2015 MN State Singles Championships

Racquetball Tournament 3/13/2015 - 3/15/2015
2015 MN State Singles Championships
Life Time Fitness Moore Lake - Fridley, MN USA


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:torneld@charter.net.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

MN Racquetball Events

Minnesota Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

Men's Singles

Open Championship

17

Olympic Format

Alejandro Romo Garcia

Shawn Merrill

Jordan Barth

Brian Pearson

Joel Cassens

Jason Jansen

Lee Meinerz

Aaron Granberg

Men's Singles

Open Consolation

4

Olympic Format

Joel Cassens

Lee Meinerz

Jason Jansen

Aaron Granberg

Men's Singles

Elite Championship

9

Olympic Format

Darrin Prince

Dan Salamone

Broque Brew

Jonn Olson

Michael Gage

Steven Koshiol

Ronald Schotik

David Tornell

Men's Singles

Elite Consolation

5

Olympic Format

Andy Wiegand

Ronald Schotik

Steven Koshiol

Michael Gage

David Tornell

MA

Men's Singles

A

34

Single Elimination

Mark Paulson

Jonn Olson

Bruce Greenberg

Brian Phillips

Mitch Hoffman

Ellis Syke

Daniel Quam

Robert Grogan

cMA

Men's Singles

A Consolation

18

Single Elimination

David Rantala

Brian Magruder

Jess Friedt

Christopher Anderson

Pierce Johnston

Tony Rosell

Brent Holst

Micheal Figgins

MB

Men's Singles

B

40

Single Elimination

Ellis Syke

Adam Paulson

Allen Klecker

Grant Taylor

Brock Wallen

Jay Kleffman

Patrick Miller

Dan Metcalfe

cMB

Men's Singles

B Consolation

23

Single Elimination

Dan Nygaard

Ron Willett

James Buckentine

Greg Marget

Ryan Buhl

Jeff Anderson

David Buck

Ron Berquist

MC

Men's Singles

C

8

Single Elimination

Garrett Sawyer

Zach Brady

Roland Siverling

Cole Hartman

Jeremiah Willard

Nathan Soltis

Keely Battaglini

Kristopher Anderson

cMC

Men's Singles

C Consolation

4

Single Elimination

Kristopher Anderson

Nathan Soltis

Keely Battaglini

Jeremiah Willard

MD

Men's Singles

D

4

Round Robin

Zach Brady

Nathan Soltis

Joey Rohlwing

Owen Forsythe

Men's Age Singles

24- A / 25+ A

9

Single Elimination

Ellis Syke

Nick Johnson

Matt Mahowald

Pierce Johnston

Adam Paulson

Nick Sloan

Brock Wallen

Micheal Figgins

Men's Age Singles

24- A / 25+ A Consolation

5

Single Elimination

Jess Friedt

Adam Paulson

Micheal Figgins

Brock Wallen

Nick Sloan

Men's Age Singles

24- B / 25+ B / 35+ B

8

Single Elimination

Mark Gibbs

Brock Wallen

Josh Forsythe

Matthew Schmekel

Skip Lecy

Demetri Lametti

Roland Siverling

Jeremiah Willard

Men's Age Singles

24- B / 25+ B / 35+ B Consolation

4

Single Elimination

Skip Lecy

Roland Siverling

Demetri Lametti

Jeremiah Willard

Men's Age Singles

25+

4

Round Robin

Lee Meinerz

Joel Cassens

Dan Salamone

Michael Gage

Men's Age Singles

35+

14

Single Elimination

Brian Pearson

Jim Frautschi

Gregory Grausnick

Broque Brew

Terry Kisling

Ted Rohlwing

Steven Koshiol

Andy Wiegand

Men's Age Singles

35+ Consolation

8

Single Elimination

Andy Wiegand

Steve Flaherty

Craig Vanderbeek

Steven Koshiol

Mitch Hoffman

Kevin Howell

Jesse Zimmer

Brent Holst

Men's Age Singles

35+ A

6

Single Elimination

Michael Arvidson

Robert Grogan

Kevin Siverling

Tony Rosell

Mark Gibbs

Christopher Anderson

Men's Age Singles

35+ A Consolation

4

Single Elimination

Christopher Anderson

Kevin Siverling

Tony Rosell

Mark Gibbs

Men's Age Singles

45+

14

Single Elimination

Jim Frautschi

Ted Rohlwing

Terry Kisling

Giovanni Luciano

Rick Schacht

Bob Adam

Steve Nevin

John Wilinski

Men's Age Singles

45+ Consolation

8

Single Elimination

John Wilinski

Sam Erdman

Steve Flaherty

Jaime Junker

Brian Phillips

Christopher Hasenberg

Matthew Brenny

Steve Nevin

Men's Age Singles

45+ A

10

Single Elimination



Ron Tiernan

Brian Magruder

Kirk Nilson

Scott Regenscheid

Jay Kleffman

Dan Nygaard

Men's Age Singles

45+ A Consolation

6

Single Elimination

Dan Nygaard

Jay Kleffman

Patrick Miller

Ron Willett

Kirk Nilson

Scott Regenscheid

Men's Age Singles

45+ B / 55+ B / 60+ B

13

Single Elimination

Jon Salitros

George Rose

David Buck

Matthew Bersagel

Dan Reed

Michael Brytowski

Ron Berquist

Brad Hukriede

Men's Age Singles

45+ B / 55+ B / 60+ B Consolation

8

Single Elimination

Ron Berquist

Ron Denler

Brad Hukriede

Chuck Lozano

James Buckentine

Andrew Manning

Dave Akin

Michael Brytowski

Men's Age Singles

55+

5

Round Robin

David Pennington

Rick Kaiser

Bill Stein

Lamon Marchbanks

Kevin Dahlberg

Men's Age Singles

55+ A / 60+ A

6

Single Elimination

Mark McCoy

Lamon Marchbanks

Alan Stokes

George Rose

J. Hancuch

David Zabinski

Men's Age Singles

55+ A / 60+ A Consolation

4

Single Elimination

David Zabinski

Alan Stokes

George Rose

J. Hancuch

Men's Age Singles

60+

9

Single Elimination

Ben Roy

Dale Quam

Larry Ardito

Robert Born

Richard Markham

Mike Markt

Bruce Green

John Van Eendenburg

Men's Age Singles

60+ Consolation

5

Single Elimination

Mike Markt

Richard Markham

John Van Eendenburg

Bruce Green

Max Tite

WO

Women's Singles

Open

4

Round Robin

Wendy Miller

Barb Hoffner

Page Kern

Cheryl Jones

WA

Women's Singles

A

6

Single Elimination

Therese Zadnik Klecker

Kelly Johnson

Terry Sanders

Lucy Holt

Dana Wallace

Keely Battaglini

cWA

Women's Singles

A Consolation

4

Single Elimination

Lucy Holt

Dana Wallace

Keely Battaglini

Terry Sanders

Women's Age Singles

All Age Open

4

Round Robin

Wendy Miller

Therese Zadnik Klecker

Cheryl Jones

Kelly Johnson

Junior Singles

JA / JB

5

Round Robin

Joey Rohlwing

Owen Forsythe

Jackson O'Brien

Megan Beugen

Raina Hartman

JDB

Junior Singles

Double Bounce

9

Single Elimination

Megan Beugen

Ava Kaiser

Owen Miller

Jackson O'Brien

Raina Hartman

Nathan Granberg

Tyler Beugen

Isabelle Greenberg

Junior Singles

Double Bounce Consolation

5

Single Elimination

Raina Hartman

Nathan Granberg

Isabelle Greenberg

Tyler Beugen

Sage Hartman

Junior Singles

Multibounce

7

Single Elimination

Nathan Granberg

Tyler Beugen

Isabelle Greenberg

Sage Hartman

Broox Brew

Elizabeth Denler

Briley Brew

Junior Singles

Multibounce Consolation

4

Single Elimination

Elizabeth Denler

Briley Brew

Sage Hartman

Broox Brew

J10

Junior Singles

10 and Under

4

Round Robin

Joey Rohlwing

Owen Forsythe

Jackson O'Brien

Raina Hartman

G10

Girl's Singles

10 and Under

1

Single Elimination

Raina Hartman


G12

Girl's Singles

12 and Under

1

Single Elimination

Megan Beugen


J12

Junior Singles

12 and Under

1

Single Elimination

Cole Hartman


Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions