Handball Tournament 2/3/2017 - 2/5/2017
42ND BEN DELANEY MEMORIAL CIRCLE CITY HANDBALL TOURNAMENT
Jordan YMCA - Indianapolis, IN USA


 

HANDBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:tim@zender.us.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Handball event.

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third 3rd Tie / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Men's Doubles Small Ball

50+

4

Single Elimination

Kevin Hill / Marty Clemens

Bob Bardeau / Phil Kirk

Christopher Roberts / Tim Zender

Allen Kipp / Barry Griger

Men's Doubles Small Ball

60+

5

Single Elimination

Bob Bardeau / Phil Kirk

David McElwain / Denny Freeman

Jim Lowe / Ray Mayo

Dave Schaefer / Mark Kohnle

Chuck Phelps / Mark Heithoff

Men's Doubles Small Ball

70+

3

Round Robin

John Love / David Laxton

Joe Barber / Kent Lamb

James Elsener / Bill Trimble

MBD

Men's Doubles Small Ball

B

4

Single Elimination

Joe Coman, 3rd / Martin Rodriguez

Blake Cauldwell / Aaron Wurdack

Xavier Higa / Jon Vargas

Matthew Pritzker / Mike Coman

MCD

Men's Doubles Small Ball

C

3

Round Robin

Carter Ostrander / David Carrillo

Jericho Rapp / Tim Klein

Brandon Sanchez / Sang Myong Lee

MOD

Men's Doubles Small Ball

Open

5

Single Elimination

Anthony Collado / Juan Canales

Ricardo Palma / Carter Kounovsky

Justin Buschjost / James Zender

Chandler Straw / Max Roberts

Ben Van Arsdale / Erik Medhurst

Men's Singles Small Ball

50 singles Combo

13

Single Elimination

Kevin Hill

Steve Dykes

Bob Venus

David McElwain

Jim Lowe

Marty Clemens

Jim Knapp

Mark Heithoff

Men's Singles Small Ball

50 singles Combo Consolation

8

Single Elimination

Ray Mayo

Mike Coman

Tom Roberts

Greg Jackson

Alan Viets

Marty Clemens

MB

Men's Singles Small Ball

B

7

Single Elimination

Aaron Wurdack

Xavier Higa

Richard Sumitro

Joe Coman, 3rd

Blake Cauldwell

MC

Men's Singles Small Ball

C

8

Single Elimination

Tim Klein

David Carrillo

Allen Donnelly

Kyra Vidas

Brandon Sanchez

Sang Myong Lee

Jericho Rapp

Carter Ostrander

M70

Men's Singles Small Ball

Diamond Master (70+)

4

Single Elimination

John Love

James Elsener

Dale Forsyth

Bill Trimble

Men's Singles Small Ball

Men's Singles Open/A Drop

12

Single Elimination

Anthony Collado

Juan Canales

Joe Frankenfield

Ricardo Palma

Justin Buschjost

Max Roberts

Chandler Straw

Men's Singles Small Ball

Men's Singles Open/A Drop Consolation

4

Single Elimination

Kyle Kloss


Martin Rodriguez

WOD

Women's Doubles Small Ball

Open

7

Single Elimination

Kyra Vidas / Sophia Goss

Allie Weston / Rachel Fox

Leah Kirk / Mary Parks

Bethany Fyffe / Frankie Corrado

Hannah Fogle / Emma MacMillan

Quinn Matuschek / Monica Redfern

Marketa Riley / Annabeth Gibbons

WA

Women's Singles Small Ball

A

6

Single Elimination

Leah Kirk

Amy Viets

Marketa Riley

Annabeth Gibbons

Hannah Fogle

Emma MacMillan

WO

Women's Singles Small Ball

Open

9

Single Elimination

Rachel Fox

Kyra Vidas

Mary Parks

Allie Weston

Frankie Corrado

Sophia Goss

Bethany Fyffe

Monica Redfern

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third 3rd Tie / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Zender LLC
Martin Louis (Clemens)
BMO Harris Bank
Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Handball Event Information | Handball Event Sponsors | Handball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 R2 Sports Virtual Tournament Bracket Pro All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions