Racquetball: 13th IRF World Championships 2006

(MTOG) Men's Team Competition - Open Gold Olympic Format

Return to Tournament Results Page Print this Bracket

Gold Draw
32s
16s
Quarters
Semis
Final
1
Canada
MTOG32
1 Kris Odegard  
2 Francois Viens  
3 Brian Istace / Mike Green  
32


 
17
Belgium
MTOG17
1 Bart Wouters v Stephen O'loan  TUE 1:00 PM
2 Paul Devos v Tristan Hickey  TUE 9:00 AM
3 Bart Wouters / Paul Devos v Adam Neary / Joe Farrell  TUE 11:00 AM
16
Ireland
9
Costa Rica
MTOG24
1 Joaquin Solera  
2 Felipe Camacho  
3 Esteban Pastora / Ivan Villegas  
24


 
25


 
MTOG25
1 v Christian Wer  
2 v Karl Boer  
3 v Fernando Sierra / Juan Luis Galvez  
8
Guatemala


Canada
MTOG16
1 K Odegard v S O'loan
  TUE 4:00 PM
2 F Viens v T Hickey
  TUE 3:00 PM
3 Istace / Green v Neary / Farrell
  TUE 6:00 PM


Ireland
3-0


Costa Rica
MTOG9
1 J Solera v C Wer
  TUE 1:00 PM
2 F Camacho v K Boer
  TUE 9:00 AM
3 Pastora / Villegas v Sierra / Galvez
  TUE 11:00 AM


Guatemala


Canada
3-0
MTOG8
1 K Odegard v J Solera
  WED 12:00 PM
2 F Viens v F Camacho
  WED 10:00 AM
3 Istace / Green v Pastora / Villegas
  WED 2:00 PM


Costa Rica
3-0


Canada
2-1
MTOG4
1 K Odegard v F Balmori  THU 5:00 PM
2 F Viens v C Castro  THU 1:00 PM
3 Istace / Green v Hirsekorn / Castro  THU 3:00 PM
></td>
            <td height=

 

5
Venezuela
MTOG28
1 Fabian Balmori  
2 Cesar Castro  
3 Jorge Hirsekorn / Cesar Castro  
28


 
21


 
MTOG21
1 v Oliver Bertels  
2 v Joachim Loof  
3 v Arne Schmitz / Oliver Bertels  
12
Germany
13
Korea
MTOG20
1 Min Soo Park v Peter Rakowski  TUE 1:00 PM
2 Lee Sang Soo v Andrzej Golebiowski  TUE 9:00 AM
3 Gen Young Kang / Sung Suk Kim v Andrzej Golebiowski / Peter Rakowski  TUE 11:00 AM
20
Poland
29


 
MTOG29
1 v Akio Shimizu  
2 v Minoru Ono  
3 v Hiroshi Shimizu / Michimune Kono  
4
Japan


Venezuela
MTOG12
1 F Balmori v O Bertels
  TUE 1:00 PM
2 C Castro v J Loof
  TUE 9:00 AM
3 Hirsekorn / Castro v Schmitz / Bertels
  TUE 11:00 AM


Germany


Korea
3-0
MTOG13
1 M Park v A Shimizu
  TUE 4:00 PM
2 L Sang Soo v M Ono
  TUE 3:00 PM
3 Kang / Kim v Shimizu / Kono
  TUE 6:00 PM


Japan


Venezuela
2-1
MTOG5
1 F Balmori v M Park
  WED 12:00 PM
2 C Castro v L Sang Soo
  WED 10:00 AM
3 Hirsekorn / Castro v Kang / Kim
  WED 2:00 PM


Korea
2-1


Venezuela


Canada
2-1
MTOG1
3-0
1 K Odegard v J Huczek  FRI 11:00 AM
2 F Viens v S Vanderson  FRI 5:00 PM
3 Istace / Green v Huczek / Carson   FRI 2:00 PM
United States
CHAMPION
3-0

 

3
Mexico
MTOG30
1 Gilberto Mejia  
2 Alvaro Beltran  
3 Alvaro Beltran / Javier Moreno  
30


 
19
Italy
MTOG19
1 Cristobal Accorsi v Michiel Van Der Holst  TUE 1:00 PM
2 Franco Illino v Johan Van Nispen  TUE 9:00 AM
3 Cristobal Accorsi / Franco Illino v Edwin Schipper / Richard Van Doezum  TUE 11:00 AM
14
Netherlands
11
Ecuador
MTOG22
1 Fernando Rios  
2 Jose Daniel Ugalde  
3 Fernando Rios / Santiago Ugalde  
22


 
27


 
MTOG27
1 v Jorge Zambrana  
2 v Santiago Canedo  
3 v Ricardo Monroy / Roland Keller  
6
Bolivia


Mexico
MTOG14
1 G Mejia v M Van Der Holst
  TUE 4:00 PM
2 A Beltran v J Van Nispen
  TUE 3:00 PM
3 Beltran / Moreno v Schipper / Van Doezum
  TUE 6:00 PM


Netherlands
2-1


Ecuador
MTOG11
1 F Rios v J Zambrana
  TUE 4:00 PM
2 J Ugalde v S Canedo
  TUE 3:00 PM
3 Rios / Ugalde v Monroy / Keller
  TUE 6:00 PM


Bolivia


Mexico
3-0
MTOG6
1 G Mejia v J Zambrana
  WED 12:00 PM
2 A Beltran v S Canedo
  WED 10:00 AM
3 Beltran / Moreno v Monroy / Keller
  WED 2:00 PM


Bolivia
3-0


Mexico
2-1
MTOG3


United States
3-0

 

7
Chile
MTOG26
1 Cristian Montero  
2 Pedro Illanes  
3 Pablo Fajre / Sebastian Roessler  
26


 
23


 
MTOG23
1 v Miguel Santiago  
2 v Eduardo Salehroa  
3 v Nestor Marchand / Vaughn Myers  
10
Puerto Rico
15
Dominican Republic
MTOG18
1 Simon Perdomo v Victor Montserrat  TUE 1:00 PM
2 Yamil Garcia v Oriol Salvia  TUE 9:00 AM
3 Leonel Simo / Eduardo Gonzales v Ignasi Perez / Ivan Flores  TUE 11:00 AM
18
Catalonia
31


 
MTOG31
1 v Jack Huczek  
2 v Shane Vanderson  
3 v Jack Huczek / Rocky Carson   
2
United States


Chile
MTOG10
1 C Montero v M Santiago
  TUE 1:00 PM
2 P Illanes v E Salehroa
  TUE 9:00 AM
3 Fajre / Roessler v Marchand / Myers
  TUE 11:00 AM


Puerto Rico


Dominican Republic
2-1
MTOG15
1 S Perdomo v J Huczek
  TUE 4:00 PM
2 Y Garcia v S Vanderson
  TUE 3:00 PM
3 Simo / Gonzales v Huczek / Carson
  TUE 6:00 PM


United States


Chile
3-0
MTOG7
1 C Montero v J Huczek
  WED 12:00 PM
2 P Illanes v S Vanderson
  WED 10:00 AM
3 Fajre / Roessler v Huczek / Carson
  WED 2:00 PM


United States
3-0
1 G Mejia v J Huczek
  THU 2:00 PM
2 A Beltran v S Vanderson
  THU 10:00 AM
3 Beltran / Moreno v Huczek / Carson
  THU 12:00 PM


United States

R2sports.com
R2 Sports Virtual Tournament Bracket Pro