2015 MN State Doubles Championships

Racquetball Tournament 11/20/2015 - 11/22/2015
2015 MN State Doubles Championships
Life Time Fitness Moore Lake - Fridley, MN USA


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:torneld@charter.net.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

MN Racquetball Events

Minnesota Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

Mixed Doubles

Mixed Doubles - 2nd Generation

7

Round Robin

Eric Hartman / Raina Hartman

Jeff Anderson / Tyler Beugen

Kelly Johnson / Carter Johnson

Andrea Hartman / Sage Hartman

Ron Denler / Elizabeth Denler

Kip Springer / Kyle Springer

Broque Brew / Broox Brew

MOD

Men's Doubles

Open

10

Single Elimination

Jordan Barth / Justus Benson

Aaron Granberg / John Goth

Dan Salamone / Brian Pearson

Lee Meinerz / Tanner Gross

Jason Krantz / Darrin Prince

Joel Cassens / Shawn Merrill

Kyle Hermans / Steven Koshiol

Nate Beck / Nicholas Beck

Men's Doubles

Open Consolation

6

Single Elimination

Matt Mahowald / Ellis Syke

Kyle Hermans / Steven Koshiol

Nate Beck / Nicholas Beck

Broque Brew / Andy Wiegand

Jason Krantz / Darrin Prince

Joel Cassens / Shawn Merrill

MAD

Men's Doubles

A

22

Single Elimination

Craig Vanderbeek / Jim Unterberger

Ellis Syke / Matt Mahowald

Jay Folk / Robert Dickhudt

David Rantala / Victor Villafan

Bill Stein / Dave Mackay

Brent Holst / Ibrahim Ghandi

Andy Wiegand / Matt Miller

Ronald Schotik / Natalie McCann

Men's Doubles

A Consolation

14

Single Elimination

Pierce Johnston / Jason Coyle

Bruce Greenberg / Grant Taylor

Tom Goblish / Michael Arvidson

Jonn Olson / Allen Klecker

Darrin Hahn / Tony Rosell

Dan Metcalfe / Jay Kleffman

Greg Leibfried / Mark McCoy

Wayne Harting / Meadow Barth

MBD

Men's Doubles

B

14

Single Elimination

Chuck Lozano / Victor Villafan

Jeff Anderson / Jon Salitros

Tom Goblish / Michael Arvidson

Kevin Siverling / Roland Siverling

Ryan Buhl / Mark Oldenkamp

Ryan Henderscheid / Joseph Madden

Daniel Folk / Jay Folk

Dave Akin / Ron Berquist

Men's Doubles

B Consolation

8

Single Elimination

Andrea Hartman / Therese Zadnik Klecker

Charles Krieg / Dave Trautman

Dave Akin / Ron Berquist

Michael Brytowski / Ron Denler

Ryan Beagan / Tj Beagan

Allen Klecker / Paul Klecker

Cole Hartman / Nathan Soltis

Daniel Folk / Jay Folk

MCD

Men's Doubles

C

5

Round Robin

Owen Forsythe / Roland Siverling

Cole Hartman / Nathan Soltis

Marina Zhelavskaya / Paul Klecker

Eric Hartman / Kip Springer

Carly Denler / Connor Lewis

Men's Doubles

25+

4

Round Robin

Brian Pearson / Shawn Merrill

Dan Salamone / Kyle Hermans

Michael Gage / Joel Cassens

Nicholas Beck / Nate Beck

Men's Doubles

35+

6

Single Elimination

Brian Pearson / Lee Meinerz

Giovanni Luciano / Terry Kisling

Brent Holst / Ibrahim Ghandi

Andy Wiegand / David Tornell

Broque Brew / Gregory Grausnick

Bryan Turtle / Steve Nevin

Men's Doubles

35+ Consolation

4

Single Elimination

Andy Wiegand / David Tornell

Broque Brew / Gregory Grausnick

Bryan Turtle / Steve Nevin

Brent Holst / Ibrahim Ghandi

Men's Doubles

35+ / 45+ A

6

Single Elimination

Bruce Greenberg / Matt Miller

Bill Stein / Dave Mackay

Craig Vanderbeek / Jim Unterberger

Tony Rosell / Darrin Hahn

Dan Metcalfe / Jay Kleffman

Bill Halvorson / Wayne Harting

Men's Doubles

35+ / 45+ A Consolation

4

Single Elimination

Craig Vanderbeek / Jim Unterberger

Tony Rosell / Darrin Hahn

Bill Halvorson / Wayne Harting

Dan Metcalfe / Jay Kleffman

Men's Doubles

45+

5

Round Robin

Giovanni Luciano / Terry Kisling

Craig Robb / Jerome Wilson

Rick Schacht / Mark McCoy

Bryan Turtle / Steve Nevin

Matthew Brenny / Gregory Grausnick

Men's Doubles

55+ A

4

Round Robin

David Nelson / Lamon Marchbanks

Kevin Dahlberg / Daniel Reiman

Jeff Jore / Richard Markham

Dave Trautman / Charles Krieg

Men's Doubles

Centurion+ A

8

Single Elimination

Allen Klecker / Grant Taylor

Jim Henning / Steve Springer

Craig Vanderbeek / Kevin Dahlberg

Lamon Marchbanks / Greg Cummings

David Burns / David Olson

Patrick Vaughan / Tom Koreltz

Jeff Jore / Richard Markham

Alan Hunter / Mark Oldenkamp

Men's Doubles

Centurion+ A Consolation

4

Single Elimination

David Burns / David Olson

Patrick Vaughan / Tom Koreltz

Jeff Jore / Richard Markham

Alan Hunter / Mark Oldenkamp

Men's Doubles

Centurion+ B

4

Round Robin

Kevin Siverling / Ron Berquist

David Zabinski / Barb Hoffner

Dave Akin / Scott Regenscheid

Charles Krieg / Dave Trautman

Mixed Doubles

Open

6

Single Elimination

Lee Meinerz / Vallana Perrault

Jillian Trachsel / Craig Robb

Jordan Barth / Meadow Barth

Ronald Schotik / Natalie McCann

Steve Nevin / Barb Hoffner

Stephanie Bankes / Pierce Johnston

Mixed Doubles

Open Consolation

4

Single Elimination

Jordan Barth / Meadow Barth

Ronald Schotik / Natalie McCann

Stephanie Bankes / Pierce Johnston

Steve Nevin / Barb Hoffner

Mixed Doubles

A

10

Single Elimination

Rick Schacht / Wendy Miller

Jonn Olson / Therese Zadnik Klecker

Greg Leibfried / Cheryl Jones

Steve Springer / Lucy Holt

Wayne Harting / Meadow Barth

David Nelson / Susan Schatz

Jon Salitros / Fariba Roughead

Grant Taylor / Kelly Johnson

Mixed Doubles

A Consolation

6

Single Elimination

Wayne Harting / Meadow Barth

Jon Salitros / Fariba Roughead

Grant Taylor / Kelly Johnson

Tj Beagan / Charlotte Swanson

Kevin Dahlberg / Pam Lillich

David Nelson / Susan Schatz

Mixed Doubles

B

6

Single Elimination

Jessica Kisling / Matt Miller

Lucy Holt / Garrett Sawyer

Andrea Hartman / Cole Hartman

Michael Brytowski / Rosemary Lensing

Paul Klecker / Marina Zhelavskaya

Ron Denler / Carly Denler

Mixed Doubles

B Consolation

4

Single Elimination

Michael Brytowski / Rosemary Lensing

Andrea Hartman / Cole Hartman

Ron Denler / Carly Denler

Paul Klecker / Marina Zhelavskaya

WOD

Women's Doubles

Open

4

Round Robin

Jillian Trachsel / Vallana Perrault

Lori Southwick / Page Kern

Stephanie Bankes / Therese Zadnik Klecker

Cheryl Jones / Wendy Miller

WAD

Women's Doubles

A

4

Round Robin

Lori Southwick / Page Kern

Fariba Roughead / Pam Lillich

Cheryl Jones / Susan Schatz

Kelly Johnson / Jessica Kisling

Junior Doubles

Beginner

4

Round Robin

Owen Forsythe / Ava Kaiser

Carter Johnson / Kyle Springer

Tyler Beugen / Raina Hartman

Elizabeth Denler / Sage Hartman

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions