Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third 3rd Tie / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th
 

J14

Junior Singles

14 and Under

2

Single Elimination

Kyle Snyder

Julia Stein

 

Men's Age Singles

45-55 Open/Elite

7

Single Elimination

Tim Daugherty

Bob Bianco

Srinivas Mandava

Danny Edmonds

John Pushak

Timothy Fandry

Gregory Gordon

 

Men's Age Singles

Men's 55-65 B

5

Single Elimination

Scott Owens

Keith Eller

Raymond Gilbert

Al Kennedy

Lloyd Woodward

 

MCI

Men's Collegiate Singles

Intermediate

4

Round Robin

Karl Dornstauder

Tyler Womble

Jake Mohin

Michael Shoman

 

MAD

Men's Doubles

A

7

Single Elimination

Aaron Stenta / Benjamin Sylvester

Bob Bianco / Steve Gertz

John Hiras / Richard Campbell

Chris Cerminara / Chris Snyder

Danny Edmonds / Howard Meister

Al Kennedy / Scott Miller

David Capo / Robert Meyer

 

MBD

Men's Doubles

B

3

Round Robin

Matt Gilbert / Raymond Gilbert

Chris Snyder / Colton Snyder

Stephen Corcoran / Tamara Reck

 

MCD

Men's Doubles

C

3

Round Robin

Karl Dornstauder / Timothy Perry

Carla Phillips / Julia Stein

Kyle Snyder / Mike Mato

 

Men's Doubles

Centurion+ Open

8

Single Elimination

Jim Emiliani / Keith Battaline

Joe Rizza / Michael Zeiner

Barry Kimes / Mark Pryor

Bob Bianco / Ron Hanslovan

John Pushak / Timothy Fandry

Scott Miller / Steve Gertz

Jack Gall / John DeSanti

Chris Cerminara / Russell McManis

 

MOD

Men's Doubles

Open

11

Single Elimination

Manolo Sandoval / Thomas Carter

Barry Kimes / Jim Emiliani

Ben Oros / Kyle Ulliman

Jack Gall / John DeSanti

Ron Hanslovan / Steve Gertz

Ian Brooks / Matt Barbuscak

Benjamin Sylvester / Jacob Reck

Aaron Stenta / Scott Miller

 

MA

Men's Singles

A

8

Single Elimination

Aaron Stenta

Srinivas Mandava

Richard Campbell

Benjamin Sylvester

Hope Cain

Brian Bittinger

Chris Cerminara

Gregory Gordon

 

MB

Men's Singles

B

10

Single Elimination

Matt Gilbert

Kevin Burke

John Hiras

Russell McManis

Rebecca Hammond

Stephen Corcoran

Timothy Perry

Howard Meister

 

MC

Men's Singles

C

4

Single Elimination

Scott Owens

John Hiras

Libby Digman

Kevin Burke

 

Men's Singles

D / Novice

4

Single Elimination

Lloyd Woodward

Colton Snyder

Mike Mato

Karl Dornstauder

 

Men's Singles

D / Novice Consolation

4

Single Elimination

Karl Dornstauder

Michael Shoman

 

MO

Men's Singles

Open

7

Single Elimination

Thomas Carter

Manolo Sandoval

Kyle Ulliman

Ian Brooks

Ben Oros

Matt Barbuscak

Ron Hanslovan

 

Mixed Doubles

A/B

3

Round Robin

Libby Digman / Jacob Reck

Stephen Corcoran / Tamara Reck

Keith Eller / Rebecca Hammond

 

Mixed Doubles

Open

4

Round Robin

Carla Phillips / Manolo Sandoval

Jacob Reck / Tamara Reck

Hope Cain / Richard Campbell

Dale Newman / Melissa Bentley

 

Women's Singles

Elite / A

4

Round Robin

Carla Phillips

Rebecca Hammond

Libby Digman

Isabelle Gagnon

 
Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third 3rd Tie / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

R2sports.com
USAR / R2Sports Racquetball Software
USAracquetball.com