2016 Rocky Mountain State Games

Racquetball Tournament 7/22/2016 - 7/24/2016
2016 Rocky Mountain State Games
YMCA Downtown Colorado Springs - Colorado Springs, CO USA


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:eddiemeredith@earthlink.net.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

CO Racquetball Events

Colorado Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

MO

Men's Singles

Open

10

Single Elimination

Michael Nigro

Craig Clayton

Jacob Kingsford

Steve Strahler

C J Sanders

Benjamin Hyman

John Miller

Francisco Sandoval

cMO

Men's Singles

Open Consolation

6

Single Elimination

Rick Johnson

Benjamin Hyman

Mike Kennedy

C J Sanders

MA

Men's Singles

A

12

Single Elimination

Rock Carrion

C.j. Sidebottom

Chantel Anderson

Paul Merrill

Michael Harter

Ray Cornell

Ivars Blums

Tedd Cassidy

cMA

Men's Singles

A Consolation

6

Single Elimination

Alexander Bradt

Ray Cornell

Ivars Blums

Jessica Munoz

Robert Rocha

Freddie Garcia

MB

Men's Singles

B

15

Single Elimination

Paul Merrill

Richard Besekrus

Frank Rodriguez

Sherwyn Phillip

Shawn Eccles

Wil Swindler

Patrick Gonzales

Ivars Blums

cMB

Men's Singles

B Consolation

8

Single Elimination

Michael Garcia

Ivars Blums

Freddie Garcia

Alan Gershanov

Bill Greer

Joseph Fertitta

Jorge Valencia

Kareem Braithwaite

MC

Men's Singles

C

14

Single Elimination

Jawara Riley

Michael Garcia

Shawn Eccles

Joseph Culkin

Patrick Gonzales

Ivan Ibarra

Douglas Harrison

Bill Greer

cMC

Men's Singles

C Consolation

8

Single Elimination

Kendall Pickering

Ryan Mangino

Nick Morgan

Rafael Bombacini

David Montoya

Joseph Fertitta

Douglas Harrison

Bill Greer

Men's Age Singles

35+

7

Single Elimination

Michael Harter

Frank Rodriguez

Kareem Braithwaite

Jawara Riley

Nick Morgan

Paul Merrill

Ryan Mangino

Men's Age Singles

35+ Consolation

4

Single Elimination

Ryan Mangino

Nick Morgan

Paul Merrill

Men's Age Singles

45+

4

Round Robin

Eugene Contreras

Alan Lawson

Dean Schear

Ivan Ibarra

Men's Age Singles

55+

7

Single Elimination

Rock Carrion

Ray Cornell

Ivars Blums

Mike Kennedy

Alan Gershanov

Richard Besekrus

Tim Fielding

Men's Age Singles

55+ Consolation

4

Single Elimination

Richard Besekrus

Alan Gershanov

Tim Fielding

Men's Age Singles

65+

4

Round Robin

Sammy Payne

Jack Harvey

Philip Gaerlan

Frank Luciani

MOD

Men's Doubles

Open

5

Single Elimination

Craig Clayton / Michael Nigro

Aaron Hanosh / John Miller

C J Sanders / Jacob Kingsford

Dean Schear / Alan Lawson

Gabriel Massaro / Francisco Sandoval

MAD

Men's Doubles

A

7

Single Elimination

C.j. Sidebottom / Eugene Contreras

Steve Strahler / Mark Sikorski

Alexander Bradt / Michael Garcia

Mike Kennedy / Rick Johnson

Kevin Kenkel / Robert Rocha

Jacob Kingsford / Joseph Fertitta

Chantel Anderson / Jessica Munoz

Men's Doubles

A Consolation

4

Single Elimination

Kevin Kenkel / Robert Rocha

Chantel Anderson / Jessica Munoz

Jacob Kingsford / Joseph Fertitta

MBD

Men's Doubles

B

10

Single Elimination

Frank Rodriguez / Ivan Ibarra

Jawara Riley / Sherwyn Phillip

Bob Sanders / Philip Gaerlan

Tedd Cassidy / Edward Pedersen

Mary Jane Boese / Sara Sikorski

Bill Selke / Jack Harvey

Jorge Valencia / Joseph Culkin

Kendall Pickering / Alexander Bradt

Men's Doubles

B Consolation

6

Single Elimination

Alan Gershanov / Kareem Braithwaite


Mary Jane Boese / Sara Sikorski

Kendall Pickering / Alexander Bradt

Mixed Doubles

B

3

Round Robin

April Johannesen / Wil Swindler

Bob Sanders / Sandy D'Angelo

Thomas Jiron / Karen Childs

Mixed Doubles

MXO/A

3

Round Robin

Alan Lawson / Jessica Munoz

Michiele Stapleton / C J Sanders

Mary Jane Boese / Tony Castro

WA

Women's Singles

A

3

Round Robin

Michiele Stapleton

April Settell

Mary Jane Boese

WBC

Women's Singles

W B/C

3

Round Robin

Helena Ferrier

Sandy D'Angelo

April Johannesen

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Racquetball Tournament
Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions