2014 Iowa Open

Racquetball Tournament 2/7/2014 - 2/8/2014
2014 Iowa Open
Oakmoor Racquet And Fitness Center - Des Moines, IA USA


 
Iowa Racquetball Association

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:IowaRacquetballAssociation@gmail.com.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

IA Racquetball Events

Iowa Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

No Division Name

0

Single Elimination



No Division Name

0

Single Elimination



Boys Doubles

18 and Under Playoff #1

2

Single Elimination

Jeremy Dixon / Michael Fornero

Matthew Robinson / Sam Goodman

Boy's Singles

10 and Under Playoff #1

2

Single Elimination

Benjamin Horner

Connor Hepburn

B14

Boy's Singles

14 and Under

13

Single Elimination

Michael Fornero

Roland Siverling

Daxon Phippen

Carter Harbeck

David Bergren

Nathan Baysinger

Andrew Gleason

Benjamin Horner

Boy's Singles

14 and Under Consolation

8

Single Elimination

Matthew Gollins

Andrew Gleason

Benjamin Horner

Nathan Baysinger

Jared Martinez

Oliver Spellman

Jayden Davis

Cael Peterson

B18

Boy's Singles

18 and Under

13

Single Elimination

Sam Goodman

Jason Goodman

Matthew Robinson

Jeremy Dixon

Riley Phippen

Kobe Burns

David Breese

Eric Loiselle

Boy's Singles

18 and Under Consolation

8

Single Elimination

Parker Davidson

Cole Sanford

Eric Loiselle

David Breese

Kobe Burns

Jacob Baysinger

Michael Waltman

Andrew Gleason

Junior Singles

Multibounce 10 and Under

7

Single Elimination

Nathan Davis

Spencer Paulsen

Emily Sanchez

Colby Briggs

Pierce Jacoby

Jade Erhart

Santiago Sanchez

Junior Singles

Multibounce 10 and Under Consolation

4

Single Elimination

Santiago Sanchez

Jade Erhart

Colby Briggs

Pierce Jacoby

Men's Age Singles

45+

3

Round Robin

Mike Reysack

Scott Franklin

Michael Jacoby

Men's Age Singles

55+

4

Round Robin

Brian Ott

Randy Puebla

Bruce Green

Glenn Erhart

MAD

Men's Doubles

A

20

Single Elimination

Carl Hotchkiss / Doug McKain

Brian White / Kelly Roder

David Husske / Ron Sweeney

Kenneth Roseberry / Todd Meendering

Jeff Burbank / Jonathan Karli

Gregory Moore / Mark Baysinger

Dan King / Jeff Woessner

Aaron Kurowski / Mike Reysack

Men's Doubles

A Consolation

6

Single Elimination

Aaron Kurowski / Mike Reysack

Dan King / Jeff Woessner

Jeff Burbank / Jonathan Karli

Gary Niederhauser / Kirk Hunsicker

Gregory Moore / Mark Baysinger

Brad Flack / Rhino Dotson

Men's Doubles

B / C Playoff #1

2

Single Elimination

Jason Goodman / Stephen Gollins

Dave Harbeck / Larry Guyer

Men's Doubles

Combined 100+

22

Single Elimination

Carl Hotchkiss / Doug McKain

Dave Harbeck / Ron Sweeney

Brian Ott / Randy Puebla

Joe Glogovsky / Scott Franklin

David Chizek / John Strohmeyer

Kevin Burns / Kirk Hunsicker

Dan King / Jeff Woessner

Kenneth Roseberry / Todd Meendering

Men's Doubles

Combined 100+ Consolation

7

Single Elimination

Dan King / Jeff Woessner

Kenneth Roseberry / Todd Meendering

David Chizek / John Strohmeyer

Kevin Burns / Kirk Hunsicker

Larry Schlepphorst / Rodney Bergren

Bruce Green / Richard Cannon

Dennis Baysinger / Mark Baysinger

MOD

Men's Doubles

Open

6

Round Robin

Bryan Crosser / Sampson Schnurman

Mark Mingles / Rob Paulsen

Don McCormick / Lance Kettering

MA

Men's Singles

A

7

Single Elimination

Jeff Zomer

Jeff Burbank

Marcus Peterson

Jonathan Karli

Jay Lorenzen

Ross Sickora

Michael Carr

cMA

Men's Singles

A Consolation

4

Single Elimination

Michael Carr

Ross Sickora

Jonathan Karli

Jay Lorenzen

B*

Men's Singles

B

16

Single Elimination

Michael Carr

John Wilson

Tyler Peterson

Jon Salitros

David Chizek

Michael Jacoby

Tim Panyard

Raul Sanchez

cB*

Men's Singles

B Consolation

8

Single Elimination

Rhino Dotson

Mark Heller

Barry Hepburn

Glenn Erhart

Mark Ciecior

Pedro Reyes

Francois Loiselle

Dan Horner

Men's Singles

C / D

4

Round Robin

Richard Cannon

David Breese

Casey Anderson

Dan Horner

Men's Singles

Open Playoff #1

2

Single Elimination

Ryan Davis

Jeff Zomer

Mixed Doubles

Mixed Doubles Playoff #1

2

Single Elimination

Christina Powers / Luke Harden

Joe Glogovsky / Renae Lampkin

Mixed Doubles

No Division Name

0

Single Elimination



Women's Singles

B/C

4

Round Robin

Rei McCormick

Courtney Harden

Chelsea Keeney

Katie Nye

WOA

Women's Singles

Open / A

3

Round Robin

Christina Powers

Renae Lampkin

Cheryl Conrad

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions