Roger's Insurance Masters

Squash Tournament 11/16/2016 - 11/20/2016
Roger's Insurance Masters
World Health, Edgemont - Calgary, AB CAN


 

SQUASH EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:jhill@worldhealth.ca.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Squash event.

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up

30M

Men's Age Singles

30+

4

Round Robin

Andrew Gilbert

Jeff Williams

Men's Age Singles

30+ C/D

4

Round Robin

Zair Faqiryar

Jonathon Adelman

Men's Age Singles

35+ C/D

4

Round Robin

Oleg Lutso

Ryan Ellis

Men's Age Singles

40+ C/D Playoff #1

2

Single Elimination

Joseph Lyttle

Hammad Tahir

Men's Age Singles

40+ C/D Playoff #2

2

Single Elimination

Andrew Bateman

Rahim Charania

Men's Age Singles

40+ C/D Playoff #3

2

Single Elimination

Kevin Koehler

Robb Cameron

Men's Age Singles

45+ C/D

5

Round Robin

Jonathan Ketchum

Mauricio Monroy

Men's Age Singles

50+ C/D Gold

8

Olympic Format

Frank Szafranski

Gerald Saccardo

Men's Age Singles

50+ C/D Red

4

Olympic Format

Todd Berling

Vartgis Saiad Shirabad

Men's Age Singles

55+ C/D Playoff #1

2

Single Elimination

Doug McFarlane

Rick Spyker

Men's Age Singles

55+ C/D Playoff #2

2

Single Elimination

Neil Werfhorst

Darryl Einarson

Men's Age Singles

55+ C/D Playoff #3

2

Single Elimination

Wesley Mah

Charles Fair

Men's Age Singles

Men's Singles AB 30/35+

5

Round Robin

Fergal Kelly

Gene Marshall

Men's Age Singles

Men's Singles AB 40/45+ Playoff #1

2

Single Elimination

Mike Knapp

Sam Ghai

Men's Age Singles

Men's Singles AB 40/45+ Playoff #2

2

Single Elimination

Jason Labrecque

Jade Alberts

Men's Age Singles

Men's Singles AB 40/45+ Playoff #3

2

Single Elimination

Kevin McCann

John Dong

Men's Age Singles

Men's Singles AB 55/60/65+ Blue

4

Olympic Format

Kurt Kennedy

Akiyah Clements

Men's Age Singles

Men's Singles AB 55/60/65+ Gold

13

Olympic Format

Clyde Dickey

John De Vries

Men's Age Singles

Men's Singles AB 55/60/65+ Red

5

Olympic Format

Ken Chong

George Handley

Men's Age Singles

Men's Singles CD 60/65+ Gold

8

Olympic Format

David Mulligan

Rob Ferry

Men's Age Singles

Men's Singles CD 60/65+ Red

4

Olympic Format

Gerry Dreger

Dennis Hockley

Men's Doubles

A Playoff #1

2

Single Elimination

Callum McNeil / Ian Young

Michael Letourneau / George Hall

Men's Doubles

B Playoff #1

2

Single Elimination

Colin Schille / Ken Chong

Gerald Saccardo / Neil Werfhorst

Men's Doubles

C Playoff #1

2

Single Elimination

Gary Scherer / John Wither

Joseph Lyttle / Zair Faqiryar

Men's Doubles

Open Playoff #1

2

Single Elimination

Jonathan Hill / Kelly Shannon

Jacob Hooker / Robert Birrell

Mixed Doubles

A Playoff #1

2

Single Elimination

Jackie Moss / Robert Birrell

Jaime Laird / Kelly Shannon

XBD

Mixed Doubles

B

9

Single Elimination

Enzo Dipietro / Julie Farquhar

Leslie Munro / Reg Munro

Mixed Doubles

B Consolation

5

Single Elimination

Gregg Callander / Marney Callander

Colleen Hicke / John Fahie

Mixed Doubles

C Playoff #1

2

Single Elimination

Jan Trott / Gary Scherer

Rose Caine / Thomas Cook

Women's Age Singles

Women's Singles AB 50/55 Playoff #1

2

Single Elimination

Gina Schille

Tamara Linklater

Women's Age Singles

Women's Singles AB 50/55 Playoff #2

2

Single Elimination

Joy Dunbar

Barb Journault

Women's Age Singles

Women's Singles AB 50/55 Playoff #3

2

Single Elimination

Linda Jackman

Liza Mulholland

Women's Age Singles

Women's Singles CD 30/35 Playoff #1

2

Single Elimination

Leah Dell

Kamal Paul

Women's Age Singles

Women's Singles CD 30/35 Playoff #2

2

Single Elimination

Luisa Caro

Genevieve Hugh

Women's Age Singles

Women's Singles CD 30/35 Playoff #3

2

Single Elimination

Tanya Wttewaall

Dana Cottreau

Women's Age Singles

Women's Singles CD 50/55

5

Round Robin

Susan Graham

Kelli Fry

WO

Women's Age Singles

Women's Singles OPEN

4

Round Robin

Leona Faller

Lindsay Auld

WBD

Women's Doubles

B

8

Single Elimination

Marney Callander / Nancy Gottfred

Barb Journault / Christina Clemente

Women's Doubles

B Consolation

4

Single Elimination

Colleen Hicke / Tammy Kwan

Angie Sheeley / Kamal Paul

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up

Squash Tournament
Squash Tournament
Cambrian Pharmacy
Squash Tournament
Squash Tournament
Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Squash Event Information | Squash Event Sponsors | Squash Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 Squash Alberta / R2Sports Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions