Modify InfoMatch / Game Search

4/11/2014 - 4/13/2014: 2014 BC Provincials

Participants Division Draw Type Round
Match Num
Club Day / Time Score
TotalSubGroup1 Date: Friday 4/11/2014
Randy Spencer
Kelowna
Def.
Curt Broughton
Vernon
(MA/45) MA/45: MENS A/45+ Single Elimination (7) clubCode6106 Fri 3:00 PM 15-3, 18-16
Bob Wolf
Vernon
Def.
Rod Sims
West Vancouver
(MB) Men's Singles: B Single Elimination (5) clubCode6106 Fri 3:00 PM 15-3, 15-7
Ken McCluskey
Vernon
Def.
Randy Pesklewis
Vernon
(MB) Men's Singles: B Single Elimination (6) clubCode6106 Fri 3:00 PM 15-8, 15-2
Deborah Newby
Kamloops
Def.
Suzyn August
Vernon
(WS) Women's Singles: Women's Singles Single Elimination (9) clubCode6106 Fri 3:45 PM 15-5, 15-2
Steve Hendry
Victoria
Def.
Joe Flores
North Vancouver
(MB) Men's Singles: B Single Elimination (7) clubCode6106 Fri 3:45 PM 15-3, 15-8
Keith Callander
Kamloops
Def.
Richard Gauthier
Kelowna
(MO) Men's Singles: Open Single Elimination (7) clubCode6106 Fri 4:30 PM 15-4, 15-2
Penny Pratt
Salmon Arm
Def.
Karen McGarrity
Coldstream
(WS) Women's Singles: Women's Singles Single Elimination (6) clubCode6106 Fri 4:30 PM 15-0, 15-7
Chuck Tanner
Kamloops
Def.
Bill Burdge
Abbotsford
(MA/45) MA/45: MENS A/45+ Single Elimination (5) clubCode6106 Fri 4:30 PM 3-15, 15-7, 11-6
Brad Strugnell
Victoria
Def.
Tom Gilbert
Winfield
(MO) Men's Singles: Open Single Elimination (6) clubCode6106 Fri 5:15 PM 15-4, 15-10
Joe Flores
North Vancouver
Def.
Duke Peterson
McBride
(MC) Men's Singles: C Single Elimination (6) clubCode6106 Fri 5:15 PM 15-10, 15-12
Frank Poirier
Armstrong
Def.
Lawrence Hatten
Coldstream
(MC) Men's Singles: C Single Elimination (7) clubCode6106 Fri 5:15 PM WBF - Injury
Josephine Choi
Coquitlam
Def.
Chris Megli
Vernon
(WS) Women's Singles: Women's Singles Single Elimination (5) clubCode6106 Fri 6:00 PM 15-2, 15-2
Deborah Leclair / Deborah Newby
Maple Ridge/Kamloops
Def.
Meloney Pinyon / Penny Pratt
Armstrong/Salmon Arm
(WBCD) Women's Doubles: Women's B/C Doubles Round Robin Rnd: 4 (6) clubCode6106 Fri 6:00 PM 9-15, 15-9, 11-7
Al Cuttriss
Armstrong
Def.
Glenn Clark
Kamloops
(MA/45) MA/45: MENS A/45+ Single Elimination (6) clubCode6106 Fri 6:00 PM 15-2, 15-2
Tanner Mattson / Brad Strugnell
Def.
Brent Burdeyny / Al Cuttriss
(MOD1) Men's Doubles: Open Group: 1 Round Robin Rnd: 4 (3) clubCode6106 Fri 6:45 PM 15-10, 15-3
Stewart Fisher
Kamloops
Def.
Duke Peterson
McBride
(M65+) Men's Age Singles: 65+ Round Robin Rnd: 4 (6) clubCode6106 Fri 6:45 PM 15-5, 15-5
Greg Farina
Vernon
Def.
Frank Poirier
Armstrong
(M65+) Men's Age Singles: 65+ Round Robin Rnd: 4 (5) clubCode6106 Fri 6:45 PM 15-2, 8-15, 12-10
Rick Gartel / Travis Einarson
Def.
Randy Spencer / Tom Gilbert
(MOD2) Men's Doubles: Open Group: 2 Round Robin Rnd: 4 (3) clubCode6106 Fri 7:30 PM 15-3, 15-6
Ann Baker / Diana Hambley
Surrey/Abbotsford
Def.
Chris Megli / Karen McGarrity
Vernon/Coldstream
(WBCD) Women's Doubles: Women's B/C Doubles Round Robin Rnd: 4 (5) clubCode6106 Fri 7:30 PM 15-7, 15-8
Roger Roy
Salmon Arm
Def.
Peter Batula
Vernon
(MC) Men's Singles: C Single Elimination (5) clubCode6106 Fri 7:30 PM 15-12, 15-3
Ann Baker
Surrey
Def.
Meloney Pinyon
Armstrong
(WS) Women's Singles: Women's Singles Single Elimination (10) clubCode6106 Fri 8:15 PM 15-7, 15-6
Don Strugnell / Randy Strugnell
Victoria/Victoria
Def.
Curt Broughton / Richard Gauthier
Vernon/Kelowna
(MAD) Men's Doubles: A Round Robin Rnd: 4 (6) clubCode6106 Fri 8:15 PM 9-15, 15-12, 11-4
Chuck Tanner / Glenn Clark
Kamloops/Kamloops
Def.
Bob Wolf / Ken McCluskey
Vernon/Vernon
(MAD) Men's Doubles: A Round Robin Rnd: 4 (5) clubCode6106 Fri 8:15 PM 15-5, 15-12
Paul Huseon
Delta
Def.
Brent Burdeyny
Mission
(MO) Men's Singles: Open Single Elimination (5) clubCode6106 Fri 9:00 PM 15-1, 17-15, 11-1
 
TotalSubGroup2 Date: Saturday 4/12/2014
Deborah Leclair / Deborah Newby
Maple Ridge/Kamloops
Def.
Ann Baker / Diana Hambley
Surrey/Abbotsford
(WBCD) Women's Doubles: Women's B/C Doubles Round Robin Rnd: 4 (4) clubCode6106 Sat 9:15 AM 13-15, 15-8, 11-1
Chris Megli / Karen McGarrity
Vernon/Coldstream
Def.
Meloney Pinyon / Penny Pratt
Armstrong/Salmon Arm
(WBCD) Women's Doubles: Women's B/C Doubles Round Robin Rnd: 4 (3) clubCode6106 Sat 9:15 AM 15-7, 14-16, 12-10
Duke Peterson
McBride
Def.
Lawrence Hatten
Coldstream
(cMC) Men's Singles: C Consolation Single Elimination (3) clubCode6106 Sat 9:15 AM WBF - Injury
Curt Broughton
Vernon
Def.
Glenn Clark
Kamloops
(cMA/45) MA/45: MENS A/45+ Consolation Single Elimination (3) clubCode6106 Sat 10:00 AM 11-2, 11-9
Roger Roy
Salmon Arm
Def.
Josephine Choi
Coquitlam
(MC) Men's Singles: C Single Elimination (4) clubCode6106 Sat 10:00 AM 15-10, 15-3
Frank Poirier
Armstrong
Def.
Joe Flores
North Vancouver
(MC) Men's Singles: C Single Elimination (3) clubCode6106 Sat 10:00 AM 15-7, 15-5
Peter Callioux
Langley
Def.
Bob Wolf
Vernon
(MB) Men's Singles: B Single Elimination (4) clubCode6106 Sat 10:45 AM 15-0, 15-10
Steve Hendry
Victoria
Def.
Ken McCluskey
Vernon
(MB) Men's Singles: B Single Elimination (3) clubCode6106 Sat 10:45 AM 12-15, 15-4, 11-7
Joe Flores
North Vancouver
Def.
Randy Pesklewis
Vernon
(cMB) Men's Singles: B Consolation Single Elimination (3) clubCode6106 Sat 10:45 AM 11-9, 3-11, 11-7
Brad Strugnell
Victoria
Def.
Keith Callander
Kamloops
(MO) Men's Singles: Open Single Elimination (3) clubCode6106 Sat 11:30 AM 12-15, 15-7, 11-8
Deborah Leclair
Maple Ridge
Def.
Ann Baker
Surrey
(WS) Women's Singles: Women's Singles Single Elimination (7) clubCode6106 Sat 11:30 AM 15-10, 15-4
Doug Ross
Vernon
Def.
Chuck Tanner
Kamloops
(MA/45) MA/45: MENS A/45+ Single Elimination (4) clubCode6106 Sat 11:30 AM 15-7, 15-8
Tanner Mattson
North Vancouver
Def.
Paul Huseon
Delta
(MO) Men's Singles: Open Single Elimination (4) clubCode6106 Sat 12:15 PM 15-9, 15-0
Diana Hambley
Abbotsford
Def.
Deborah Newby
Kamloops
(WS) Women's Singles: Women's Singles Single Elimination (8) clubCode6106 Sat 12:15 PM 15-9, 15-12
Al Cuttriss
Armstrong
Def.
Randy Spencer
Kelowna
(MA/45) MA/45: MENS A/45+ Single Elimination (3) clubCode6106 Sat 12:15 PM 15-13, 15-4
Tom Gilbert
Winfield
Def.
Richard Gauthier
Kelowna
(cMO) Men's Singles: Open Consolation Single Elimination (3) clubCode6106 Sat 1:00 PM 11-6, 4-11, 11-9
Stewart Fisher
Kamloops
Def.
Frank Poirier
Armstrong
(M65+) Men's Age Singles: 65+ Round Robin Rnd: 4 (4) clubCode6106 Sat 1:00 PM 15-8, 15-8
Greg Farina
Vernon
Def.
Duke Peterson
McBride
(M65+) Men's Age Singles: 65+ Round Robin Rnd: 4 (3) clubCode6106 Sat 1:00 PM 19-17, 15-10
Don Strugnell / Greg Farina
Victoria/Vernon
Def.
Lawrence Hatten / Peter Batula
Coldstream/Vernon
(MBCD) Men's Doubles: Men's B/C Doubles Single Elimination (5) clubCode6106 Sat 1:45 PM 15-2, 15-8
Roger Roy / Josh Spruce
Salmon Arm/Vernon
Def.
Dawn Strugnell / Randy Strugnell
/Victoria
(MBCD) Men's Doubles: Men's B/C Doubles Single Elimination (6) clubCode6106 Sat 1:45 PM 15-7, 8-15, 11-8
Bill Burdge / Paul Huseon
Def.
Brent Burdeyny / Al Cuttriss
(MOD1) Men's Doubles: Open Group: 1 Round Robin Rnd: 4 (2) clubCode6106 Sat 2:30 PM 15-7, 13-15, 11-6
Peter Batula
Vernon
Def.
Duke Peterson
McBride
(cMC) Men's Singles: C Consolation Single Elimination (1) clubCode6106 Sat 3:15 PM 15-11, 15-2
Curt Broughton / Richard Gauthier
Vernon/Kelowna
Def.
Bob Wolf / Ken McCluskey
Vernon/Vernon
(MAD) Men's Doubles: A Round Robin Rnd: 4 (4) clubCode6106 Sat 3:15 PM 15-9, 15-8
Don Strugnell / Randy Strugnell
Victoria/Victoria
Def.
Chuck Tanner / Glenn Clark
Kamloops/Kamloops
(MAD) Men's Doubles: A Round Robin Rnd: 4 (3) clubCode6106 Sat 3:15 PM 2-15, 15-13, 12-10
Doug Ross / Keith Callander
Def.
Randy Spencer / Tom Gilbert
(MOD2) Men's Doubles: Open Group: 2 Round Robin Rnd: 4 (2) clubCode6106 Sat 4:00 PM 15-5, 15-12
Ann Baker
Surrey
Def.
Suzyn August
Vernon
(cWS) Women's Singles: Women's Singles Consolation Single Elimination (8) clubCode6106 Sat 4:00 PM 7-15, 15-11, 11-9
Deborah Newby
Kamloops
Def.
Meloney Pinyon
Armstrong
(cWS) Women's Singles: Women's Singles Consolation Single Elimination (7) clubCode6106 Sat 4:00 PM 15-5, 15-1
Diana Hambley
Abbotsford
Def.
Josephine Choi
Coquitlam
(WS) Women's Singles: Women's Singles Single Elimination (4) clubCode6106 Sat 4:45 PM 15-12, 15-8
Deborah Leclair
Maple Ridge
Def.
Penny Pratt
Salmon Arm
(WS) Women's Singles: Women's Singles Single Elimination (3) clubCode6106 Sat 4:45 PM 15-1, 15-13
Steve Hendry / Stewart Fisher
Victoria/Kamloops
Def.
Don Strugnell / Greg Farina
Victoria/Vernon
(MBCD) Men's Doubles: Men's B/C Doubles Single Elimination (4) clubCode6106 Sat 5:30 PM 15-7, 12-15, 11-7
Peter Callioux / Rod Sims
Langley/West Vancouver
Def.
Roger Roy / Josh Spruce
Salmon Arm/Vernon
(MBCD) Men's Doubles: Men's B/C Doubles Single Elimination (3) clubCode6106 Sat 5:30 PM 15-9, 15-9
Lawrence Hatten / Peter Batula
Coldstream/Vernon
Def.
Dawn Strugnell / Randy Strugnell
/Victoria
(cMBCD) Men's Doubles: Men's B/C Doubles Consolation Single Elimination (1) clubCode6106 Sat 5:30 PM 15-13, 15-7
Rick Gartel / Travis Einarson
Def.
Doug Ross / Keith Callander
(MOD2) Men's Doubles: Open Group: 2 Round Robin Rnd: 4 (1) clubCode6106 Sat 6:15 PM 15-12, 17-15
Tanner Mattson / Brad Strugnell
Def.
Bill Burdge / Paul Huseon
(MOD1) Men's Doubles: Open Group: 1 Round Robin Rnd: 4 (1) clubCode6106 Sat 6:15 PM 15-6, 15-6
Chris Megli
Vernon
Def.
Ann Baker
Surrey
(cWS) Women's Singles: Women's Singles Consolation Single Elimination (4) clubCode6106 Sat 7:00 PM 15-6, 15-7
Karen McGarrity
Coldstream
Def.
Deborah Newby
Kamloops
(cWS) Women's Singles: Women's Singles Consolation Single Elimination (3) clubCode6106 Sat 7:00 PM 13-15, 15-11, 11-2
 
TotalSubGroup3 Date: Sunday 4/13/2014
Roger Roy
Salmon Arm
Def.
Frank Poirier
Armstrong
(MC) Men's Singles: C Single Elimination (1) clubCode6106 Sun 8:30 AM 15-10, 13-15, 11-5
Joe Flores
North Vancouver
Def.
Josephine Choi
Coquitlam
(MC) Men's Singles: C Single Elimination Third clubCode6106 Sun 8:30 AM 15-10, 15-12
Chris Megli
Vernon
Def.
Karen McGarrity
Coldstream
(cWS) Women's Singles: Women's Singles Consolation Single Elimination (1) clubCode6106 Sun 8:30 AM 10-15, 15-4, 11-6
Rod Sims
West Vancouver
Def.
Joe Flores
North Vancouver
(cMB) Men's Singles: B Consolation Single Elimination (1) clubCode6106 Sun 9:15 AM 15-2, 15-5
Frank Poirier
Armstrong
Def.
Duke Peterson
McBride
(M65+) Men's Age Singles: 65+ Round Robin Rnd: 4 (2) clubCode6106 Sun 9:15 AM 15-5, 15-5
Stewart Fisher
Kamloops
Def.
Greg Farina
Vernon
(M65+) Men's Age Singles: 65+ Round Robin Rnd: 4 (1) clubCode6106 Sun 9:15 AM 12-15, 15-13, 11-6
Doug Ross
Vernon
Def.
Al Cuttriss
Armstrong
(MA/45) MA/45: MENS A/45+ Single Elimination (1) clubCode6106 Sun 10:00 AM 12-15, 15-8, 11-5
Chuck Tanner
Kamloops
Def.
Randy Spencer
Kelowna
(MA/45) MA/45: MENS A/45+ Single Elimination Third clubCode6106 Sun 10:00 AM 15-4, 13-15, 11-4
Curt Broughton
Vernon
Def.
Bill Burdge
Abbotsford
(cMA/45) MA/45: MENS A/45+ Consolation Single Elimination (1) clubCode6106 Sun 10:00 AM 15-6, 15-4
Brent Burdeyny
Mission
Def.
Tom Gilbert
Winfield
(cMO) Men's Singles: Open Consolation Single Elimination (1) clubCode6106 Sun 10:45 AM 15-9, 15-7
Ann Baker / Diana Hambley
Surrey/Abbotsford
Def.
Meloney Pinyon / Penny Pratt
Armstrong/Salmon Arm
(WBCD) Women's Doubles: Women's B/C Doubles Round Robin Rnd: 4 (2) clubCode6106 Sun 10:45 AM 15-7, 15-11
Deborah Leclair / Deborah Newby
Maple Ridge/Kamloops
Def.
Chris Megli / Karen McGarrity
Vernon/Coldstream
(WBCD) Women's Doubles: Women's B/C Doubles Round Robin Rnd: 4 (1) clubCode6106 Sun 10:45 AM 15-6, 16-14
Keith Callander
Kamloops
Def.
Paul Huseon
Delta
(MO) Men's Singles: Open Single Elimination Third clubCode6106 Sun 11:30 AM 15-4, 15-9
Steve Hendry / Stewart Fisher
Victoria/Kamloops
Def.
Peter Callioux / Rod Sims
Langley/West Vancouver
(MBCD) Men's Doubles: Men's B/C Doubles Single Elimination (1) clubCode6106 Sun 11:30 AM 3-15, 15-9, 11-9
Don Strugnell / Greg Farina
Victoria/Vernon
Def.
Roger Roy / Josh Spruce
Salmon Arm/Vernon
(MBCD) Men's Doubles: Men's B/C Doubles Single Elimination Third clubCode6106 Sun 11:30 AM 15-11, 15-4
Tanner Mattson
North Vancouver
Def.
Brad Strugnell
Victoria
(MO) Men's Singles: Open Single Elimination (1) clubCode6106 Sun 12:15 PM 15-6, 15-4
Josephine Choi
Coquitlam
Def.
Penny Pratt
Salmon Arm
(WS) Women's Singles: Women's Singles Single Elimination Third clubCode6106 Sun 12:15 PM WBF - No Show
Diana Hambley
Abbotsford
Def.
Deborah Leclair
Maple Ridge
(WS) Women's Singles: Women's Singles Single Elimination (1) clubCode6106 Sun 12:15 PM 15-7, 15-4
Bob Wolf / Ken McCluskey
Vernon/Vernon
Def.
Don Strugnell / Randy Strugnell
Victoria/Victoria
(MAD) Men's Doubles: A Round Robin Rnd: 4 (2) clubCode6106 Sun 1:00 PM 8-15, 15-8, 11-7
Curt Broughton / Richard Gauthier
Vernon/Kelowna
Def.
Chuck Tanner / Glenn Clark
Kamloops/Kamloops
(MAD) Men's Doubles: A Round Robin Rnd: 4 (1) clubCode6106 Sun 1:00 PM 10-15, 15-9, 11-8
Randy Spencer / Tom Gilbert
Kelowna/Winfield
Def.
Brent Burdeyny / Al Cuttriss
Mission/Armstrong
(MODP3) Men's Doubles: Open Playoff #3 Single Elimination (1) clubCode6106 Sun 1:00 PM 16-14, 12-15, 11-4
Tanner Mattson / Brad Strugnell
North Vancouver/Victoria
Def.
Rick Gartel / Travis Einarson
Surrey/Port Moody
(MODP1) Men's Doubles: Open Playoff Single Elimination (1) clubCode6106 Sun 1:45 PM 15-8, 16-14
Doug Ross / Keith Callander
Vernon/Kamloops
Def.
Bill Burdge / Paul Huseon
Abbotsford/Delta
(MODP2) Men's Doubles: Open Playoff #2 Single Elimination (1) clubCode6106 Sun 1:45 PM 15-2, 14-16, 12-10
Ken McCluskey
Vernon
Def.
Bob Wolf
Vernon
(MB) Men's Singles: B Single Elimination Third clubCode6106 Sun 1:45 PM 16-14, 15-4
Steve Hendry
Victoria
Def.
Peter Callioux
Langley
(MB) Men's Singles: B Single Elimination (1) clubCode6106 Sun 2:30 PM 15-1, 15-5

R2sports.com