2017 Wintergreen

Racquetball Tournament 1/27/2017 - 1/29/2017
2017 Wintergreen
SportFit Total Fitness Racquet Club - Laurel, MD USA


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the tournament director if you see any errors:billracquetball@gmail.com.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

MD Racquetball Events

Maryland Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third 3rd Tie / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

MO

Men's Singles

Open

12

Single Elimination

Sebastian Franco

Travis Aldinger

John Behm

Maurice Miller

Joel Barshaw

Derrick Girouard

Latif Mian

Joe Kelley

ME

Men's Singles

Elite

16

Single Elimination

Mike Spiro

Erick Perez

Terry Golden

Marcos Quinteros

Robert Bokulic

Roy Hare

Anthony Smith

Eric Robinson

MA

Men's Singles

A

18

Single Elimination

Jeff Nelson

Rene Cabrera

Marcelo Belmonte

Conner Golden

Rajesh Gangabathina

Jimmy Oropeza

Felix Rocha

Vincent Dimaggio

MB

Men's Singles

B

8

Single Elimination

Conner Golden

Dudley Hackett

Phillip Vong

John Wenige

Kenyatta Jones

Fidel Rincon

George Petrella

Duncan Hawvermale

MC

Men's Singles

C

10

Single Elimination

Dudley Hackett

George Petrella

Scott Martin

Tyler Aldinger

Joseph Pellegrino

Anthony Ross

Christopher Ruano

Greg Dion

WO

Women's Singles

Open

7

Single Elimination

Samantha Simmons

Amie Brewer

Abril Prado

Karen Morton

Emmalie Kernan

Kanesha Madison

Joy Mattocks

WE

Women's Singles

Elite

5

Single Elimination

Abril Prado

Joy Mattocks

Mikki Cottet

Felicia Green

Emmalie Kernan

WA

Women's Singles

A

4

Round Robin

Casey Hafford

Sureia Ahmed

Vicki Hopkins

Elvie Soeprapto

WBC

Women's Singles

B/C

5

Round Robin

Casey Hafford

Melissa Brown

Peggy Roache

Eunice Corbin

Evita James

MOD

Men's Doubles

Open

9

Single Elimination

Joel Barshaw / Sebastian Franco

Peter Appel / Jason Geis

Joe Kelley / John Behm

Troy Warigon / Maurice Miller

Stephen Lee / James Shulgold

Michael Kellam Jr. / Robert Tarter

Jon Voroshilin / Justin Bullock

Ariel Garcia / Raul Berrios

MED

Men's Doubles

Elite

11

Single Elimination

Derrick Girouard / Mike Spiro

Eric Robinson / Michael Limsky

Marcos Quinteros / Rene Cabrera

Ariel Garcia / Raul Berrios

Cecil McNair / Brandon Bryant

Erick Perez / Terrence Pierce

Dan Shealey / Jonathan Brooks

Kevin Goulet / Tim Kline

MAD

Men's Doubles

A

12

Single Elimination

Cecil Charles / Rj Jackson

Limber Ortega / Marcelo Belmonte

Conner Golden / Terry Golden

Kevin Goulet / Tim Kline

Stanley Scott / Vincent Dimaggio

Steven Harper / Carlos Wilderbrathwaite

Dan Shealey / Jonathan Brooks

Ivan Navia / Limbert Soria

Women's Doubles

Open/Elite

4

Round Robin

Kristen Junkin / Karen Morton

Shannon Feaster / Danielle Emerson

Felicia Green / Kanesha Madison

Joy Mattocks / Sharon McNeill

WAD

Women's Doubles

A

5

Single Elimination

Kim Jenkins / Chance Manley

Fanta David / Maddie Melendez

Margo Scott / Vicki Hopkins

Amy Hunter / Sureia Ahmed

Janice Ryan-Arnold / Mikki Cottet

Mixed Doubles

Open

6

Single Elimination

Sebastian Franco / Samantha Simmons

Joel Barshaw / Elizabeth Simmons

Maurice Miller / Kanesha Madison

Jamal Harris / Shannon Feaster

Michael Kellam Jr. / Sureia Ahmed

Brandon Bryant / Danielle Emerson

Mixed Doubles

Elite

11

Single Elimination

Abril Prado / Felix Rocha

Karen Turner / Roy Hare

Mike Spiro / Mikki Cottet

Cecil McNair / Felicia Green

Al Shipman / Tamika Holman

Amy Hunter / Michael Limsky

Rod Mitchell / Fanta David

Latif Mian / Sharon McNeill

Mixed Doubles

A

8

Single Elimination

Tamika Holman / Jeff Nelson

Fanta David / Jai Jennings

Elvie Soeprapto / Fitzroy Williams

Tracie Valentine / Vincent Dimaggio

Chance Manley / Raymond Worth

Tim Kline / Aase Leslie

Janice Ryan-Arnold / Kevin Martin

Margo Scott / Stanley Scott

Mixed Doubles

B

4

Round Robin

Tirrell Green / Kim Jenkins

Joanne Conrad / Dan Turner

Kenyatta Jones / Maddie Melendez

Ed Krest / Melissa Brown

Men's Age Singles

34/45+

9

Single Elimination

Jamal Harris

Ken Luallen

Brett Lane

Francis Anum

Robert Bokulic

Steven Graham

Alex Sanchez

Steven Harper

Men's Age Singles

35 A/B

4

Round Robin

Rajesh Gangabathina

Limbert Soria

Fidel Rincon

Joseph Pellegrino

Men's Age Singles

45/55 A

5

Single Elimination

Lewis Williams

Tim Passalacqua

Heinrod David

Eric Washington

Rod Mitchell

Men's Age Singles

55/60 +

7

Single Elimination

Steven Simpson

Eric Robinson

Philippe Jean Baptiste

Mitch Posner

Ed Krest

Thomas Chandler

Mitch Smith

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third 3rd Tie / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Racquetball Tournament
Mike's Stringing and Racquet Tech
Riley & Savi Racquetball
Janice Ryan-Arnold
Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions