Life Time Fitness - 2013 One Day Series #4

Racquetball Tournament 11/9/2013 - 11/9/2013
Life Time Fitness - 2013 One Day Series #4
Lifetime - Minneapolis, MN USA


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:torneld@charter.net.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

MN Racquetball Events

Minnesota Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

Junior Singles

Advanced

3

Round Robin

Roland Siverling

Cole Hartman

Owen Forsythe

Junior Singles

Beginner

6

Single Elimination

Owen Forsythe

Benjamin Horner

Joey Rohlwing

Stella Pearson

Logan Ardoyno

Kyle Springer

Junior Singles

Beginner Consolation

4

Single Elimination

Stella Pearson

Joey Rohlwing

Kyle Springer

Logan Ardoyno

JDB

Junior Singles

Double Bounce

10

Single Elimination

Benjamin Horner

Stella Pearson

Ben Greenberg

Kyle Springer

Joey Rohlwing

Logan Ardoyno

Raina Hartman

Megan Beugen

Junior Singles

Double Bounce Consolation

5

Single Elimination

Joey Rohlwing

Carter Johnson

Megan Beugen

Raina Hartman

Logan Ardoyno

Tyler Beugen

Junior Singles

Multibounce

7

Single Elimination

Raina Hartman

Megan Beugen

Will Greenberg

Carter Johnson

Isabelle Greenberg

Sage Hartman

Tyler Beugen

Junior Singles

Multibounce Consolation

4

Single Elimination

Carter Johnson

Isabelle Greenberg

Tyler Beugen

Sage Hartman

Men's Age Singles

50+

11

Single Elimination

Lamon Marchbanks

Larry Lovell

Alan Stokes

Don Checots

Greg Cummings

Scott Stevens

Robert Born

Scott Regenscheid

Men's Age Singles

50+ Consolation

7

Single Elimination

Greg Cummings

Robert Born

Scott Regenscheid

Scott Stevens

David Olson

Bruce Green

Ron Denler

MAD

Men's Doubles

A

14

Single Elimination

Tony Aulwes / Allen Klecker

Jim Unterberger / Craig Vanderbeek

Larry Lovell / Greg Cummings

Don Checots / Robert Born

Kirk Nilson / Lamon Marchbanks

Ryan Politz / Ben Cowan

Rajat Ghosh / Matthew Schmekel

Men's Doubles

A Consolation

4

Single Elimination

Ryan Politz / Ben Cowan

Rajat Ghosh / Matthew Schmekel

Don Checots / Robert Born

Kirk Nilson / Lamon Marchbanks

MBD

Men's Doubles

B

14

Single Elimination

Dave Akin / Brady Akin

Josh Forsythe / Garrett Sawyer

Barb Hoffner / Therese Zadnik Klecker

Skip Lecy / Butch Amstutz

Alan Schiebe / Michael Brytowski

Doug Hubbard / Nathan Hubbard

Justice Harvieux / Michael Stoffel

Men's Doubles

B Consolation

4

Single Elimination

Alan Schiebe / Michael Brytowski

Justice Harvieux / Michael Stoffel

Skip Lecy / Butch Amstutz

Doug Hubbard / Nathan Hubbard

MOD

Men's Doubles

Open

14

Single Elimination

Brian Pearson / Dan Salamone

Lee Meinerz / Shawn Merrill

Giovanni Luciano / Terry Kisling

Bryan Turtle / Steve Nevin

Andy Wiegand / Jonn Olson

Ryan Politz / Ben Cowan

Scott Stevens / Daniel Mohr

Men's Doubles

Open Consolation

4

Single Elimination

Bryan Turtle / Steve Nevin

Andy Wiegand / Jonn Olson

Scott Stevens / Daniel Mohr

Ryan Politz / Ben Cowan

MA

Men's Singles

A

8

Single Elimination

Bryan Turtle

Kirk Nilson

Alan Stokes

Mark Anderson

Jim Unterberger

Nick Johnson

Jacob Allison

Alex Terrazas

cMA

Men's Singles

A Consolation

4

Single Elimination

Jim Unterberger

Jacob Allison

Nick Johnson

Mark Anderson

MB

Men's Singles

B

18

Single Elimination

Jon Salitros

Allen Klecker

Michael Stoffel

Josh Forsythe

Kevin Siverling

David Olson

Scott Regenscheid

Jacob Allison

cMB

Men's Singles

B Consolation

10

Single Elimination

Luciano Battaglini

Ron Denler

Chris Dehmer

Matthew Schmekel

Mark Anderson

Ellis Syke

Nick Fisher

Kristoffer Jorgensen

MC

Men's Singles

C

8

Single Elimination

Nikolai Langlois

Kristoffer Jorgensen

Alan Schiebe

Nicholas Heller

Roland Siverling

Ellis Syke

Garrett Sawyer

Dan Horner

cMC

Men's Singles

C Consolation

4

Single Elimination

Ellis Syke

Dan Horner

Garrett Sawyer

Roland Siverling

MO

Men's Singles

Open

11

Single Elimination



Terry Kisling

Joel Cassens

Dan Salamone

Andy Wiegand

Michael Gage

Tony Aulwes

cMO

Men's Singles

Open Consolation

7

Single Elimination

Dan Salamone

Andy Wiegand

Tony Aulwes

Michael Gage

Rajat Ghosh

Alex Terrazas

Craig Vanderbeek

Mixed Doubles

A

6

Round Robin

Steve Nevin / Barb Hoffner

Therese Zadnik Klecker / Jonn Olson

David Johnson / Ann Eilbracht

Mixed Doubles

B

8

Round Robin

Michael Brytowski / Sherri Lahaye

Skip Lecy / Jill Avery

Kelly Johnson / Doug Hubbard

Cole Hartman / Andrea Hartman

WA

Women's Singles

A

4

Round Robin

Kelly Johnson

Sherri Lahaye

Keely Behning

Christine Amundson

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions