Racquetball: 13th IRF World Championships 2006

(WTOG) Women's Team Competition - Open Gold Olympic Format

Return to Tournament Results Page Print this Bracket

Gold Draw
32s
16s
Quarters
Semis
Final
1
Usa
WTOG32
1 Rhonda Rajsich  
2 Cheryl Gudinas  
3 Aimee Ruiz / Laura Fenton  
32


 
17
Catalonia
WTOG17
1 Elisabet Consegal v Kim Hehemann  TUE 2:00 PM
2 Anna Ventura v Mirjam Van Rijn  TUE 10:00 AM
3 Marta Ripoll / Nuria Cardellach v Mariette Stiefelhagen / Mirjam Van Rijn  TUE 12:00 PM
16
Netherlands
9
Venezuela
WTOG24
1 Viviana Reveron  
2 Giovanna Henriquez  
3 Giovanna Henriquez / Viviana Reveron  
24


 
25


 
WTOG25
1 v Anita Maldonado  
2 v Marta Canellas  
3 v Anita Maldonado / Marta Canellas  
8
Puerto Rico


Usa
WTOG16
1 R Rajsich v E Consegal
  TUE 4:00 PM
2 C Gudinas v A Ventura
  TUE 3:00 PM
3 Ruiz / Fenton v Ripoll / Cardellach
  TUE 6:00 PM


Catalonia
2-1


Venezuela
WTOG9
1 V Reveron v A Maldonado
  TUE 2:00 PM
2 G Henriquez v M Canellas
  TUE 10:00 AM
3 Henriquez / Reveron v Maldonado / Canellas
  TUE 12:00 PM


Puerto Rico


Usa
3-0
WTOG8
1 R Rajsich v V Reveron
  WED 1:00 PM
2 C Gudinas v G Henriquez
  WED 10:00 AM
3 Ruiz / Fenton v Henriquez / Reveron
  WED 3:00 PM


Venezuela
3-0


Usa
3-0
WTOG4
1 R Rajsich v S Acosta  THU 4:00 PM
2 C Gudinas v P Longoria  THU 12:00 PM
3 Ruiz / Fenton v Enriquez / Salas  THU 2:00 PM
></td>
            <td height=

 

5
Bolivia
WTOG28
1 Yaque Parada  
2 Mayra Quiroga  
3 Carola Loma / Jenny Daza  
28


 
21


 
WTOG21
1 v Rosa Gomez  
2 v Yira Portes  
3 v Rosa Gomez / Yira Portes  
12
Dominican Republic
13
Ireland
WTOG20
1 Susan Neary  
2 Elma Gibney  
3 Geraldine Byrne / Julia Skehan  
20


 
29


 
WTOG29
1 v Susana Acosta  
2 v Paola Longoria  
3 v Nancy Enriquez / Samantha Salas  
4
Mexico


Bolivia
WTOG12
1 Y Parada v R Gomez
  TUE 2:00 PM
2 M Quiroga v Y Portes
  TUE 10:00 AM
3 Loma / Daza v Gomez / Portes
  TUE 12:00 PM


Dominican Republic


Ireland
WTOG13
1 S Neary v S Acosta
  TUE 2:00 PM
2 E Gibney v P Longoria
  TUE 10:00 AM
3 Byrne / Skehan v Enriquez / Salas
  TUE 12:00 PM


Mexico


Bolivia
3-0
WTOG5
1 Y Parada v S Acosta
  WED 12:00 PM
2 M Quiroga v P Longoria
  WED 10:00 AM
3 Loma / Daza v Enriquez / Salas
  WED 3:00 PM


Mexico
2-1


Mexico


Usa
3-0
WTOG1
3-0
1 R Rajsich v C Van Hees  FRI 9:30 AM
2 C Gudinas v J Saunders  FRI 3:30 PM
3 Ruiz / Fenton v Grandmaitre / Powell  FRI 12:30 PM
Usa
CHAMPION
2-1

 

3
Chile
WTOG30
1 Angela Grisar  
2 Fabiola Marquez  
3 Angela Grisar / Fabiola Marquez  
30


 
19


 
WTOG19
1 v Veronica Sotomayor  
2 v Maria Paz Munoz  
3 v Cristina Cordova / Ivonne Carpio  
14
Ecuador
11
Germany
WTOG22
1 Andrea Gordon  
2 Yvonne Kortes  
3 Renate Hartmann / Yvonne Kortes  
22


 
27


 
WTOG27
1 v Maiko Sato  
2 v Estuko Noda  
3 v Naomi Wakimoto / Toshiko Sakamoto  
6
Japan


Chile
WTOG14
1 A Grisar v V Sotomayor
  TUE 2:00 PM
2 F Marquez v M Paz Munoz
  TUE 10:00 AM
3 Grisar / Marquez v Cordova / Carpio
  TUE 12:00 PM


Ecuador


Germany
WTOG11
1 A Gordon v M Sato
  TUE 2:00 PM
2 Y Kortes v E Noda
  TUE 10:00 AM
3 Hartmann / Kortes v Wakimoto / Sakamoto
  TUE 12:00 PM


Japan


Chile
2-1
WTOG6
1 A Grisar v M Sato
  WED 1:00 PM
2 F Marquez v E Noda
  WED 10:00 AM
3 Grisar / Marquez v Wakimoto / Sakamoto
  WED 3:00 PM


Japan
3-0


Japan
2-1
WTOG3


Canada
3-0

 

7
Korea
WTOG26
1 Yuni Cobb  
2 Yun Mi Bae  
3 Kyoung Yun Hwang / Yuni Cobb  
26


 
23


 
WTOG23
1 v Patricia Beltranena  
2 v Carolina Escobar  
3 v Carolina Escobar / Monica Escobar  
10
Guatemala
15
Costa Rica
WTOG18
1 Naomi Sasso v Marie-josee Collet  TUE 2:00 PM
2 Deborah Kessler v Nathalie Raphanel  TUE 10:00 AM
3 Deborah Kessler / Naomi Sasso v Marie-josee Collet / Nathalie Raphanel  TUE 12:00 PM
18
France
31


 
WTOG31
1 v Christie Van Hees  
2 v Jennifer Saunders  
3 v Josee Grandmaitre / Lori-jane Powell  
2
Canada


Korea
WTOG10
1 Y Cobb v P Beltranena
  TUE 2:00 PM
2 Y Bae v C Escobar
  TUE 10:00 AM
3 Hwang / Cobb v Escobar / Escobar
  TUE 12:00 PM


Guatemala


Costa Rica
3-0
WTOG15
1 N Sasso v C Van Hees
  TUE 4:00 PM
2 D Kessler v J Saunders
  TUE 3:00 PM
3 Kessler / Sasso v Grandmaitre / Powell
  TUE 6:00 PM


Canada


Korea
2-1
WTOG7
1 Y Cobb v C Van Hees
  WED 1:00 PM
2 Y Bae v J Saunders
  WED 10:00 AM
3 Hwang / Cobb v Grandmaitre / Powell
  WED 3:00 PM


Canada
3-0
1 M Sato v C Van Hees
  THU 2:00 PM
2 E Noda v J Saunders
  THU 10:00 AM
3 Wakimoto / Sakamoto v Grandmaitre / Powell
  THU 12:00 PM


Canada

R2sports.com
R2 Sports Virtual Tournament Bracket Pro