2016  LPRT ATLANTA SINGLES and DOUBLES CHAMPIONSHIPS

Racquetball Tournament 8/11/2016 - 8/14/2016
2016 LPRT ATLANTA SINGLES and DOUBLES CHAMPIONSHIPS
Recreation Atl - Lilburn Georgia , GA USA


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:info@recreationatl.com.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

GA Racquetball Events

Georgia Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third 3rd Tie / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Men's Age Singles

45/50+

9

Single Elimination

Bryan Titus

Brian Phillips

Terrence Pierce

Gary Clarke

Michael Smith

Charles Cole

Don Gale

Douglas Durham

Men's Age Singles

50+ C

1

Single Elimination

Alton Drew


Men's Age Singles

55/65+

4

Round Robin

Charles Cole

Tyrone Tony White

Lamar Hughes

Jim Voss

MAD

Men's Doubles

A

4

Round Robin

Eric Saghini / Kevin Wiley

Jerry Josey, Jr. / Lynette Froehlich

Felix Akintomide / Lugene Jackson

Quade Howell / Evan Wargo

MBD

Men's Doubles

B

2

Single Elimination

Barry Leb / Philip Enteles

Jeffrey Thompson / John Wilson

Men's Doubles

Centurion+ Open

3

Round Robin

Felix Akintomide / Lugene Jackson

Donald Williams / Thomas Parks

Will Costanza / Tyrone Tony White

MED

Men's Doubles

ELITE

5

Single Elimination

Robert Hemphill / Austin Cunningham

Maurice Miller / Marquis Miller

David Horn / Tony Santora

Don Gale / Kooper Buchanan

Men's Doubles

Open / Elite

9

Single Elimination

Bryan Titus / Jeremy Best

Shane Karmelin / David Stincer

Brian Stone / Michael Smith

Sebastian Franco / Bryan Parker

Robert Hemphill / Austin Cunningham

Maurice Miller / Marquis Miller

David Horn / Tony Santora

Dawud Akbar / Danny Smith

MA

Men's Singles

A

14

Single Elimination

Kevin Wiley

Bamiki Keita

Russell Scott

Quade Howell

Floyd McDonald

Evan Wargo

Yacouba Keita

Jerry Josey, Jr.

MB

Men's Singles

B

9

Single Elimination

John Wilson

Barry Leb

Jeffrey Thompson

Bob Trusty

Alex Martinez

Trevor Bentley

Joseph Dawson

Philip Enteles

MSE

Men's Singles

ELITE

6

Single Elimination

Scott Sobel

Todd Upchurch

Russell Scott

Don Gale

Cruz Acosta

Bamiki Keita

Men's Singles

Open / Elite

23

Single Elimination

Sebastian Franco

David Horn

Maurice Miller

Robert Hemphill

Jeremy Best

Shane Karmelin

Brian Stone

David Stincer

Mixed Doubles

A

6

Single Elimination

Marsha Johnson / Thomas Parks

Eric Saghini / Kelly Leblanc

Andrea Rocha / Jeffrey Thompson

Tracie Valentine / Gregory Lotts

Emmalie Kernan / Russell Scott

Donna Jones / Mauricio Ordonez

XE

Mixed Doubles

ELITE

4

Single Elimination

Kooper Buchanan / Sue Patterson

Maritza Franco / Tony Santora

Gary Clarke / Kelly Leblanc

Terrence Pierce / Terri McWilliams

XOE

Mixed Doubles

Open / Elite

12

Single Elimination

Cristina Amaya / Sebastian Franco

Sofia Rascon / Maurice Miller

Carla Munoz / David Horn

Marquis Miller / Sheryl Lotts

Robin Whitmire / Shane Karmelin

Austin Cunningham / Regina Franco

Danny Smith / Felicia Green

Cruz Acosta / Tami Costanza

WAD

Women's Doubles

A

3

Round Robin

Donna Jones / Marsha Johnson

Graciana Wargo / Andrea Rocha

Ursurla Wiley / Kimberly Franklin

WOD

Women's Doubles

Open

6

Single Elimination

Jordan Cooperrider / Alexandra Herrera

Regina Franco / Maritza Franco

Terri McWilliams / Janice Kennedy

Cecilia Pratt / Sheryl Lotts

Felicia Green / Tami Costanza

Sue Patterson / Kelly Leblanc

WA

Women's Singles

A

7

Single Elimination

Graciana Wargo

Marsha Johnson

Tracie Valentine

Frances Vasquez

Kimberly Franklin

Ursurla Wiley

Emmalie Kernan

WE

Women's Singles

Elite

6

Single Elimination

Felicia Green

Frances Vasquez

Tami Costanza

Lynette Froehlich

Ursurla Wiley

Emmalie Kernan

Women's Singles

LPRT Pro

20

Single Elimination

Frederique Lambert

Alexandra Herrera

Jessica Parrilla

Carla Munoz

Sofia Rascon

Susana Acosta

Cristina Amaya

Rhonda Rajsich

WO

Women's Singles

Open

9

Single Elimination

Cristina Amaya

Susana Acosta

Jordan Cooperrider

Carla Munoz

Adrienne Haynes

Robin Whitmire

Arrisa Hanson

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third 3rd Tie / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Racquetball Tournament
Racquetball Tournament
Racquetball Tournament
Racquetball Tournament
Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions