Longhorn Open

Racquetball Tournament 1/15/2016 - 1/17/2016
Longhorn Open
University of Texas: Austin Gregory Gym - Austin, TX USA


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:utlonghornopen@gmail.com.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

TX Racquetball Events

Texas Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

Junior Singles

8 and Under multibounce

3

Round Robin

Ace Akins

Yazid Escobedo

Leah Trejo

Junior Singles

10 and Under Playoff #1

2

Single Elimination

David Mendoza

Ace Akins

J12

Junior Singles

12 and Under

6

Single Elimination

Ian Weller

Ariaan-Thor Ghatate

Pony Boy Bernal

Ashton Akins

David Mendoza

Cole Hardy

J14

Junior Singles

14 and Under

4

Round Robin

Aamir Shaikh

Karsten Weller

Pony Boy Bernal

Suchith Palyam

J16

Junior Singles

16 and Under

6

Single Elimination

Cayden Akins

Marcus De Los Santos

Aidan Weller

Alex Perez

Ben Clark

Nicole Logiudice

Men's Age Singles

30+

7

Single Elimination

Miguel Escobedo

Lance Hale

Luis Feliz

Jack Long

Matthew Pierson

Chad Twogood

James Aguirre

Men's Age Singles

40+

21

Single Elimination

Eddie Pavloski

Michael Guriel

Ross Smith Jr

Cesar Delgado

Robert Tuttle

Shaun Stone

Alex Ma

Ignacio Jaimes

Men's Age Singles

50+

14

Single Elimination

Jody Morris

Eduardo Munoz

Glenn Martineau

Mike Grisz

Michael Guriel

Juan Esparza

Scott Martin

Stanley Sisson

Men's Age Singles

60+

13

Single Elimination

Howard Walker

Doug Kite

Gus Sanchez

Mark Warren

Rick Betts

Joe Clinton

Bruce Teter

Dane Crisp

Men's Age Singles

70+

8

Single Elimination

Brad Parra

Ken Newberry

Ed Mooney

Carl Oehler

Burton McLain

Dennis Downing

Manuel Rosiles

Lee Gilbert

MO

Men's Singles

Open

26

Single Elimination

Alejandro Cardona

Jaime Martell

Gerardo Guevara

Chase Robison

Nicholas Riffel

Brent Walters

Arturo Burruel

Alejandro Almada

ME

Men's Singles

Elite

44

Single Elimination

Nicholas Pavloski

Chad Twogood

Noel Chapa

Fernando Carpena

Luis Villarreal

Oscar Rico

Sabath Trejo

Luis Tijerina

MA

Men's Singles

A

47

Single Elimination

J C Zamudio

Michael Fuller

Kenneth Fletcher

Michael Kaplan

Mitchell McCoy

Scott Morrison

John Pruitt

Bill Adams

MB

Men's Singles

B

37

Single Elimination

Raul Valadez

Sean Arnold

David Riffel

Juan Saucedo

Jose Ortiz

Miguel Segura

Diego Rodriguez

Cayden Akins

MC

Men's Singles

C

26

Single Elimination

Thomas Pickettt

Steve Farrell

Javier Posadas

John Gonzaba

Dennis Wade

Rick Dietz

Sergio Frias

Scott Allen

MD

Men's Singles

D

18

Single Elimination

Chris Tracy

Aamir Shaikh

Ryan Favela

Karsten Weller

David Oehler

Alex Perez

Richard Pulliam

Manuel Rosiles

MOD

Men's Doubles

Open

10

Single Elimination

Alejandro Cardona / Jaime Martell

Ethan Wadsworth / Chase Robison

Rafael Filippini / Scott Schafer

Miguel Rodriguez Jr / Gerardo Guevara

George Bustos / Ross Smith Jr

Richard Eisemann / Nicholas Riffel

Brent Walters / Patric Mascorro

Alex Ma / Ignacio Jaimes

MED

Men's Doubles

Elite

24

Single Elimination

Miguel Escobedo / David Mendoza

Sam Hojat / Tom Doughty

Darjon Bittner / Dane Crisp

Doug Kite / Mike Grisz

Brent Poss / Marty Ahumada

Raymond Smith Ii / Wesley McSwane

Mark Jackson / David Weiser

Gary Jeral / Steve Short

MAD

Men's Doubles

A

29

Single Elimination

Darrin Moore / Michael Fuller

Luis Villarreal / Tom Oaks

Darren Marsh / Terry Brown

Yamil Morales / Kenneth Brand

Tejvarun Garlapati / Fernando Carpena

Michael Benham / Mitchell McCoy

Ricardo Ortiz / Gary Durbin

Americo Ongaro / Mark Ruiz

MBD

Men's Doubles

B

16

Single Elimination

J C Zamudio / Raul Valadez

Rudy Olivares Jr. / Ray Castro

Bryce Johnston / Gary Durbin

Floyd Hyman / George Weller

John Pruitt / Patrick Boyd

Vidyanand Kalap / Tony Figueiredo

Kenneth Fletcher / Sean Arnold

Clifton Ward / Brian Watson

MCD

Men's Doubles

C

8

Single Elimination

Rick Dietz / Kevin Groff

Efrain Sanchez / Peter Perez

Satya Maruri / Jimmy Treybig

Bhala Ghatate / Corky Logue

Vidyanand Kalap / Andrew Odins

Aidan Weller / Karsten Weller

Fidel Cavazos / Sergio Frias

Aftab Zia / Krishna Teja Guthikonda

Men's Doubles

Combined 100+

14

Single Elimination

Rick Williams / Scott Schafer

Dirk Huck / Glenn Martineau

David Weiser / Jody Morris

David Marrero / Mark Jackson

Edward Fink / Mike Nolen

Rick Betts / Gary Jeral

Darryl Thompson / Ronald Harris

Bruce Robles / Sammy Robles

WO

Women's Singles

Open

14

Single Elimination

Adriana Riveros

Da'monique Davis

Sarah Hutcheson

Briana Jacquet

Brittany Click

Heather Hojat

Daniela Torres

Karina Quintanilla

cWO

Women's Singles

Open Consolation

8

Single Elimination

Katie Nieswiadomy

Bernadette Zimmerman

Xia Yang

Julienne Arnold

Dragana Bulatovic

Jordan Chesak

WA

Women's Singles

A

10

Single Elimination

Terry Latham

Dragana Bulatovic

Valerie Duque

Mikaella Shoemake

Anita Johnson-Pena

Katherine Burson

Brenda Howard

Chris Walker

WB

Women's Singles

B

10

Single Elimination

Brenda Howard

Julie Cappello

Rosa Smith

Cheryl Bishop

Laura Rosiles

Camilla Norder

Maria Barrera

Lauren White

WC

Women's Singles

C

10

Single Elimination

Katie Genter

Maria Barrera

Stacy Oneal

Bailey Blackstone

Lauren White

Natalie Mica

Linda Huck

Laurel Christ

WD

Women's Singles

D

3

Round Robin

Linda Huck

Natalie Mica

Nicole Logiudice

Women's Doubles

Women's Open/A Doubles

7

Single Elimination

Daniela Torres / Karina Quintanilla

Katie Nieswiadomy / Bernadette Zimmerman

Julienne Arnold / Terry Latham

Briana Jacquet / Heather Hojat

Sandy Rios / Vicky Birkmann

Venita Mitchell / Theresa Crump

Debbie Roberson / Phyllis Clair

Women's Doubles

Women's Open/A Doubles Consolation

4

Single Elimination

Sandy Rios / Vicky Birkmann

Venita Mitchell / Theresa Crump

Debbie Roberson / Phyllis Clair

Mixed Doubles

Open

8

Single Elimination

Da'monique Davis / Patric Mascorro

Adriana Riveros / Yesid Basoberry Ordonez

Jayson Jordan / Julienne Arnold

Brent Poss / Sandy Rios

Bernadette Zimmerman / Tom Doughty

Katie Nieswiadomy / Michael Crowe

Brittany Click / Chase Robison

Mike Nolen / Sarah Hutcheson

Mixed Doubles

A

11

Single Elimination

Mikaella Shoemake / Alex Howard

Vicky Birkmann / Carlos Farias

Marco Fontana / Laurel Christ

Jordan Chesak / Gregory Lyons

Ernie Ortiz / Xia Yang

Darryl Thompson / Anita Johnson-Pena

Betty Mota / John Blackstone

Boyd Nelson / Theresa Crump

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Racquetball Tournament
Racquetball Tournament
Racquetball Tournament
Racquetball Tournament
Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions