Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third 3rd Tie / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th
 

Junior Doubles

Intermediate

3

Round Robin

Kyle Snyder / Tyler Aldinger

Colton Snyder / Noah Catalano

Dawson Lohr / Philip Wagner

 

J14

Junior Singles

14 and Under

5

Round Robin

Tyler Aldinger

Kyle Snyder

Julia Stein

Philip Wagner

Dawson Lohr

 

Men's Age Singles

19+ C Playoff #1

2

Single Elimination

Brendan Lilley

Grayson Doucette

 

Men's Age Singles

25+ C

4

Single Elimination

Kevin Burke

Nick Becker

Chad Shipley

Daniel Pick

 

Men's Age Singles

25+ C Consolation

2

Single Elimination

Chad Shipley

Daniel Pick

 

Men's Age Singles

25+ Open/Elite Playoff #1

2

Single Elimination

Michael Silvio

Geoffrey Ehringer

 

Men's Age Singles

35+ Open/Elite

3

Round Robin

Tom Lohr

Brendan Barker

Matthew Schell

 

Men's Age Singles

45+ A

5

Single Elimination

Fred Barton

Tim Kline

Thomas Hosterman

Steven Bottcher

Chris Snyder

 

Men's Age Singles

45+ B Playoff #1

2

Single Elimination

Thomas Hosterman

Stephen Corcoran

 

Men's Age Singles

45+ Open/Elite Playoff #1

2

Single Elimination

Glenn Leib

John Barrett

 

Men's Age Singles

55+ Open/Elite

4

Single Elimination

Don Fletcher

Wendell Courtney

John Kochan

Jeff Miller

 

Men's Age Singles

Men's 25/35+ A

5

Single Elimination

Everett Delgros

Rocco Forgione

Shravan Kumar Eetha

Josh Reddinger

Kyle King

 

Men's Age Singles

Men's 25/35+ B Playoff #1

4

Single Elimination

Kyle King

Simon Totive

Wade Stubanas

Tavo Martinez

 

Men's Age Singles

Men's 55/65+ A Playoff #1

2

Single Elimination

Steve Gertz

Alan Falkosky

 

Men's Age Singles

Men's 55/65+ B

4

Single Elimination

Alan Falkosky

Dudley Hackett

Scott Owens

Joe Kushner

 

MAD

Men's Doubles

A

9

Single Elimination

Chris Snyder / Geoffrey Ehringer

David Morrison / James Priar

Rocco Forgione / Brian Abraham

Jonathan Weber / Steve Gertz

Brendan Lilley / Matt Barbuscak

Tim Kline / Kevin Goulet

Jeremy Amaismeier / Michael Renne

Donnie Branam / Mike Seibert

 

MBD

Men's Doubles

B

4

Single Elimination

Brian Abraham / Derek Mandichak

Jeremy Amaismeier / Wade Stubanas

John Hook / Jonathan Weber

Dudley Hackett / Tavo Martinez

 

MED

Men's Doubles

Elite

5

Single Elimination

David Morrison / James Priar

Bob Bianco / Ron Hanslovan

Sean Buskirk / Jacob Reck

Don Fletcher / Ryan Tyree

Jt Mylan / Benjamin Sylvester

 

Men's Doubles

Men's C/D Dbls

3

Single Elimination

Aanand Nandula / Kevin Burke

Rich Forsberg / Richard (dick) Cheney

Colton Snyder / Noah Catalano

 

MOD

Men's Doubles

Open

3

Round Robin

Jeff Stenta / Michael Silvio

Derrick Girouard / Doug Bernardini

Jeremy Ginsberg / Ron Hanslovan

 

MA

Men's Singles

A

16

Single Elimination

Rocco Forgione

Jt Mylan

Brian Abraham

James Priar

Fred Barton

Josh Reddinger

Brendan Barker

Jeff Miller

 

MB

Men's Singles

B

12

Single Elimination

Wade Stubanas

Shravan Kumar Eetha

Steven Bottcher

Jonathan Weber

Kyle King

Jeremy Amaismeier

Simon Totive

Frank Vail

 

MC

Men's Singles

C

16

Single Elimination

Tavo Martinez

Nick Becker

John Hook

Kevin Burke

Grayson Doucette

Daniel Pick

Eric McClintic

Stephen Corcoran

 

MD

Men's Singles

D

5

Single Elimination

Kyle Snyder

Richard (dick) Cheney

Dawson Lohr

Rich Forsberg

Philip Wagner

 

ME

Men's Singles

Elite

8

Single Elimination

Tom Lohr

Jacob Reck

Geoffrey Ehringer

Matt Barbuscak

Matthew Schell

Benjamin Sylvester

Pete Fuoco

Ryan Tyree

 

MO

Men's Singles

Open

10

Single Elimination

Thomas Carter

Thomas Gerhardt

Seth Parker

John Barrett

Glenn Leib

Jeremy Ginsberg

Michael Silvio

Nicholas Czatt

 

Mixed Doubles

A

8

Single Elimination

Aase Leslie / Wendell Courtney

Chris Snyder / Hope Cain

Frank Vail / Linda White

Tim Kline / Tracey Hill

Stephen Corcoran / Tamara Reck

Carol Gotthard / Kevin Goulet

Donnie Branam / Victoria Pickard

Elaine Barch / Michael Renne

 

Mixed Doubles

Elite

4

Single Elimination

Diane Nellis / Jeff Stenta

Tamara Reck / Jacob Reck

Jt Mylan / Judy Ostoich

Alexis Allison / Benjamin Sylvester

 

Women's Age Singles

Women's 45/55+ A Playoff #1

2

Single Elimination

Hope Cain

Diane Nellis

 

Women's Singles

A Playoff #1

2

Single Elimination

Tamara Reck

Aase Leslie

 

WE

Women's Singles

Elite

4

Single Elimination

Hope Cain

Tracey Hill

Judy Ostoich

Diane Nellis

 

cWE

Women's Singles

Elite Consolation

2

Single Elimination

Diane Nellis

Judy Ostoich

 
Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third 3rd Tie / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

R2sports.com
USAR / R2Sports Racquetball Software
USAracquetball.com