MN State Doubles Championships

Racquetball Tournament 11/22/2013 - 11/24/2013
MN State Doubles Championships
Life Time Fitness Moore Lake - Fridley, MN USA


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:torneld@charter.net.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

MN Racquetball Events

Minnesota Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

Men's Doubles

2nd Generation Playoff #1

4

Single Elimination

Page Kern / Tylan Porath

Matt Miller / Owen Forsythe

Eric Hartman / Cole Hartman

Ted Rohlwing / Joey Rohlwing

Men's Doubles

35+

12

Single Elimination

Terry Kisling / Giovanni Luciano

Wayne Nesbit / Ted Rohlwing

Broque Brew / Jorge Suarez

Andy Wiegand / Bob Adam

Craig Vanderbeek / Greg Leibfried

Gene Eckstein / Jesse Zimmer

Men's Doubles

35+ Consolation

4

Single Elimination

Andy Wiegand / Bob Adam

Broque Brew / Jorge Suarez

Gene Eckstein / Jesse Zimmer

Craig Vanderbeek / Greg Leibfried

Men's Doubles

45+

12

Single Elimination

Lawrence Eastman / Jerome Wilson

Terry Kisling / Giovanni Luciano

Jeff Johnson / David Johnson

Bryan Turtle / Kent Kollodge

Rick Schacht / Ben Roy

Jay Folk / Robert Dickhudt

Men's Doubles

45+ Consolation

4

Single Elimination

Bryan Turtle / Kent Kollodge

Rick Schacht / Ben Roy

Jeff Johnson / David Johnson

Jay Folk / Robert Dickhudt

Men's Doubles

55+ A

8

Round Robin

Greg Cummings / Larry Lovell

Lamon Marchbanks / Fernando Gaitan-gaitan

Daniel Reiman / Kevin Dahlberg

Robert Born / Bruce Green

MAD

Men's Doubles

A

36

Single Elimination

Scott Stevens / Daniel Mohr

Allen Klecker / Tony Aulwes

Eric Sandven / Erick Olson

Gene Eckstein / Jesse Zimmer

Jordan Barth / Meadow Barth

Jillian Trachsel / Vallana Perrault

Bill Stein / Dave Mackay

Bob Stein / Kent Osland

Men's Doubles

A Consolation

9

Single Elimination

Craig Vanderbeek / Jim Unterberger

Steve Springer / Shane Lindmeyer

Bill Halvorson / Matt Miller

Matthew Schmekel / David Tornell

Brian Phillips / Mitch Hoffman

Bruce Greenberg / Josh Forsythe

Scott Regenscheid / Bryan Schirmacher

AAO

Men's Doubles

All Age Open

4

Round Robin

Lee Meinerz / Shawn Merrill

Wayne Nesbit / Ted Rohlwing

Justus Benson / Sam Bredenbeck

Dan Salamone / Steve Salamone

MBD

Men's Doubles

B

24

Single Elimination

Eric Sandven / Nick Fisher

David Tanner / Jonathan Gustafson

Matthew Schmekel / Jim Unterberger

David Burns / Jim Johnson

Dave Akin / Brady Akin

Michael Brytowski / James Shafer

Dave Trautman / Gary Sellman

Allen Klecker / David Olson

Men's Doubles

B Consolation

8

Single Elimination

Allen Klecker / David Olson

Michael Brytowski / James Shafer

Dave Akin / Brady Akin

Doug Hubbard / Tom Kieffer

Dave Trautman / Gary Sellman

Josh Forsythe / Ron Berquist

David Zabinski / Peter Pustorino

Cole Hartman / Jordan Barth

Men's Doubles

Centurion+ A

28

Single Elimination

Scott Stevens / Daniel Mohr

Greg Cummings / Larry Lovell

Dave Akin / Ron Berquist

Mark Michael / Steve May

Kelly Whalen / Kim Whalen

David Burns / Jim Johnson

Bryan Schirmacher / Scott Regenscheid

Robert Born / Bruce Green

Men's Doubles

Centurion+ A Consolation

8

Single Elimination

Jeffrey Mrkvicka / Alan Hunter

Andy Wiegand / Darrell Polley

Robert Born / Bruce Green

Bryan Schirmacher / Scott Regenscheid

Dave Trautman / Gary Sellman

Doug Hubbard / Tom Kieffer

Jay Folk / Robert Dickhudt

David Nelson / David Olson

Men's Doubles

Centurion+ Open

12

Single Elimination

Lawrence Eastman / Jerome Wilson

Bob Adam / Bryan Turtle

Steve Salamone / Steven Foss

Craig Robb / James Feeks

Jeff Johnson / Rick Schacht

Bill Stein / Bob Stein

Men's Doubles

Centurion+ Open Consolation

4

Single Elimination

Steve Salamone / Steven Foss

Bill Stein / Bob Stein

Craig Robb / James Feeks

Jeff Johnson / Rick Schacht

MOD

Men's Doubles

Open

18

Single Elimination

Aaron Granberg / John Goth

Jason Jansen / Jim Frautschi

Dan Salamone / Brian Pearson

Lee Meinerz / Shawn Merrill

Justus Benson / Sam Bredenbeck

Steven Foss / Matthew Guetzko

Bryan Turtle / Steve Nevin

Broque Brew / Jorge Suarez

Men's Doubles

Open Consolation

5

Single Elimination

Justus Benson / Sam Bredenbeck

Bryan Turtle / Steve Nevin

Broque Brew / Jorge Suarez

Steven Foss / Matthew Guetzko

Jonn Olson / Tony Aulwes

Mixed Doubles

A

20

Single Elimination

Tony Aulwes / Therese Zadnik Klecker

Greg Leibfried / Cheryl Jones

David Johnson / Ann Eilbracht

Jonn Olson / Jo Johnson

Mark Michael / Trixie Overcashier

Brian Phillips / Page Kern

Grant Taylor / Kelly Johnson

David Tornell / Renee Wise

Mixed Doubles

A Consolation

6

Single Elimination

Brian Phillips / Page Kern

David Tornell / Renee Wise

Mark Michael / Trixie Overcashier

Grant Taylor / Kelly Johnson

Shane Lindmeyer / Julie Dillon

David Nelson / Susan Schatz

Mixed Doubles

B

14

Single Elimination

Stephanie Bankes / Pierce Johnston

Grant Taylor / Kelly Johnson

Ron Berquist / Pam Lillich

Matt Miller / Jessica Kisling

Ronald Stodieck / Fariba Roughead

Josh Forsythe / Keely Behning

Michael Brytowski / Sherri Lahaye

Mixed Doubles

B Consolation

4

Single Elimination



Michael Brytowski / Sherri Lahaye

Josh Forsythe / Keely Behning

Mixed Doubles

Open

12

Single Elimination

Craig Robb / Jillian Trachsel

Lee Meinerz / Vallana Perrault

Terry Kisling / Wendy Miller

Steve Nevin / Barb Hoffner

Jason Krantz / Meadow Barth

Kent Osland / Jo Johnson

Mixed Doubles

Open Consolation

4

Single Elimination

Steve Nevin / Barb Hoffner

Jason Krantz / Meadow Barth

Kent Osland / Jo Johnson

Terry Kisling / Wendy Miller

Women's Doubles

45+

8

Round Robin

Kelly Whalen / Kim Whalen

Barb Hoffner / Therese Zadnik Klecker

Page Kern / Renee Wise

Cheryl Jones / Wendy Miller

WAD

Women's Doubles

A

8

Round Robin

Jo Johnson / Ann Eilbracht

Trixie Overcashier / Julie Dillon

Jessica Kisling / Lynn Lueders

Cheryl Jones / Susan Schatz

WBD

Women's Doubles

B

8

Round Robin

Stephanie Bankes / Lynn Lueders

Pam Lillich / Fariba Roughead

Kelly Johnson / Sherri Lahaye

Keely Behning / Jessica Kisling

WOD

Women's Doubles

Open

4

Single Elimination

Jillian Trachsel / Vallana Perrault

Kelly Whalen / Kim Whalen

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions