2017 USA Racquetball National Singles Championships

Racquetball Tournament 5/24/2017 - 5/28/2017
2017 USA Racquetball National Singles Championships
Arizona State University Sun Devil Fitness Center - Tempe, AZ USA


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the tournament director if you see any errors:jhiser@usaracquetball.com.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

AZ Racquetball Events

Racquetball Players Association of Arizona

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third Fourth Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Men's Age Singles

(M35+) Men's Age Singles - 35+

6

Round Robin

Brent Walters

Raymond Maestas

Timothy Baghurst

Ferd Samson

Keith Cheshire

Sean Lyng

Men's Singles

US team Qualifying

18

Single Elimination

Rocky Carson I I I

David Horn

Jose Diaz

Jose Rojas

Jake Bredenbeck

Jeff Stark

Dylan Reid

Luis Avila

MO

Men's Singles

Open

15

Single Elimination

Dylan Reid

Luis Avila

Thomas Gerhardt

Joel Barshaw

Andrew Clarke

Ken Cheshire

Joel Adler

Jesse Giron

ME

Men's Singles

Elite

16

Single Elimination

Andy Ekblad

Jesse Mendoza

Tony Jammal

Robert Tuttle

Paul Thiel

Bryan Shaw

Jesse Giron

Paul Morse

MA

Men's Singles

A

19

Single Elimination

Trevor Jones

Herman Deluna

Tyler Peterson

Aj Bennett

Dan Witt

Stefan Rudolph

Pahool Miramontes

Stephen Kraus

MB

Men's Singles

B

28

Single Elimination

Timmy Hansen

Don Jorgensen

Shravan Kumar Eetha

Dominic Maestas

Thurman Brooks

Frank Senger

Nicholas Karls

Julio Carrillo

MC

Men's Singles

C

13

Single Elimination

Nick Ierardi

Sam Sorokin

Clayton Nishikawa

Kyle Grimes

James Whitley

Bruce Hollander

Donald Sperber

Ed Mooney

MD

Men's Singles

D

5

Round Robin

Michael Kranitz

Chandler Harvey

Dan Horner

Nick Morgan

James Trujillo

Men's Age Singles

24-

3

Round Robin

Aj Bennett

Trevor Casey

Tim Klein

Men's Age Singles

24- A

3

Single Elimination

Aj Bennett

Pierce Johnston

Dan Witt

Men's Age Singles

25+

5

Round Robin

Joel Barshaw

Joel Adler

John Wolfe

Cameron Cannady

Tony Jammal

Men's Age Singles

25+ A

2

Single Elimination

Trevor Jones

Stefan Bernal

Men's Age Singles

30+ A

3

Single Elimination

Pahool Miramontes

Scott Fish

Jon Rafkind

Men's Age Singles

M24A/25A/30A

8

Single Elimination

Trevor Jones

Aj Bennett

Pierce Johnston

Dan Witt

Pahool Miramontes

Stefan Bernal

Scott Fish

Jon Rafkind

Men's Age Singles

24- C/D

1

Round Robin

Chandler Harvey


Men's Age Singles

25+ B

1

Single Elimination

Shravan Kumar Eetha


Men's Age Singles

25+ C/D

1

Round Robin

Kyle Grimes


Men's Age Singles

30+ B

7

Single Elimination

Carlos Carrillo

Frank Senger

Scott Walker

Nicholas Karls

Nick Ierardi

David Filipiak

Frank Mandella

Men's Age Singles

30+ C/D

2

Round Robin

Nick Morgan

James Trujillo

Men's Age Singles

M24CD/25CD/30CD/

4

Round Robin

Kyle Grimes

Chandler Harvey

Nick Morgan

James Trujillo

Men's Age Singles

M25B/30B

8

Single Elimination

Carlos Carrillo

Frank Senger

Shravan Kumar Eetha

Scott Walker

Nicholas Karls

Nick Ierardi

David Filipiak

Frank Mandella

Men's Age Singles

30+

4

Round Robin

Brent Walters

Israel Torres

Tony Jammal

Ferd Samson

Men's Age Singles

30+ Elite

4

Single Elimination

Bryan Shaw

Trevor Jones

Tyler Peterson

Jerry Reyes

Men's Age Singles

40+ Elite

4

Single Elimination

Robert Tuttle

Enrique Rios Loaiza

Everett Brunelle

Gary Desanti

Men's Age Singles

M30E/40E

8

Single Elimination

Bryan Shaw

Trevor Jones

Tyler Peterson

Robert Tuttle

Enrique Rios Loaiza

Everett Brunelle

Gary Desanti

Jerry Reyes

Men's Age Singles

40+

8

Single Elimination

Jeff Stark

Thomas Gerhardt

Raymond Maestas

Hr Coe

Keith Cheshire

Ryan Rodgers

Mark Monje

Tyler Peterson

Men's Age Singles

40+ A

6

Round Robin

Herman Deluna

Tomas Martinez

Stephen Kraus

Stefan Rudolph

Dominic Maestas

James Lamont

Men's Age Singles

40+ B

10

Single Elimination

Julio Carrillo

Marco Bermudez

Steven Kaui

Rick Busekrus

Lakshminarayanan Poongavanam

John Wilson

Scott Wolford-Offhand

Michael Aguas

Men's Age Singles

40+ C/D

2

Round Robin

Sam Sorokin

John Esposito

Men's Age Singles

50+ C/D

3

Round Robin

Clayton Nishikawa

James Whitley

Michael Kranitz

Men's Age Singles

M40CD/50CD

5

Round Robin

Sam Sorokin

Clayton Nishikawa

James Whitley

Michael Kranitz

John Esposito

Men's Age Singles

45+

12

Single Elimination

Jimmy Lowe

Jeff Stark

Eugene Coyle

Ken Cheshire

Paul Julbes

Michael Guriel

Julio Junki

Mark Monje

Men's Age Singles

50+

14

Single Elimination

Doug Ganim

Jimmy Lowe

Eugene Coyle

John Amatulli

Paul Thiel

Paul Morse

Julio Junki

Charles Cole

Men's Age Singles

50+ Elite

5

Round Robin

Keith Kaui

Paul Thiel

Tim Mattfeldt

Mike Grisz

Everett Brunelle

Men's Age Singles

50+ A

10

Single Elimination

Kyle Kennedy

Glenn Carlson

Michael Kaplan

Joel Alvarez

Bill Bearden

Burgess Raby

David Pardun

Tim King

Men's Age Singles

50+ B

6

Single Elimination

Sherwyn Phillip

Burkhard Klosener

Steven Kaui

Frank Campisi

Mike Wedel

Michael Aguas

Men's Age Singles

55+

12

Single Elimination

Tim Hansen

Mike Grisz

Stephen Wattz

Paul Morse

Charles Cole

Gregory Hodges

Kyle Kennedy

Daniel Cannady

Men's Age Singles

60+

10

Single Elimination

Mike Grisz

Mark Baron

Stephen Wattz

Frank Taddonio

Rick Betts

Samuel Smith

Glen Caby

Geoffrey Peters

Men's Age Singles

60+ Elite

5

Round Robin

Rick Betts

Robert Frazier

Lorenzo Arredondo

Pat McCornack

Bruce Teter

Men's Age Singles

60+ A

6

Round Robin

Joel Franklin

Lorenzo Arredondo

Frank Senger

Thomas Bock

Bruce Green

Dan Dryden

Men's Age Singles

60+ B

5

Round Robin

Michael Stephens

Roy San Miguel

Jim Barrett

Andrew Blasquez

Ray Meisner

Men's Age Singles

60+ C/D

5

Round Robin

Don Greenwald

Andrew Blasquez

Bruce Hollander

Jack Morgenroth

Bruce Cole

Men's Age Singles

65+

13

Single Elimination

Frank Taddonio

Joe Lee

Gary Jones

Howard Walker

Michael Stephens

Joel Franklin

Gary Buckmaster

Pat McCornack

Men's Age Singles

70+ Playoff #1

4

Single Elimination

Gary Jones

David Olson

Fredrick Roe

Robert Lattanzio

Men's Age Singles

75+

5

Round Robin

James Troutt

Donald Sperber

Kyle Smith

Peter Prucha

George Moore

Men's Age Singles

80+

1

Round Robin

Francis Florey


Men's Age Singles

M75/80

6

Round Robin

James Troutt

Donald Sperber

Kyle Smith

Peter Prucha

George Moore

Francis Florey

Men's Doubles

Centurion+ Open

3

Round Robin

Rocky Carson I I I / Mike Lippitt

Howard Walker / Timothy Baghurst

Ryan Rodgers / Larry Haemmerle

Women's Singles

US team Qualifying

13

Single Elimination

Rhonda Rajsich

Jacqueline Paraiso-Larsson

Janel Tisinger

Sharon Jackson

Cheryl Gudinas

Da'Monique Davis

Chantel Anderson

Jazmin Trevino

WO

Women's Singles

Open

8

Single Elimination

Hannah Shnurman

Sara Jeys

Briana Jacquet

Jennifer Dering

Chantel Anderson

Cindy Burman

Graciana Wargo

Janet Tyler

Women's Singles

A Playoff #1

6

Single Elimination

Heather Mahoney

Erin Boadway

Stephanie Bankes

Lena Newlin

Katherine Rodriguez

Marina Yurik

Women's Age Singles

24- A

3

Round Robin

Erin Boadway

Graciana Wargo

Marina Yurik

Women's Age Singles

30+ A

1

Round Robin

Stephanie Bankes


Women's Age Singles

40+ A

1

Round Robin

Nancy Davis


Women's Age Singles

W24A/30A/40A

5

Round Robin

Stephanie Bankes

Erin Boadway

Graciana Wargo

Nancy Davis

Marina Yurik

Women's Age Singles

25+

1

Round Robin

Cindy Burman


Women's Age Singles

40+

2

Round Robin

Jenny Cole

Jennifer Dering

Women's Age Singles

45+

1

Round Robin

Cj Herceg


Women's Age Singles

50+

2

Round Robin

Laura Brandt

Cindy Tilbury

Women's Age Singles

W2540/45/50

6

Round Robin

Laura Brandt

Cindy Burman

Cj Herceg

Jenny Cole

Jennifer Dering

Cindy Tilbury

Women's Age Singles

50+ A

2

Round Robin

Susie Boulanger

Mary Jane Boese

Women's Age Singles

60+ Elite

1

Round Robin

Susan Hendricks


Women's Age Singles

W50A/60E

3

Round Robin

Susie Boulanger

Mary Jane Boese

Susan Hendricks

Women's Age Singles

65+

1

Round Robin

Cheryl Conrad


Women's Age Singles

75+

2

Round Robin

Mildred Gwinn

Marquita Molina

Women's Age Singles

W65/75

3

Round Robin

Cheryl Conrad

Mildred Gwinn

Marquita Molina

Women's Age Singles

55+

4

Round Robin

Janet Tyler

Cindy Tilbury

Lisa Bu

Janice Vosika

Women's Doubles

Centurion+ Open

1

Round Robin

Cj Herceg / Debra Tisinger-Moore


WED

Women's Doubles

Elite

2

Round Robin

Lisa Bu / Susie Boulanger

Jenny Cole / Lena Newlin

Women's Doubles

WO/WED

3

Round Robin

Cj Herceg / Debra Tisinger-Moore

Lisa Bu / Susie Boulanger

Jenny Cole / Lena Newlin

Men's Heroes Singles (Public Service)

Open / Elite

6

Round Robin

Andy Ekblad

Lance Trella

Dean Baer

Erik Solter

James Lamont

Paul Julbes

Men's Heroes Singles (Public Service)

A

5

Round Robin

Erik Solter

Don Jorgensen

Glenn Carlson

James Lamont

Bill Bearden

Men's Heroes Singles (Public Service)

B

5

Round Robin

John Vitale

David Bandelier

Jawara Riley

Vic Mandella

Scott Wilson

Men's Heroes Singles (Public Service)

40+

1

Round Robin

Erik Solter


Men's Heroes Singles (Public Service)

50+

2

Round Robin

Robert Frazier

Gary Buckmaster

Men's Heroes Singles (Public Service)

MH40/50

3

Round Robin

Erik Solter

Robert Frazier

Gary Buckmaster

MED

Men's Doubles

Elite

3

Round Robin

Ben Baron / Mark Baron

Gary Desanti / Herman Deluna

Dominic Maestas / Raymond Maestas

Men's Doubles

MO/MED

6

Round Robin

Harold Jagoda / Jose Diaz

Andy Ekblad / Hr Coe

Tim Hansen / Timmy Hansen

Ben Baron / Mark Baron

Gary Desanti / Herman Deluna

Dominic Maestas / Raymond Maestas

MOD

Men's Doubles

Open

3

Round Robin

Harold Jagoda / Jose Diaz

Andy Ekblad / Hr Coe

Tim Hansen / Timmy Hansen

MAD

Men's Doubles

A

4

Round Robin

David Pardun / Lorenzo Arredondo

Bill Bearden / David Bandelier

Javier Mendoza / Rick Dalessio

Dan Witt / Trevor Casey

MBD

Men's Doubles

B

5

Round Robin

Scott Fish / Shravan Kumar Eetha

Bryan Barbera / Jason Sauer

Jawara Riley / Sherwyn Phillip

David Filipiak / John Vitale

Scott Meyers / Scott Wolford-Offhand

MCD

Men's Doubles

C / D

3

Round Robin

Don Greenwald / John Esposito

Andrew Blasquez / John Wilson

George Moore / Robert Sullins

Mixed Doubles

MX O/E Playoff #1

4

Single Elimination

Pierce Johnston / Stephanie Bankes

Graciana Wargo / Timmy Hansen

Lisa Bu / Rick Dalessio

Scott Fish / Lena Newlin

XCA

Mixed Doubles

Centurion+ A

1

Round Robin

Raymond Bierner / Terry Ann Rogers


Mixed Doubles

Centurion+ B / C

5

Round Robin

Harold Jagoda / Kimberly Randolph

Stacey Rabanal / Vic Mandella

Thurman Brooks / Cheryl Kirk

Cheryl Conrad / James Troutt

Fredrick Roe / Nidia Funes

Mixed Doubles

XCABC

6

Round Robin

Harold Jagoda / Kimberly Randolph

Stacey Rabanal / Vic Mandella

Thurman Brooks / Cheryl Kirk

Cheryl Conrad / James Troutt

Raymond Bierner / Terry Ann Rogers

Fredrick Roe / Nidia Funes

BG1614

BG16/14

5

Round Robin

Briana Jacquet

Jason Sauer

Bryan Barbera

Heather Mahoney

Benjamin Horner

B16

Boy's Singles

16 and Under

3

Round Robin

Jason Sauer

Bryan Barbera

Benjamin Horner

G16

Girl's Singles

16 and Under

2

Round Robin

Briana Jacquet

Heather Mahoney

J10

Junior Singles

10 and Under

1

Round Robin

Raelynne Larsson


J12

Junior Singles

12 and Under

1

Round Robin

Thea Mattfeldt


J14

Junior Singles

14 and Under

1

Round Robin

Gabriel Blair


Junior Singles

J10/12/14

3

Round Robin

Gabriel Blair

Thea Mattfeldt

Raelynne Larsson

Men's Doubles

Centurion+ A

5

Round Robin

Mike Lippitt / Timothy Baghurst

Alan Bennett / Ron Couch

Dan Dryden / Bruce Teter

Rick Busekrus / Sherwyn Phillip

Andrew Rodriguez / Daniel Rodriguez

Men's Doubles

Centurion+ B / C

1

Round Robin

Frank Mandella / Vic Mandella


Men's Doubles

MCABC

6

Round Robin

Mike Lippitt / Timothy Baghurst

Alan Bennett / Ron Couch

Frank Mandella / Vic Mandella

Dan Dryden / Bruce Teter

Rick Busekrus / Sherwyn Phillip

Andrew Rodriguez / Daniel Rodriguez

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third Fourth Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Racquetball Tournament
Racquetball Tournament
Racquetball Tournament
Racquetball Tournament
Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions