2014 MN  Hall of  Fame

Racquetball Tournament 1/17/2014 - 1/19/2014
2014 MN Hall of Fame
Lifetime Fitness Bloomington South - Bloomington, MN USA


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:torneld@charter.net.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

MN Racquetball Events

Minnesota Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

JA

Junior Singles

A

5

Round Robin

Cole Hartman

Nathan Soltis

Matthew Soltis

Owen Forsythe

Benjamin Horner

JB

Junior Singles

B

6

Single Elimination

Benjamin Horner

Drew Arnold

Joey Rohlwing

Ben Greenberg

Megan Beugen

Will Greenberg

cJB

Junior Singles

B Consolation

4

Single Elimination

Joey Rohlwing

Ben Greenberg

Will Greenberg

Megan Beugen

JDB

Junior Singles

Double Bounce

10

Single Elimination

Drew Arnold

Daniel Pekurovsky

Will Greenberg

Joey Rohlwing

Kyle Springer

Tyler Beugen

Raina Hartman

Stella Pearson

Junior Singles

Double Bounce Consolation

6

Single Elimination

Ben Greenberg

Kyle Springer

Stella Pearson

Raina Hartman

Tyler Beugen

Megan Beugen

Junior Singles

Multibounce

4

Round Robin

Raina Hartman

Tyler Beugen

Camila Suarez

Sage Hartman

Men's Age Singles

50+

6

Single Elimination

Rick Schacht

Dan Fitzgerald

David Pennington

Gustavo Farell

Kevin Dahlberg

Greg Cummings

Men's Age Singles

50+ Consolation

4

Single Elimination

David Pennington

Greg Cummings

Gustavo Farell

Kevin Dahlberg

Men's Age Singles

60+

9

Single Elimination

Larry Lovell

Don Checots

Tim Lavoi

Mike Markt

Robert Born

Bruce Green

Jim Noonan

Warren Wilkins

Men's Age Singles

60+ Consolation

5

Single Elimination

Robert Born

Bruce Green

Warren Wilkins

David Olson

Jim Noonan

Men's Age Singles

All Age 35+ Open

8

Single Elimination

Bob Adam

Ted Rohlwing

Terry Kisling

Steve Nevin

Andy Wiegand

Matthew Brenny

Brian Phillips

Greg Leibfried

Men's Age Singles

All Age 35+ Open Consolation

4

Single Elimination

Matthew Brenny

Andy Wiegand

Brian Phillips

Greg Leibfried

Men's Age Singles

All Age Over 30 A

4

Round Robin

Lamon Marchbanks

Mark Gibbs

Jeff Diiro

Max Tite

Men's Age Singles

All Age Over 40 B

8

Single Elimination

Michael Carr

Jon Salitros

Randy Nielsen

Steve Nichols

Dan Reed

Ron Denler

Dan Bellandi

Skip Lecy

Men's Age Singles

All Age Over 40 B Consolation

4

Single Elimination

Dan Reed

Ron Denler

Dan Bellandi

Skip Lecy

Men's Age Singles

No Division Name

0

Single Elimination



Men's Doubles

2nd Generation Playoff #1

4

Single Elimination

Dan Horner / Benjamin Horner

Mike Arnold / Drew Arnold

Kip Springer / Kyle Springer

Stella Pearson / Ann Eilbracht

Men's Doubles

40+

8

Round Robin

Ted Rohlwing / Terry Kisling

Greg Hayenga / Michael Dittrich

Gregory Grausnick / Matthew Brenny

Rick Schacht / Greg Leibfried

Men's Doubles

50+

8

Round Robin

Greg Cummings / Larry Lovell

Mike Markt / Bill Stein

David Johnson / Jeff Johnson

Don Checots / Robert Born

MAD

Men's Doubles

A

18

Single Elimination

Craig Vanderbeek / Jonn Olson

Matt Miller / Ben Cowan

Mitch Hoffman / Rajat Ghosh

Mark Michael / Shane Lindmeyer

Bruce Greenberg / Jonas Beugen

Bryan Schirmacher / Jim Henning

David Tornell / Matthew Schmekel

Brent Holst / Victor Villafan

Men's Doubles

A Consolation

5

Single Elimination

Bryan Schirmacher / Jim Henning

Bruce Greenberg / Jonas Beugen

Brent Holst / Victor Villafan

Allen Klecker / Daan Klem

David Tornell / Matthew Schmekel

MBD

Men's Doubles

B

16

Single Elimination

Grant Taylor / John Aldritt

Matthew Schmekel / Jim Unterberger

Michael Carr / Bud Hornaday

Adam Paulson / Michael Brytowski

Ben Cowan / Spencer Deutz

Mark Gibbs / Brock Wallen

Bill Halvorson / Mike Arnold

Dave Akin / Ron Berquist

Men's Doubles

B Consolation

4

Single Elimination

Mark Gibbs / Brock Wallen

Dave Akin / Ron Berquist

Bill Halvorson / Mike Arnold

Ben Cowan / Spencer Deutz

MCD

Men's Doubles

C

12

Single Elimination

Josh Forsythe / Owen Forsythe

Kyle Johnson / Giovanni Luciano

Kelly Johnson / Jessica Kisling

David Klem / Cole Hartman

Cory Soltis / Nathan Soltis

Eric Hartman / Kip Springer

Men's Doubles

C Consolation

4

Single Elimination

David Klem / Cole Hartman

Kelly Johnson / Jessica Kisling

Eric Hartman / Kip Springer

Cory Soltis / Nathan Soltis

Men's Doubles

Centurion+ A

12

Single Elimination

Kevin Dahlberg / Jim Unterberger

Andy Wiegand / Darrell Polley

Allen Klecker / David Olson

Matt Miller / Lamon Marchbanks

Patrick Vaughan / Tom Koreltz

Grant Taylor / John Aldritt

Men's Doubles

Centurion+ A Consolation

4

Single Elimination

Allen Klecker / David Olson

Matt Miller / Lamon Marchbanks

Grant Taylor / John Aldritt

Patrick Vaughan / Tom Koreltz

Men's Doubles

Centurion+ Open

8

Round Robin

Ben Roy / Bryan Turtle

Bob Stein / Steve Nevin

Rick Schacht / Jeff Johnson

Tim Lavoi / Dan Fitzgerald

MOD

Men's Doubles

Open

20

Single Elimination

Aaron Granberg / John Goth

Brian Pearson / Dan Salamone

Lee Meinerz / Shawn Merrill

Jordan Barth / Justus Benson

Terry Kisling / Kyle Hermans

Jason Krantz / Sam Bredenbeck

Andy Wiegand / Bob Adam

Broque Brew / Jorge Suarez

Men's Doubles

Open Consolation

6

Single Elimination

Andy Wiegand / Bob Adam

Terry Kisling / Kyle Hermans

Broque Brew / Jorge Suarez

Jason Krantz / Sam Bredenbeck

Bryan Turtle / Steve Nevin

Joel Cassens / David Tornell

MA

Men's Singles

A

18

Single Elimination

Alex Terrazas

Mitch Hoffman

Matt Neely

Craig Vanderbeek

Brent Holst

Bryan Schirmacher

Rich Gerlach

Jonn Olson

cMA

Men's Singles

A Consolation

10

Single Elimination

Bob Stein

Bud Hornaday

Chris Madson

Mark Michael

Daan Klem

Micheal Figgins

Luke Harden

Rajat Ghosh

MB

Men's Singles

B

22

Single Elimination

Bud Hornaday

Allen Klecker

Adam Paulson

Andy Wilkins

Michael Carr

Mark Gibbs

Jon Salitros

Ron Berquist

cMB

Men's Singles

B Consolation

14

Single Elimination

Brock Wallen

Pierce Johnston

Victor Villafan

Ron Denler

Nicholas Heller

Micheal Figgins

Josh Forsythe

Spencer Deutz

MC

Men's Singles

C

14

Single Elimination

Giovanni Luciano

Kristopher Anderson

Kyle Johnson

Pat Nali

Jim Noonan

Alan Schiebe

Mike Arnold

Cole Hartman

cMC

Men's Singles

C Consolation

8

Single Elimination

Mike Arnold

Cole Hartman

Nicholas Heller

Nathan Soltis

Chelsea Keeney

Cory Soltis

Dan Bellandi

David Klem

MO

Men's Singles

Open

14

Single Elimination

Jordan Barth

Brian Pearson

Shawn Merrill

Jorge Suarez

Lee Meinerz

Joel Cassens

Justus Benson

Dan Salamone

cMO

Men's Singles

Open Consolation

8

Single Elimination

Sam Bredenbeck

Broque Brew

Kyle Christianson

Justus Benson

Rajat Ghosh

Alex Terrazas

Dan Salamone

Kyle Hermans

Mixed Doubles

A

24

Single Elimination

Ben Roy / Wendy Miller

Bruce Greenberg / Andrea Hartman

Brian Phillips / Cheryl Jones

Matt Miller / Meadow Barth

David Tornell / Renee Wise

Chris Madson / Jessica Kisling

Tim Lavoi / Therese Zadnik Klecker

Jonn Olson / Julie Dillon

Mixed Doubles

A Consolation

8

Single Elimination

Luke Harden / Christina Powers

David Johnson / Ann Eilbracht

Ben Cowan / Margaret Hill

Jim Henning / Julia Nelson

Tim Lavoi / Therese Zadnik Klecker

David Tornell / Renee Wise

Jonn Olson / Julie Dillon

Chris Madson / Jessica Kisling

Mixed Doubles

B

8

Round Robin

Grant Taylor / Kelly Johnson

Josh Forsythe / Elizabeth Levine

Skip Lecy / Jill Avery

Dennis Overman / Courtney Harden

WAD

Women's Doubles

A

8

Round Robin

Cheryl Jones / Wendy Miller

Therese Zadnik Klecker / Renee Wise

Lynn Lueders / Julie Dillon

Elizabeth Levine / Julia Nelson

WA

Women's Singles

A

8

Single Elimination

Lynn Lueders

Elizabeth Levine

Cheryl Jones

Christina Powers

Julie Dillon

Kelly Johnson

Courtney Harden

Therese Zadnik Klecker

cWA

Women's Singles

A Consolation

4

Single Elimination

Therese Zadnik Klecker

Kelly Johnson

Courtney Harden

Julie Dillon

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Racquetball Tournament
Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions