2017 Pennsylvania State Singles Championship

Racquetball Tournament 4/1/2017 - 4/2/2017
2017 Pennsylvania State Singles Championship
Philadelphia Sports Club at Highpoint - Chalfont, PA USA


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:PAStateSingles@pa-racquetball.com.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

PA Racquetball Events

Pennsylvania Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third 3rd Tie / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Junior Singles

Advanced

7

Round Robin

Conner Golden

Tyler Aldinger

Om Salunkhe

Dawson Lohr

Philip Wagner

Brandon Kosc

Jacob Snellenburg

Men's Age Singles

35+A/B

4

Single Elimination

Brian Abraham

Kevin Burke

Joseph Veet

Mark Paul

Men's Age Singles

45+ A/B

13

Single Elimination

Paul Sucro

Mike Kehoe

Robert Janney

Michael Buehrle

Steve Norquist

Tom Kosc

William Hyer

Tom Smykowski

Men's Age Singles

45+ Open/Elite

12

Single Elimination

John Barrett

Jeffrey Snellenburg

Jeremy Ginsberg

Marty Hammond

Dan Marley

Gregory Fox

Wayne Storch

Terry Golden

Men's Age Singles

55+ Open/Elite

5

Single Elimination

Don Fletcher

Steven Bottcher

Bob Bianco

Mitch Posner

Gary Smarsh

Men's Age Singles

65+ Open/Elite

3

Round Robin

Chuck Smalley

Ira Blank

Men's Age Singles

75+ Open / Elite

3

Round Robin

Reed Barnitz

Don Currie

Ira Blank

Men's Age Singles

M23+A/B

10

Single Elimination

Nick Becker

Adam Libby

Alexander Gablin

Jason Everett

Kevin Burke

Brian Leonhardt

Jon Radolec

Cody Flosser

Men's Age Singles

M25-35+

7

Single Elimination

Rocco Forgione

Marty Hammond

Mike Wilhelm

Ken Mayo

Benjamin Sylvester

Josh Reddinger

Jay Walker

Men's Age Singles

M55-65A/B

7

Single Elimination

William Pavlick

Norberto Garriga

Don Currie

Jim Dunbar

Ken Schwab

Michael Walsh

Camillo Priole

MAD

Men's Doubles

A

12

Single Elimination

Kevin Goulet / Tim Kline

Jimmy Bachman / Neil Eichelberger

Brian Abraham / Rocco Forgione

Brian Rissinger / Chuck Smalley

Mike Kehoe / Paul Sucro

Dylan Pruitt / Lee Pruitt

James Kressly / Paul Cressman

Jon Radolec / Kevin Christie

MBD

Men's Doubles

B

4

Single Elimination

Dylan Pruitt / Lee Pruitt

Daniel Torres / Timothy Judge

Alexander Gablin / Brian Leonhardt

Dominick Christiano / Valentin Ortiz

MCD

Men's Doubles

C

5

Single Elimination

Kevin Lo / Glenn Sincovich

Dan Spiro / Hal Spiro

Judy Ostoich / Linda White

Anthony Saba / Jesus Balderas Jr.

Fanta David / Maddie Melendez

MED

Men's Doubles

Elite

6

Single Elimination

Gregory Fox / Steve Norquist

Jimmy Bachman / Neil Eichelberger

Benjamin Sylvester / Simon Totive

James Kressly / Paul Cressman

Bob Bianco / William Hyer

Kevin Goulet / Tim Kline

MOD

Men's Doubles

Open

7

Single Elimination

Alexander Barch / Joe Kelley

Josh Pearl / Ken Mayo

Seth Parker / Doug Bernardini

Carl Diaz / Wayne Storch

Brian Goldstein / Marty Hammond

Jon Flahart / Mike Spiro

Jeremy Ginsberg / Don Fletcher

MA

Men's Singles

A

21

Single Elimination

Jason Everett

Conner Golden

Dylan Pruitt

Robert Janney

Paul Sucro

Chuck Smalley

Brian Abraham

Jon Radolec

MB

Men's Singles

B

15

Single Elimination

Joseph Veet

Alexander Gablin

Dominick Christiano

Kevin Lo

Kevin Burke

Michael Buehrle

Adam Libby

Dan Spiro

MC

Men's Singles

C

8

Single Elimination

Tyler Aldinger

Om Salunkhe

Anthony Saba

Glenn Sincovich

Dawson Lohr

Jesus Balderas Jr.

Dan Turner

David Yablonski

MO

Men's Singles

Open

18

Single Elimination

Josh Pearl

Joe Kelley

Seth Parker

Travis Aldinger

Alexander Barch

Gregory Fox

Jeffrey Snellenburg

Dan Marley

cMO

Men's Singles

Open Consolation

10

Single Elimination

Mike Wilhelm

Rocco Forgione

Doug Bernardini

Ken Mayo

Mike Spiro

Mitch Posner

Benjamin Sylvester

Jeremy Ginsberg

Mixed Doubles

A

4

Single Elimination

Fanta David / Tim Kline

Aase Leslie / Wendell Courtney

Charles Curtis / Linda White

Deb Damush / Michael Walsh

Mixed Doubles

Elite

4

Single Elimination

Fanta David / Jon Flahart

Mike Spiro / Mikki Cottet

Kevin Goulet / Maddie Melendez

Judy Ostoich / Simon Totive

WAD

Women's Doubles

A

2

Single Elimination

Fanta David / Maddie Melendez

Judy Ostoich / Linda White

WA

Women's Singles

A

4

Single Elimination

Judy Ostoich

Linda White

Mikki Cottet

Deb Damush

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third 3rd Tie / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Racquetball Tournament
Racquetball Tournament
Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions