2016 Minnesota State Doubles Championships

Racquetball Tournament 11/11/2016 - 11/13/2016
2016 Minnesota State Doubles Championships
Life Time Fitness Moore Lake - Fridley, MN USA


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the tournament director if you see any errors:torneld@charter.net.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

MN Racquetball Events

Minnesota Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third 3rd Tie / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

MOD

Men's Doubles

Open

4

Round Robin

Jordan Barth / Jon Hofer

Aaron Granberg / John Goth

Shawn Merrill / Dan Salamone

Andy Wiegand / Ellis Syke

MAD

Men's Doubles

A

20

Single Elimination

Brian Magruder / Ibrahim Ghandi

Bruce Greenberg / Micheal Figgins

Brent Holst / John Nelson

Pierce Johnston / Ellis Syke

Bill Stein / Dave MacKay

Adam Paulson / Jonn Olson

William Dobransky / Steve Springer

Bhanuchander Poreddy / Srikara Peelukhana

Men's Doubles

A Consolation

12

Single Elimination

Bryan Hoffman / Jay Folk

Erik Andersen / Tim Buswell

Allen Klecker / Grant Taylor

Tj Beagan / Robert Grogan

Dan Metcalfe / Jay Kleffman

Ryan Buhl / David Burns

David Tornell / Phil Garcia

Joseph Madden / Ryan Henderscheid

MBD

Men's Doubles

B

18

Single Elimination

Dan Metcalfe / Jay Kleffman

Ron Berquist / Kevin Siverling

Daniel Folk / Jay Folk

John Aldritt / Tom Goblish

Patrick Miller / Ron Denler

Joseph Madden / Ryan Henderscheid

Ryan Buhl / Mark Oldenkamp

Therese Zadnik Klecker / Tj Beagan

Men's Doubles

B Consolation

10

Single Elimination

Chuck Lozano / Jon Salitros

Scott Rosenburg / Gary Hoagland

Josh Forsythe / Owen Forsythe

Cameron Potts / Mark Anderson

Dave Sachs / Jay Breidinger

Skip Lecy / Michael Brandt

Steve Hadrits / Scott Regenscheid

Allen Klecker / Paul Klecker

MCD

Men's Doubles

C

4

Round Robin

Paul Klecker / Dominic Crolius

Desire Washington / Michael Brandt

Nathan Soltis / Owen Forsythe

Jackson O'Brien / Joey Rohlwing

Men's Doubles

35+

5

Round Robin

David Tornell / Andy Wiegand

Brian Pearson / Ted Rohlwing

Bob Adam / Bryan Turtle

Dave MacKay / Steven Koshiol

Brian Magruder / Ibrahim Ghandi

Men's Doubles

45+

7

Single Elimination

Giovanni Luciano / Terry Kisling

Ted Rohlwing / Lawrence Eastman

Gregory Grausnick / Matthew Brenny

Bob Adam / Bryan Turtle

Brent Holst / Bryon Sharp

Bruce Earhart / David Burns

Erik Andersen / Tim Buswell

Men's Doubles

45+ Consolation

4

Single Elimination

Bob Adam / Bryan Turtle

Brent Holst / Bryon Sharp

Erik Andersen / Tim Buswell

Bruce Earhart / David Burns

Men's Doubles

All Age A Doubles

5

Round Robin

Fernando Gaitan-Gaitan / Greg Cummings

Bhanuchander Poreddy / Srikara Peelukhana

Lamon Marchbanks / Tj Beagan

Daniel Reiman / Kevin Dahlberg

Cameron Potts / Mark Anderson

Men's Doubles

Centurion+ A

7

Single Elimination

Bruce Greenberg / Matt Miller

William Dobransky / Steve Springer

Jeff Jore / Richard Markham

Grant Taylor / Allen Klecker

Mike Lovestrand / Art Guetter

Robert Grogan / Lamon Marchbanks

Kevin Dahlberg / Skip Lecy

Men's Doubles

Centurion+ A Consolation

4

Single Elimination

Grant Taylor / Allen Klecker

Robert Grogan / Lamon Marchbanks

Kevin Dahlberg / Skip Lecy

Mike Lovestrand / Art Guetter

Men's Doubles

Centurion+ B

5

Round Robin

Jon Salitros / Chuck Lozano

Ron Berquist / Ron Denler

Tom Goblish / John Aldritt

Gary Hoagland / Scott Rosenburg

Dave Sachs / Jay Breidinger

Mixed Doubles

Open

5

Round Robin

Vallana Perrault / Lee Meinerz

Giovanni Luciano / Wendy Miller

Jon Hofer / Meadow Barth

Terry Kisling / Lori Southwick

Pierce Johnston / Stephanie Bankes

Mixed Doubles

A

12

Single Elimination

Jonn Olson / Therese Zadnik Klecker

Vallana Perrault / Matt Miller

Wayne Harting / Meadow Barth

Don Checots / Page Kern

Greg Leibfried / Cheryl Jones

David Johnson / Ann Thompson

Jon Salitros / Fariba Roughead

Grant Taylor / Kelly Johnson

Mixed Doubles

A Consolation

8

Single Elimination

Grant Taylor / Kelly Johnson

Mark Michael / Julie Dillon

Greg Leibfried / Cheryl Jones

David Johnson / Ann Thompson

Bill Halvorson / Tara Lynch

Scott Regenscheid / Pam Lillich

David Nelson / Susan Schatz

Jon Salitros / Fariba Roughead

Mixed Doubles

B

6

Single Elimination

Patrick Miller / Sherri Lahaye

Daniel Reiman / Rosemary Lensing

Mark Anderson / Marina Yurik

Tom Goblish / Kelly Johnson

Ron Denler / Cindy Hoops

Skip Lecy / Jill Avery

Mixed Doubles

B Consolation

4

Single Elimination

Skip Lecy / Jill Avery

Ron Denler / Cindy Hoops

Tom Goblish / Kelly Johnson

Mark Anderson / Marina Yurik

WOD

Women's Doubles

Open

4

Round Robin

Therese Zadnik Klecker / Stephanie Bankes

Cheryl Jones / Wendy Miller

Page Kern / Lori Southwick

Meadow Barth / Tara Lynch

WAD

Women's Doubles

A

5

Round Robin

Fariba Roughead / Pam Lillich

Cheryl Jones / Susan Schatz

Cindy Hoops / Stephanie Bankes

Julie Dillon / Kelly Johnson

Rosemary Lensing / Sherri Lahaye

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third 3rd Tie / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions