2016 MN Hall of Fame

Racquetball Tournament 1/15/2016 - 1/17/2016
2016 MN Hall of Fame
Lifetime Fitness Bloomington South - Bloomington, MN USA


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:torneld@charter.net.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

MN Racquetball Events

Minnesota Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

MO

Men's Singles

Open

14

Single Elimination

Jordan Barth

Darrin Prince

Shawn Merrill

Brian Pearson

Joel Cassens

Dan Salamone

Justus Benson

Steven Foss

cMO

Men's Singles

Open Consolation

8

Single Elimination

Steven Foss

Steven Koshiol

Rajat Ghosh

Justus Benson

Josh Paul

Michael Gage

Andy Wiegand

Ellis Syke

MA

Men's Singles

A

22

Single Elimination

Mitch Hoffman

John Schuhmacher

Adam Paulson

Micheal Figgins

Jon Salitros

Matt Figgins

Michael Arvidson

Jim Unterberger

cMA

Men's Singles

A Consolation

14

Single Elimination

Josh Paul

Bud Hornaday

Dave Mackay

David Burns

Kevin Siverling

Steve Springer

Bob Stein

Allen Klecker

MB

Men's Singles

B

16

Single Elimination

Scott Rosenburg

Barb Hoffner

Joseph Madden

David Zabinski

Ron Denler

Cole Hartman

Scott Brierley

Tom Goblish

cMB

Men's Singles

B Consolation

8

Single Elimination

Ryan Henderscheid

Paul Klecker

George Rose

Michael Jacoby

Randy Nielsen

Kyle Johnson

Roland Siverling

Alan Schiebe

MC

Men's Singles

C

12

Single Elimination

Gerald Stigall

Kip Springer

Vignesh Thiyagarajan

Wayne Soehren

Kristopher Anderson

Dan Horner

Carl Andress

Owen Forsythe

cMC

Men's Singles

C Consolation

8

Single Elimination

Kristopher Anderson

Dan Horner

Joey Rohlwing

David Hyman

Carl Andress

Owen Forsythe

Dana Wallace

Anthony Wyatt

MD

Men's Singles

D

5

Round Robin

Benjamin Horner

Joey Rohlwing

Owen Forsythe

Jackson O'Brien

Kyle Springer

Men's Age Singles

35/45 Open

10

Single Elimination

Ted Rohlwing

Giovanni Luciano

Steve Nevin

Terry Kisling

Andy Wiegand

Bob Adam

Brent Holst

Matthew Brenny

Men's Age Singles

35/45 Open Consolation

6

Single Elimination

Bob Adam

Matthew Brenny

Greg Leibfried

Brent Holst

Andy Wiegand

Ron Willett

Men's Age Singles

35+ A

6

Single Elimination

Steve Springer

Dan Metcalfe

Bud Hornaday

Michael Arvidson

Josh Forsythe

Mark Gibbs

Men's Age Singles

35+ A Consolation

4

Single Elimination

Michael Arvidson

Bud Hornaday

Mark Gibbs

Josh Forsythe

Men's Age Singles

55+

7

Single Elimination

Greg Cummings

David Pennington

Lamon Marchbanks

Jeff O'Hern

Bruce Green

Steve Hadrits

David Nelson

Men's Age Singles

55+ Consolation

4

Single Elimination

David Nelson

Steve Hadrits

Jeff O'Hern

Bruce Green

Men's Age Singles

55+ A

5

Round Robin

Dennis Buros

Max Tite

Jeff Diiro

Jeff O'Hern

George Rose

AAB

Men's Age Singles

All Age B

8

Single Elimination

Barb Hoffner

Gerald Stigall

George Rose

Max Tite

Randy Nielsen

Dave Akin

David Hyman

Doug Hubbard

Men's Age Singles

All Age B Consolation

4

Single Elimination

Randy Nielsen

Dave Akin

David Hyman

Doug Hubbard

AAC

Men's Age Singles

All Age C

4

Round Robin

Anthony Wyatt

Wayne Soehren

Kip Springer

Carl Andress

MOD

Men's Doubles

Open

5

Round Robin

Jordan Barth / Justus Benson

Cliff Swain / Brent Holst

Brian Pearson / Dan Salamone

John Nelson / Rajat Ghosh

Michael Gage / Steven Koshiol

MAD

Men's Doubles

A

19

Single Elimination

Matt Mahowald / Ellis Syke

Matt Figgins / Micheal Figgins

Adam Paulson / Mitch Hoffman

Bill Webb / Todd Meendering

Pierce Johnston / Stephanie Bankes

Dennis Gates / Jim Koeppl

Dale Quam / Daniel Quam

Richard Markham / Jeff Jore

Men's Doubles

A Consolation

11

Single Elimination

Josh Paul / Michael Jacoby

Bob Stein / Dave Mackay

Wayne Harting / Meadow Barth

Bud Hornaday / Jim Unterberger

Mark McCoy / Robert Beeman

Bryan Schirmacher / Mike Lovestrand

Kevin Siverling / Roland Siverling

David Tanner / Jonathan Gustafson

MBD

Men's Doubles

B

13

Single Elimination

Dave Akin / Ron Berquist

Jeff Anderson / Jon Salitros

Joseph Madden / Ryan Henderscheid

John Aldritt / Tom Goblish

Brock Wallen / Matthew Schmekel

Allen Klecker / Paul Klecker

Michael Brytowski / Ron Denler

Therese Zadnik Klecker / Stephanie Bankes

Men's Doubles

B Consolation

8

Single Elimination

Allen Klecker / Paul Klecker

Therese Zadnik Klecker / Stephanie Bankes

Cole Hartman / Nathan Soltis

Michael Brytowski / Ron Denler

Kyle Johnson / Alan Schiebe

Lee Arntz / Nick Arntz

Eric Hartman / Kip Springer

Gary Hoagland / Scott Rosenburg

Men's Doubles

35/45 Open Doubles

9

Single Elimination

Cliff Swain / Skip Lecy

Bob Adam / Steve Nevin

Ted Rohlwing / Steven Foss

Giovanni Luciano / Terry Kisling

Rick Schacht / Dave Graddy

Gregory Grausnick / Matthew Brenny

Broque Brew / Brian Magruder

Bob Stein / Dave Mackay

Men's Doubles

35/45 Open Doubles Consolation

5

Single Elimination

Rick Schacht / Dave Graddy

Bob Stein / Dave Mackay

Gregory Grausnick / Matthew Brenny

Mark McCoy / Robert Beeman

Broque Brew / Brian Magruder

Men's Doubles

35/45 A Doubles

4

Round Robin

Matt Miller / Bruce Greenberg

Bryan Schirmacher / Mike Lovestrand

David Tanner / Jonathan Gustafson

Dave Graddy / Greg Leibfried

Men's Doubles

Centurion+ A

16

Single Elimination

Ben Roy / Robert Born

Dennis Gates / Jim Koeppl

Bill Webb / Todd Meendering

David Burns / David Olson

Andy Wiegand / Daryl Polly

Dan Nygaard / Jonn Olson

Jeff Anderson / Jon Salitros

Bruce Greenberg / Allen Klecker

Men's Doubles

Centurion+ A Consolation

8

Single Elimination

John Schuhmacher / Paul Schuhmacher

Jim Unterberger / Kevin Dahlberg

John Aldritt / Tom Goblish

Kevin Siverling / Ron Berquist

Michael Brytowski / Scott Regenscheid

Patrick Vaughan / Tom Koreltz

Jeff Jore / Richard Markham

Alan Hunter / Doug Hubbard

Men's Doubles

2nd Generation

7

Single Elimination

Michael Jacoby / Pierce Jacoby

Dan Horner / Benjamin Horner

Andrea Hartman / Raina Hartman

Eric Hartman / Sage Hartman

Skip Lecy / Lillian Ford-Crimi

Kelly Johnson / Carter Johnson

Ron Denler / Elizabeth Denler

Men's Doubles

2nd Generation Consolation

4

Single Elimination

Kelly Johnson / Carter Johnson

Ron Denler / Elizabeth Denler

Eric Hartman / Sage Hartman

Skip Lecy / Lillian Ford-Crimi

Mixed Doubles

Open

7

Single Elimination

Ellis Syke / Andrea Hartman

Mark McCoy / Cheryl Jones

Ben Roy / Wendy Miller

Rick Schacht / Jo Johnson

Pierce Johnston / Stephanie Bankes

Wayne Harting / Meadow Barth

Jonn Olson / Therese Zadnik Klecker

Mixed Doubles

Open Consolation

4

Single Elimination

Jonn Olson / Therese Zadnik Klecker

Wayne Harting / Meadow Barth

Rick Schacht / Jo Johnson

Pierce Johnston / Stephanie Bankes

Mixed Doubles

A

8

Single Elimination

Robert Born / Barb Hoffner

Matt Miller / Page Kern

Kevin Dahlberg / Pam Lillich

David Nelson / Susan Schatz

Gary Hoagland / Michelle Hoagland

Jim Henning / Lucy Holt

Josh Forsythe / Kelly Johnson

Michael Brytowski / Sherri Lahaye

Mixed Doubles

A Consolation

4

Single Elimination

Josh Forsythe / Kelly Johnson

Michael Brytowski / Sherri Lahaye

Jim Henning / Lucy Holt

Gary Hoagland / Michelle Hoagland

WAD

Women's Doubles

A

5

Round Robin

Andrea Hartman / Therese Zadnik Klecker

Joleen Price / Pam Lillich

Page Kern / Kelly Johnson

Wendy Miller / Susan Schatz

Ann Thompson / Jo Johnson

WB

Women's Singles

B

3

Round Robin

Dana Wallace

Cindy Hoops

Sherri Lahaye

JA

Junior Singles

A

8

Single Elimination

Jackson O'Brien

Kyle Springer

Brock Sharp

Ava Kaiser

Raina Hartman

Pierce Jacoby

Ben Shulfer

Carter Johnson

cJA

Junior Singles

A Consolation

4

Single Elimination

Raina Hartman

Pierce Jacoby

Ben Shulfer

Carter Johnson

JB

Junior Singles

B

7

Single Elimination

Ava Kaiser

Henry Sharp

Brennan Miklos

Ben Shulfer

Tyler Beugen

Sage Hartman

Elizabeth Denler

cJB

Junior Singles

B Consolation

4

Single Elimination

Tyler Beugen

Ben Shulfer

Elizabeth Denler

Sage Hartman

JDB

Junior Singles

Double Bounce

8

Single Elimination

Henry Sharp

Elizabeth Denler

Oliver Sharp

Tyler Beugen

Nicholas Bariteau

Lillian Ford-Crimi

Marc Monesterio

Aditya Pulakuniyil

Junior Singles

Double Bounce Consolation

4

Single Elimination

Aditya Pulakuniyil

Lillian Ford-Crimi

Marc Monesterio

Nicholas Bariteau

Junior Singles

Multibounce

5

Round Robin

Aditya Pulakuniyil

Briley Brew

Broox Brew

Easton Mahowald

Katherine Bariteau

Junior Doubles

Advanced

5

Round Robin

Jackson O'Brien / Joey Rohlwing

Benjamin Horner / Pierce Jacoby

Owen Forsythe / Tyler Beugen

Carter Johnson / Kyle Springer

Raina Hartman / Sage Hartman

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions