NMRA 2013 National Championships

Racquetball Tournament 3/6/2013 - 3/9/2013
NMRA 2013 National Championships
Tucson Racquet & Fitness Club - TUCSON, AZ USA


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:cindy.tilbury@att.net.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

AZ Racquetball Events

Racquetball Players Association of Arizona

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

Men's Age Singles

45+ Playoff #1

4

Single Elimination

John Winings

Peter Castillo

Dave Sanderson

Rick Dalessio

Men's Age Singles

50+ Playoff #1

7

Single Elimination

Richard Eisemann

Steve Ivers

Bob Wright

Edward Roffey

Edward Shivokevich

Joey Egea

Will Costanza

Men's Age Singles

55+

10

Round Robin

Joe Hassey

Mike Lubbers

Mike Grisz

Rick Betts

Kevin Boerup

Chris Poucher

Lorenzo Arredondo

Joseph Jacob

Men's Age Singles

60+

8

Round Robin

Howard Walker

Dave Briski

Bob Smith

Karl Meisenheimer

Eugene Youngman

Raymond Bierner

Bruce Casella

Gerald Godfrey

Men's Age Singles

65+

8

Round Robin

Warren Bailey

Mitch Milewski

Allen Peterson

Fredrick Roe

Gordon Levy

James Weathers

Gary Williams

Chuck Woodstock

Men's Age Singles

70+ Playoff #1

6

Single Elimination

Kenneth Foster

Donald Sperber

Steve Covey

Robert Cox

Jim Calvin

Robert Petersen

Men's Age Singles

75+

5

Double Round Robin

Arthur Hotchkiss

Jerry Holly

William Baker

Anthony Toby Dicesare

Men's Age Singles

80+

4

Double Round Robin

Aaron Vederoff

David Faux

Paul Banales

David Maitland

Men's Age Singles

85+

5

Single Elimination

Armand Matern

Mike Martin

Dick Kincade

Hank Schone

Bill Gencarella

Men's Age Singles

95+

1

Single Elimination

Ben Marshall


Men's Age Singles

Men's 85+ Singles Playoff #1

6

Single Elimination

Armand Matern

Mike Martin

Dick Kincade

Hank Schone

Bill Gencarella

Ben Marshall

Men's Doubles

45+ Playoff #1

7

Single Elimination

Jerry Hines / Myron Hicks

Erik Blood / Tyrone Gilmore

Chris Starks / Tim Ensign

Peter Castillo / Dave Sanderson

Joe Williams / Will Costanza

Martin Corella / Roy Hare

Everett Brunelle / Randy Nielsen

Men's Doubles

50+ Playoff #1

6

Single Elimination

Lars Cole / Tyrone Gilmore

Leon Jackson Jr. / Scott Kraemer

Gary Jeral / Roger Humpton

Steve Ivers / Joey Egea

Edward Shivokevich / Kyle Kennedy

Kevin Boerup / Bob Wright

Men's Doubles

55+

16

Round Robin

Mike Grisz / Patrick Gibson

Joe Hassey / Mike Lubbers

Roger Humpton / Gary Jeral

Michael Call / Rick Howick

David Reyes / Kent Hollingsworth

Jim Elliott / Tyrone Tony White

Bruce Adams / Joseph Jacob

Gerald Godfrey / Michael Chiappetta

Men's Doubles

60+ Playoff #1

6

Single Elimination

James Weathers / Tyrone Tony White

Dave Briski / Karl Meisenheimer

Hans Taala / Steve Cohen

Bob Smith / Bruce Casella

Greg Kearney / Raymond Bierner

Jim Elliott / Richard Barrieau

Men's Doubles

65+ Playoff #1

6

Single Elimination

Jon Walker / Barry Hendricks

Mike Pawka / Tom McKie

Jim Verhaeghe / Thomas Lundy

Fredrick Roe / Greg Kearney

Allen Peterson / Larry Gazelka

William Hughes / Carl Bruere

Men's Doubles

70+

5

Round Robin

Price Thomas / Wayne Toyne

Luis Guerrero / Robert Cox

Steve Covey / William Baker

Frank Wall / Leonard Sonnenberg

John Eliot / Steven Lavorgna

Men's Doubles

75+

3

Round Robin

Francis Florey / James Weeks

Bob Warren / Paul Banales

David Maitland / Michael Henchy

Men's Doubles

80+

3

Single Elimination

Armand Matern / David Faux

Ralph Stillman / Robert Englund

David Hendricks / Robert Rice

Men's Doubles

85+

3

Single Elimination



Men's Doubles

Mens 70's Doubles

8

Round Robin

Price Thomas / Wayne Toyne

Luis Guerrero / Robert Cox

Steve Covey / William Baker

Frank Wall / Leonard Sonnenberg

John Eliot / Steven Lavorgna

Francis Florey / James Weeks

Bob Warren / Paul Banales

David Maitland / Michael Henchy

Men's Doubles

Mens 80+ Doubles Playoff #1

3

Single Elimination

Armand Matern / David Faux

Ralph Stillman / Robert Englund

David Hendricks / Robert Rice

Mixed Doubles

45+

10

Double Round Robin

Yuni Cobb / Rick Howick

Erik Blood / Julie Flanagan

Myron Hicks / Karen Key

John Winings / Marni Winings

Roy Hare / Judith Flis

Mixed Doubles

50+

16

Round Robin

Scott Kraemer / Gladys Leonard

Vicky Birkmann / Richard Eisemann

Carolyn Hollis / Steve Cohen

Sandy Rios / Lars Cole

Lisa Bu / Rick Dalessio

Aiaga Roffey / Edward Roffey

Kent Hollingsworth / Tracy Van Raden

Hans Taala / Jane Chase

Mixed Doubles

55+

6

Round Robin

Carmen Alatorre-martin / Patrick Gibson

Chris Poucher / Cindy Tilbury

Bruce Adams / Marcia Richards

David Reyes / Vicky Reyes

Eugene Youngman / Cindy Youngman

Mixed Doubles

60+

1

Round Robin

Howard Walker / Nancy Kronenfeld


Mixed Doubles

65+

1

Round Robin

Marquita Molina / Bill Dunker


Mixed Doubles

Mixed 55 + Doubles

8

Round Robin

Carmen Alatorre-martin / Patrick Gibson

Chris Poucher / Cindy Tilbury

Howard Walker / Nancy Kronenfeld

Bruce Adams / Marcia Richards

David Reyes / Vicky Reyes

Eugene Youngman / Cindy Youngman

Marquita Molina / Bill Dunker

Team Deleted

Women's Age Singles

50+

4

Single Elimination

Debra Tisinger-moore

Mary Scaran

Carolyn Hollis

Althea Bailey

Women's Age Singles

55+

5

Double Round Robin

Sharon McNeill

Aiaga Roffey

Melanie Newsome

Cindy Youngman

Shelly Weppler

Women's Age Singles

60+

2

Single Elimination



Women's Age Singles

W5060 Playoff #1

4

Single Elimination

Debra Tisinger-moore

Mary Scaran

Carolyn Hollis

Althea Bailey

Women's Doubles

45+

2

Single Elimination

Connie Martin / Yuni Cobb

Marcia Richards / Judith Flis

Women's Doubles

50+ Playoff #1

6

Single Elimination

Debra Tisinger-moore / Mary Scaran

Julie Flanagan / Gladys Leonard

Lisa Bu / Susan Hendricks

Vicky Reyes / Tracy Van Raden

Althea Bailey / Sharon McNeill

Jane Chase / Melanie Newsome

Women's Doubles

55+

3

Single Elimination

Cindy Tilbury / Mary Keenan

Sandy Rios / Vicky Birkmann

Marquita Molina / Shelly Weppler

Women's Doubles

60+

1

Single Elimination

Margaret Hoff / Nancy Kronenfeld


Women's Doubles

WD4560 Playoff #1

6

Single Elimination

Connie Martin / Yuni Cobb

Cindy Tilbury / Mary Keenan

Marcia Richards / Judith Flis

Sandy Rios / Vicky Birkmann

Margaret Hoff / Nancy Kronenfeld

Marquita Molina / Shelly Weppler

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Racquetball Tournament
Racquetball Tournament
Racquetball Tournament
Racquetball Tournament
Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions