Racquetball Canada Selection Event #2 & ELC Classic

Racquetball Tournament 2/5/2016 - 2/7/2016
Racquetball Canada Selection Event #2 & ELC Classic
Eastlink Centre - Grande Prairie, AB CAN


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the tournament director if you see any errors:awebb@prokennex.ca.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third Fourth Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Women's Singles

Open Playoff #1

2

Single Elimination

Jen Saunders

Michele Morissette

MOG

Men's Singles

Open Gold

22

Olympic Format

Tim Landeryou

Mike Green

Samuel Murray

Pedro Castro

Trevor Webb

Nathaniel Husulak

Lee Connell

Tommy Murray

MOB

Men's Singles

Open 5-8, Blue

4

Olympic Format

Tommy Murray

Nathaniel Husulak

Lee Connell

Trevor Webb

MOR

Men's Singles

Open 9-12, Red

8

Olympic Format

Nicolas Bousquet

Mitch Brayley

Tanner Mattson

James Landeryou

Tanner Prentice

Michael Leduc

Barret Husulak

Jeff Buller

MOW

Men's Singles

Open 13-16, White

4

Olympic Format

Tanner Prentice

Michael Leduc

Jeff Buller

Barret Husulak

Men's Singles Open

17-19

3

Round Robin

Paul Albert

Graham Frattinger

Devin Halko

Singles

Elite / A

19

Single Elimination

Graham Frattinger

Ian Frattinger

Devin Halko

Dan Ladouceur

Jeff Miller

John Halko

Glen Yaretz

Reg Atkins

Singles

Elite / A Consolation

11

Single Elimination

Allen Bauman

Hector Avila-Prado

Bertram Johnson

Rob Popowich

Ryan Blackmore

Marvin Rowland

Sean Prentice

Barry Bradshaw

SBC

Singles

B / C

11

Single Elimination

Steven Dyck

Chris Chenger

Naman Gauri

Brian Jolivin

Jamie Buller-Taylor

Caylen Yaretz

Bernie Grumpelt

Bernard Pinard

Singles

B / C Consolation

7

Single Elimination

Bernie Grumpelt

Jamie Buller-Taylor

Caylen Yaretz

Randall Theriault

Robin Simmons

Curtis Smith-g

Doubles

Elite / A

8

Single Elimination

Allen Bauman / Jeff Miller

Dan Ladouceur / Ian Frattinger

Caleb Smith / Glen Yaretz

Rob Popowich / Reg Atkins

Bertram Johnson / Luis Anchondo

Barry Bradshaw / Ryan Blackmore

Hector Avila-Prado / John Halko

Marvin Rowland / Sean Prentice

Doubles

Elite / A Consolation

4

Single Elimination

Hector Avila-Prado / John Halko

Bertram Johnson / Luis Anchondo

Barry Bradshaw / Ryan Blackmore

Marvin Rowland / Sean Prentice

Doubles

B / C

6

Single Elimination

Bernie Grumpelt / Steven Dyck

Alexis Iwaasa / Naman Gauri

Curtis Smith-g / Jamie Buller-Taylor

Brian Jolivin / Randall Theriault

Caylen Yaretz / Nyah Yaretz

Robin Simmons / Bernard Pinard

Doubles

B / C Consolation

2

Single Elimination

Caylen Yaretz / Nyah Yaretz

Robin Simmons / Bernard Pinard

WN

Women's Singles

Novice

5

Round Robin

Leanne Buller

Nyah Yaretz

Lorna Scott

Debbie Frattinger

Cindle Lawson

Women's Singles

Open Playoff #2

2

Single Elimination

Valerie Fallu

Christine Richardson

Women's Singles

Open Playoff #3

2

Single Elimination

Alexis Iwaasa

Danielle Drury

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third Fourth Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Racquetball Tournament
Racquetball Tournament
Racquetball Tournament
Racquetball Tournament
Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 Canada Racquetball / R2Sports Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions