Racquetball Tournament 11/7/2014 - 11/9/2014
Colorado State Doubles Championships
Highlands Ranch Recreation Center at Northridge - Highlands Ranch, CO USA


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:naiktg@gmail.com.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

CO Racquetball Events

Colorado Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third Fourth Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Men's Doubles

Men's Doubles - M45-55

4

Round Robin

Lam Ha / Mike Kennedy

Dan Messinger / Edward Kidneigh

Art Prott / Steve Strahler

Dan Cutter / Tark Tarran

Men's Doubles

Open Playoff #1

4

Single Elimination

Eric Waser / Sean Summers

Michael Nigro / Kevin Holmes

David Stone / Tyler Stone

Simon Payne / Jeff Mayorga

Men's Doubles

Elite Playoff #1

6

Single Elimination

Troy Cook / Alberto Olivas

Nick Blanchard / C J Sanders

Rick Sorenson / Keith Wegen

Larry Haemmerle / Dean Schear

Zack Casebolt / Eric Jacquet

Steve Strahler / Matthew Dockter

Men's Doubles

A Playoff #1

6

Single Elimination

Mike Arguello / Agner Martinez

Cesar Sanchez / Michael Giroux

Chad Johnson / Peter Perez

Mike Kennedy / Lam Ha

Gary Drake / Tino Rael

Brandon Carrizosa / Robert Rocha

Men's Doubles

Men's BC Playoff #1

6

Single Elimination

James Drury / Trevor Schimschock

Tark Tarran / Dan Cutter

Benjamin Hyman / Matthew Schmitz

Dennis Chandler / Mark Strandjord

Martin Jacob / Nathan Jacob

Matthew Leo / Louie Valencia

Men's Doubles

M2530

3

Round Robin

Brent Johnson / Jorge Cuellar

Andre Brown / Michael Ginocchio

David Collins / Louie Valencia

Men's Doubles

M3540 Playoff #1

4

Single Elimination

Eric Waser / Michael Eitzel

Alberto Olivas / Troy Cook

Zack Casebolt / Eric Jacquet

Chad Johnson / Peter Perez

Men's Doubles

M60-65

2

Triple Round Robin

Gordon Levy / Michael Wouk


Dan Davis / Larry Haemmerle

Men's Doubles

Centurion+ Playoff #1

6

Single Elimination

Eric Metherd / Michael Eitzel

Richard Romero / Rock Carrion

Keith Wegen / Rick Sorenson

David Stone / John Hulick

Jeff Mayorga / Doug Picard

Craig Clayton / Ralph Graham

Mixed Doubles

Open Playoff #1

4

Single Elimination

Jessica Munoz / Alan Lawson

Craig Clayton / Debbie Beldring

Michelle Sikorski / Matthew Dockter

Chantel Anderson / Matthew Mares

Mixed Doubles

A Playoff #1

4

Single Elimination

Sandy Ranch / Robert Hauck

Laurie Korn / Deven Naik

Laura Van Arsdale / William Marsh

Ginette Chapman / James Drury

Mixed Doubles

B/C Playoff #1

4

Single Elimination

Paula Postma / Bob Marah

Alyssa Schneider / Matthew Leo

Virginia Brunetti / Robert Korn

Christine McGuire / Thomas Jiron

Mixed Doubles

Centurion+

3

Round Robin

Kerry Rohweder / Mary Stanton

Bob Marah / Sandy Ranch

Philip Gaerlan / April Settell

WOD

Women's Doubles

Open

4

Round Robin

Jessica Munoz / Michelle Sikorski

Chantel Anderson / Briana Jacquet

Janelle Williams / Gaye Crossen

Marcia Richards / Lori Inskeep

WAB

Women's Doubles

WAB

4

Round Robin

Jodi Cooke / Laurie Korn

Virginia Brunetti / April Settell

Paula Postma / Mary Stanton

Alyssa Schneider / Helena Ferrier

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third Fourth Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions