Racquetball Tournament 3/8/2013 - 3/10/2013
2013 MN State Singles Championships
Life Time Fitness Moore Lake - Fridley, MN USA


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:torneld@charter.net.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

MN Racquetball Events

Minnesota Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

J10

Junior Singles

10 and Under

2

Round Robin

Cole Hartman

Roland Siverling

J14

Junior Singles

14 and Under

1

Single Elimination

Jordan Barth


J16

Junior Singles

16 and Under

1

Single Elimination

Sam Bredenbeck


Junior Singles

Multibounce

6

Round Robin

Raina Hartman

Logan Ardoyno

Beth Schue

Joey Rohlwing

Ava Kaiser

Stella Pearson

Men's Age Singles

35+

7

Single Elimination

Brian Pearson

Broque Brew

Ted Rohlwing

Andy Wiegand

Jorge Suarez

Steve Flaherty

Jason Krantz

Men's Age Singles

35+ Consolation

4

Single Elimination

Andy Wiegand

Jorge Suarez

Jason Krantz

Steve Flaherty

Men's Age Singles

40+ Open Singles

14

Single Elimination

Jim Frautschi

Rick Schacht

Steve Nevin

Giovanni Luciano

Terry Kisling

Ted Rohlwing

Gregory Grausnick

Steve Flaherty

Men's Age Singles

40+ Open Singles Consolation

8

Single Elimination

Jeff Johnson

Matthew Brenny

Steve Flaherty

Jaime Junker

Kevin Howell

Scott Stevens

Jonn Olson

Gregory Grausnick

Men's Age Singles

50+

9

Single Elimination

Rick Schacht

John Wilinski

Lawrence Eastman

Steve Flaherty

Jaime Junker

Bob Stein

Scott Stevens

Robert Born

Men's Age Singles

50+ Consolation

5

Single Elimination

Jaime Junker

Robert Born

Bob Stein

Scott Stevens

John Hedrick

Men's Age Singles

55+

10

Single Elimination

Ben Roy

Jeff Johnson

David Nelson

Bill Stein

Robert Born

Kevin Dahlberg

Bob Adam

Patrick Vaughan

Men's Age Singles

55+ Consolation

6

Single Elimination

Bob Adam

Robert Born

Patrick Vaughan

Greg Cummings

Bruce Green

Kevin Dahlberg

AAC

Men's Age Singles

All Age C

6

Single Elimination

Michael Brytowski

Pat Nali

Dan Reed

Alan Schiebe

Mike Arnold

Ron Berquist

Men's Age Singles

All Age C Consolation

4

Single Elimination

Alan Schiebe

Dan Reed

Ron Berquist

Mike Arnold

Men's Age Singles

Over 40 B

9

Single Elimination

Allen Klecker

Kirk Nilson

Jon Salitros

Jim Unterberger

Patrick Miller

Ron Denler

Andrew Manning

David Burns

Men's Age Singles

Over 40 B Consolation

5

Single Elimination

Patrick Miller

David Burns

Ron Denler

Andrew Manning

Skip Lecy

Men's Age Singles

Over 50 A

11

Single Elimination

Fernando Gaitan-gaitan

Lamon Marchbanks

Bert Williamson

Jeff Diiro

David Nelson

Kevin Dahlberg

Alan Stokes

Patrick Vaughan

Men's Age Singles

Over 50 A Consolation

7

Single Elimination

Alan Stokes

Doug Prins

David Nelson

Ita Effiom

Patrick Vaughan

J. Hancuch

Kevin Dahlberg

Men's Age Singles

Over 50 B

5

Round Robin

J. Hancuch

Dave Akin

Fred Meyer

Kristopher Anderson

Ita Effiom

Men's Age Singles

Under 30 Open

6

Single Elimination

Jordan Barth

Joel Cassens

Shawn Merrill

Matthew Guetzko

Sam Bredenbeck

Chris Madson

Men's Age Singles

Under 30 Open Consolation

2

Single Elimination



Men's Age Singles

Under 40 B

5

Round Robin

Adam Paulson

Mark Gibbs

Matthew Schmekel

Austin McNallan

Dan Bellandi

Men's Age Singles

Under 50 A

7

Single Elimination

Ibrahim Ghandi

Robert Grogan

Joshua Haberman

Kirk Nilson

Thomas Holiday

Bill Halvorson

Lamon Marchbanks

Men's Age Singles

Under 50 A Consolation

4

Single Elimination

Lamon Marchbanks

Thomas Holiday

Kirk Nilson

Bill Halvorson

MA

Men's Singles

A

23

Single Elimination

Jon Hofer

Jesse Zimmer

Joseph Nelson

Chris Madson

Alex Terrazas

Matt Neely

Jonn Olson

Bob Adam

cMA

Men's Singles

A Consolation

15

Single Elimination



Ibrahim Ghandi

Alan Stokes

Ryan Politz

Craig Vanderbeek

Bob Stein

Bill Stein

MB

Men's Singles

B

24

Single Elimination

Robert Grogan

Tj Beagan

Allen Klecker

Kevin Pieh

Steve Flatten

Rajat Ghosh

Kirk Nilson

Adam Paulson

cMB

Men's Singles

B Consolation

16

Single Elimination

Matt Mahowald

Matthew Schmekel

Mark Gibbs

Jon Salitros

Justice Harvieux

Joshua Haberman

Andrew Manning

Demetri Lametti

MC

Men's Singles

C

20

Single Elimination

Patrick Miller

Michael Brytowski

Justice Harvieux

Kristopher Anderson

Alan Schiebe

John Lom

Will Coward

Ron Denler

cMC

Men's Singles

C Consolation

12

Single Elimination

Nate Manning

Austin McNallan

Shivaraj Kandhasamy

Pat Nali

Dan Bellandi

Mike Arnold

Michael Stoffel

Ron Berquist

MD

Men's Singles

D

6

Single Elimination

Shivaraj Kandhasamy

Michael Stoffel

Kyle Johnson

Dan Bellandi

Roland Siverling

Cole Hartman

cMD

Men's Singles

D Consolation

4

Single Elimination

Kyle Johnson

Dan Bellandi

Cole Hartman

Roland Siverling

MOR

Men's Singles

Elite Championship

15

Olympic Format

Sam Bredenbeck

Steve Foss

Brian Pearson

Terry Kisling

Michael Gage

Joel Cassens

Jorge Suarez

Andy Wiegand

MOW

Men's Singles

Elite Consolation

8

Olympic Format

Michael Gage

Jonn Olson

John Wilinski

Craig Vanderbeek

Alex Terrazas

Ryan Politz

Kevin Gross

Matthew Guetzko

MOG

Men's Singles

Open Championship

23

Olympic Format

Jake Bredenbeck

John Goth

Jordan Barth

Tanner Gross

Shawn Merrill

Jim Frautschi

Lee Meinerz

Broque Brew

MOB

Men's Singles

Open Consolation

4

Olympic Format

Shawn Merrill

Lee Meinerz

Jim Frautschi

Broque Brew

Women's Age Singles

40+ Open

8

Single Elimination

Barb Hoffner

Kelly Kirk

Page Kern

Wendy Miller

Jo Johnson

Margaret Hill

Cheryl Jones

Terry Sanders

Women's Age Singles

40+ Open Consolation

4

Single Elimination

Jo Johnson

Cheryl Jones

Margaret Hill

Terry Sanders

Women's Age Singles

All Age A

4

Round Robin

Susan Schatz

Fariba Roughead

Kelly Johnson

Dana Wallace

WA

Women's Singles

A

8

Single Elimination

Cheryl Jones

Molly Manning

Susan Schatz

Terry Sanders

Fariba Roughead

Kelly Johnson

Vicki Taylor

Dana Wallace

cWA

Women's Singles

A Consolation

4

Single Elimination

Fariba Roughead

Vicki Taylor

Kelly Johnson

Dana Wallace

WO

Women's Singles

Open

7

Single Elimination

Barb Hoffner

Andrea Hartman

Wendy Miller

Kelly Kirk

Jo Johnson

Molly Manning

Margaret Hill

cWO

Women's Singles

Open Consolation

4

Single Elimination

Kelly Kirk

Jo Johnson

Margaret Hill

Molly Manning

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions