NMRA 2014 Doubles-Only Championships

Racquetball Tournament 12/4/2014 - 12/6/2014
NMRA 2014 Doubles-Only Championships
ClubSport Pleasanton - Pleasanton, CA USA


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:cindy.tilbury@att.net.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

CA Racquetball Events

California State Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

Mixed Doubles

Mixed Doubles - 50+

7

Round Robin

Dave Kovanda / Laura Fenton Kovanda

Beth Bernardo / Dennis Kaufman

Linda Ellis / Michael Stoner

Michele Robinson / Richard Aal

Tori Davis / Ranulfo Alvarez

Will Costanza / Carla Francis

Men's Doubles

40/45

7

Round Robin

Dan Diodati / Ninja Nomura

Steve Turner / Dale Millhollin

Armando Villa / Claude Hagopian

Ambrose (butch) Fish / Frank Biehl

Richard Aal / Tom Lonardo

Eric Robinson / Michael Limsky

Tom Vessie / Bruce Adams

Men's Doubles

40+

2

Round Robin

Steve Turner / Dale Millhollin

Richard Aal / Tom Lonardo

Men's Doubles

45+

5

Round Robin

Dan Diodati / Ninja Nomura

Armando Villa / Claude Hagopian

Ambrose (butch) Fish / Frank Biehl

Eric Robinson / Michael Limsky

Tom Vessie / Bruce Adams

Men's Doubles

50+

7

Round Robin

Danny Newman / Ken Stone

Gilbert Cepeda / Steven Ducich

Michael Stoner / Dennis Kaufman

Scott Steffen / Stephen Wattz

Eric Robinson / Michael Limsky

Chris Poucher / Will Costanza

Gary Rieger / Harry Vernon

Men's Doubles

55+

4

Double Round Robin

Dave Azuma / Tony Krause

Gilbert Cepeda / Jim Durham

Hatch Saakian / Ruben Gonzalez

Thomas Travers / Fred Martin

Men's Doubles

60+

8

Round Robin

Dave Azuma / Tony Krause

Hatch Saakian / Ruben Gonzalez

Dave Kovanda / Frank Taddonio

Chris Poucher / Rick Betts

Bert Castelanelli / Cliff McBride

Mike Lippitt / Thomas Travers

Jeff Auen / Jim Van Sickel

Fred Martin / Harry Vernon

Men's Doubles

65+

5

Round Robin

John Finegan / Roland Chan

Mike Pawka / Thomas Lundy

Paul Nigro / Price Thomas

Leonard Sonnenberg / Timothy Scott

Fred Tabak / Fredrick Roe

Men's Doubles

70+

5

Round Robin

Paul Nigro / Price Thomas

Carmen Felicetti / Charles Douglass

Leonard Sonnenberg / Francis Florey

Steve Covey / William Baker

Kirk Hunt / Fred Tabak

Men's Doubles

75/80

4

Double Round Robin

Carmen Felicetti / Charles Douglass

William Baker / Steve Covey

Larry Leifer / Ken Herman

Ron Adams / Francis Florey

Men's Doubles

75+

3

Double Round Robin

Carmen Felicetti / Charles Douglass

William Baker / Steve Covey

Ron Adams / Francis Florey

Men's Doubles

80+

1

Double Round Robin

Larry Leifer / Ken Herman


Women's Doubles

40+

1

Round Robin

Elaine Dexter / Heather Colon


Women's Doubles

45+

1

Round Robin

Laura Morin / Linda Moore


Women's Doubles

50+

4

Round Robin

Anita King / Laura Fenton Kovanda

Tori Davis / Michele Robinson

Carolyn Hollis / Sherron Boyea

Beth Bernardo / Linda Ellis

Women's Doubles

WD40/45/50

6

Round Robin

Anita King / Laura Fenton Kovanda

Laura Morin / Linda Moore

Tori Davis / Michele Robinson

Carolyn Hollis / Sherron Boyea

Elaine Dexter / Heather Colon

Beth Bernardo / Linda Ellis

Women's Doubles

55+

4

Round Robin

Jill Mitchell / Sandy Rios

Cindy Tilbury / Linda Moore

Vicky Birkmann / Carolyn Hollis

Patricia Perez / Marquita Molina

Women's Doubles

65+

1

Round Robin

Merijean Kelley / Nidia Funes


Women's Doubles

WD55/65

5

Round Robin

Jill Mitchell / Sandy Rios

Cindy Tilbury / Linda Moore

Vicky Birkmann / Carolyn Hollis

Merijean Kelley / Nidia Funes

Patricia Perez / Marquita Molina

Mixed Doubles

40+

2

Round Robin

Carlos Contreras / Elaine Dexter

Steve Cook / Marni Winings

Mixed Doubles

45+

3

Round Robin

Frank Biehl / Laura Morin

Tom Vessie / Sherron Boyea

Anita King / Bruce Adams

Mixed Doubles

X40/45

5

Round Robin

Frank Biehl / Laura Morin

Carlos Contreras / Elaine Dexter

Tom Vessie / Sherron Boyea

Steve Cook / Marni Winings

Anita King / Bruce Adams

Mixed Doubles

55+

5

Round Robin

Vicky Birkmann / Stephen Wattz

Scott Steffen / Jill Mitchell

Frank Taddonio / Sandy Rios

Cindy Tilbury / Rick Betts

Jeffrey Morse / Patricia Perez

Mixed Doubles

60+

1

Double Round Robin

Timothy Scott / Carla Francis


Mixed Doubles

70+

2

Double Round Robin

Fredrick Roe / Nidia Funes

Marquita Molina / Ron Adams

Mixed Doubles

X60/70

3

Double Round Robin

Timothy Scott / Carla Francis

Fredrick Roe / Nidia Funes

Marquita Molina / Ron Adams

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Racquetball Tournament
NMRA
Racquetball Tournament
Racquetball Tournament
Military Racquetball Federation
Racquetball Tournament
Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions