2014 MN State Doubles Championships

Racquetball Tournament 11/21/2014 - 11/23/2014
2014 MN State Doubles Championships
Life Time Fitness Moore Lake - Fridley, MN USA


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:torneld@charter.net.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

MN Racquetball Events

Minnesota Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

MOD

Men's Doubles

Open

11

Single Elimination

Aaron Granberg / John Goth

Dan Salamone / Brian Pearson

Lee Meinerz / Shawn Merrill

Tanner Gross / Michael Gage

Darrin Prince / Jim Frautschi

Jordan Barth / Jason Krantz

Giovanni Luciano / Terry Kisling

Bryan Turtle / Steve Nevin

Men's Doubles

Open Consolation

7

Single Elimination

Jordan Barth / Jason Krantz

Joseph Nelson / John Nelson

Ibrahim Ghandi / Brent Holst

Giovanni Luciano / Terry Kisling

Bryan Turtle / Steve Nevin

Darrin Prince / Jim Frautschi

Broque Brew / Joel Cassens

MAD

Men's Doubles

A

25

Single Elimination

Jesse Zimmer / Gene Eckstein

Daniel Mohr / Jeffrey Payment

Steve Springer / William Dobransky

Grant Taylor / Allen Klecker

Bruce Greenberg / Jonas Beugen

Bob Stein / David Mackay

David Tornell / Matt Miller

George Selke / Greg Leibfried

Men's Doubles

A Consolation

16

Single Elimination

Ibrahim Ghandi / Brent Holst

Pierce Johnston / Christopher Anderson

David Johnson / Don Checots

Mark Michael / Shane Lindmeyer

Nick Johnson / Matthew Schmekel

Brian Magruder / Guillermo Reyes Rivaz

Dan Metcalfe / Jay Kleffman

Craig Vanderbeek / Jonn Olson

MBD

Men's Doubles

B

13

Single Elimination

Grant Taylor / Dave Akin

Allen Klecker / Micheal Figgins

Jim Unterberger / Ron Berquist

Matthew Schmekel / Ellis Syke

Jon Salitros / Tj Beagan

Josh Forsythe / Garrett Sawyer

Bruce Greenberg / Nathan Soltis

Jay Kleffman / Dan Metcalfe

Men's Doubles

B Consolation

8

Single Elimination

Greg Marget / Daniel Reiman

Jay Kleffman / Dan Metcalfe

Skip Lecy / Darrell Polley

Josh Forsythe / Garrett Sawyer

Bruce Greenberg / Nathan Soltis

Chuck Lozano / Jack Benson

Jordan Barth / Cole Hartman

Michael Brytowski / Ron Denler

MCD

Men's Doubles

C

4

Round Robin

Jessica Kisling / Kelly Johnson

Nathan Soltis / Cole Hartman

Ted Rohlwing / Joey Rohlwing

Eric Hartman / Kip Springer

Men's Doubles

25+

4

Round Robin

Jordan Barth / Jason Krantz

Lee Meinerz / Shawn Merrill

Joseph Nelson / John Nelson

Joel Cassens / Dan Salamone

Men's Doubles

35+

4

Round Robin

Brian Pearson / Ted Rohlwing

Andy Wiegand / David Tornell

Gene Eckstein / Jesse Zimmer

Broque Brew / Pete Farrell

Men's Doubles

40-45 Open

6

Single Elimination

Giovanni Luciano / Terry Kisling

Bryan Turtle / Steve Nevin

Matthew Brenny / Gregory Grausnick

Ted Rohlwing / Jonathan Rice

David Tornell / Jonn Olson

Daniel Mohr / Jeffrey Payment

Men's Doubles

40-45 Open Consolation

4

Single Elimination

David Tornell / Jonn Olson

Daniel Mohr / Jeffrey Payment

Ted Rohlwing / Jonathan Rice

Matthew Brenny / Gregory Grausnick

AAA

Men's Doubles

All Age A

8

Single Elimination

Craig Vanderbeek / Jim Unterberger

David Nelson / Lamon Marchbanks

Kirk Nilson / Bill Halvorson

Bruce Greenberg / Matt Miller

Josh Forsythe / Matthew Schmekel

Brian Magruder / Guillermo Reyes Rivaz

Greg Cummings / Larry Lovell

Noel Johnson / Bill Welch

Men's Doubles

All Age A Consolation

4

Single Elimination

Brian Magruder / Guillermo Reyes Rivaz

Noel Johnson / Bill Welch

Greg Cummings / Larry Lovell

Josh Forsythe / Matthew Schmekel

Men's Doubles

Centurion+ Open

4

Round Robin

Craig Robb / James Feeks

Lee Meinerz / Don Checots

Rick Schacht / Bob Stein

George Selke / Greg Leibfried

Men's Doubles

Centurion+ A

7

Single Elimination

Mark Michael / Steve May

Lamon Marchbanks / William Dobransky

Andy Wiegand / Darrell Polley

Jim Henning / Steve Springer

Alan Stokes / Allen Klecker

Larry Lovell / Greg Cummings

Ron Denler / Michael Brytowski

Men's Doubles

Centurion+ A Consolation

4

Single Elimination

Larry Lovell / Greg Cummings

Jim Henning / Steve Springer

Ron Denler / Michael Brytowski

Alan Stokes / Allen Klecker

Mixed Doubles

Open

4

Round Robin

Jason Krantz / Meadow Barth

Andy Wiegand / Vallana Perrault

Rick Schacht / Wendy Miller

Jonn Olson / Therese Zadnik Klecker

Mixed Doubles

A

8

Single Elimination

Pierce Johnston / Stephanie Bankes

Wayne Harting / Meadow Barth

Greg Leibfried / Cheryl Jones

George Selke / Page Kern

David Nelson / Susan Schatz

David Johnson / Julie Dillon

Kirk Nilson / Jeri Ann Graves

Tj Beagan / Charlotte Swanson

Mixed Doubles

A Consolation

4

Single Elimination

David Johnson / Julie Dillon

Tj Beagan / Charlotte Swanson

Kirk Nilson / Jeri Ann Graves

David Nelson / Susan Schatz

Mixed Doubles

B

6

Single Elimination

Grant Taylor / Kelly Johnson

Matt Miller / Jessica Kisling

Josh Forsythe / Dana Wallace

Alan Stokes / Fariba Roughead

Jon Salitros / Pam Lillich

Riley Beck / Jeri Ann Graves

Mixed Doubles

B Consolation

4

Single Elimination

Alan Stokes / Fariba Roughead

Jon Salitros / Pam Lillich

Riley Beck / Jeri Ann Graves

Josh Forsythe / Dana Wallace

WAD

Women's Doubles

A

6

Single Elimination

Therese Zadnik Klecker / Stephanie Bankes

Kerry Stellmach / Dana Wallace

Cheryl Jones / Susan Schatz

Fariba Roughead / Pam Lillich

Kelly Johnson / Jessica Kisling

Jeri Ann Graves / Julie Dillon

Women's Doubles

A Consolation

4

Single Elimination

Fariba Roughead / Pam Lillich

Cheryl Jones / Susan Schatz

Jeri Ann Graves / Julie Dillon

Kelly Johnson / Jessica Kisling

Women's Doubles

All Age Open

4

Round Robin

Kerry Stellmach / Stephanie Bankes

Lori Southwick / Page Kern

Wendy Miller / Cheryl Jones

Therese Zadnik Klecker / Charlotte Swanson

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions