2017 Alberta Open

Squash Tournament 4/5/2017 - 4/9/2017
2017 Alberta Open
The Glencoe Club - Calgary, AB CAN


 

SQUASH EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the tournament director if you see any errors:squash@glencoe.org.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Squash event.

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up

Men's Singles

Division 1 Gold

16

Olympic Format

Andrew Schnell

Jacob Hooker

Men's Singles

Division 1 Blue

4

Olympic Format

Abdelrahman Dweek

Brock Janzer

Men's Singles

Division 1 Red

8

Olympic Format

Andrew Boumford

Graham Kerford

Men's Singles

Division 1 White

4

Olympic Format

John Clarkin

Omar Elfiky

Women's Singles

Division 1 Gold

14

Olympic Format

Danielle Letourneau

Jackie Moss

Women's Singles

Division 1 Blue

4

Olympic Format

Amelia Knapp

Kathy Conquergood

Women's Singles

Division 1 Red

6

Olympic Format

Jaime Delorme

Kristina Hill

Women's Singles

Division 1 White

4

Olympic Format

Donna Lavinskas

Merissa Chapman

Men's Singles

Division 2 Gold

16

Olympic Format

Kiefer Waite

Patrick Clinton

Men's Singles

Division 2 Blue

4

Olympic Format

Michael Brook

Paul Adamiak

Men's Singles

Division 2 Red

8

Olympic Format

Andrew Gilbert

Domi Diaz

Men's Singles

Division 2 White

4

Olympic Format

James Jelinski

Johnathan Moss

W2L

Women's Singles

Division 2

8

Single Elimination

Kaitlin Laine

Maddison Laine

Women's Singles

Division 2 Consolation

4

Single Elimination

Catrina Laine

Pamela Humphreys

M3L

Men's Singles

Division 3

8

Single Elimination

Jean-Michel Auger

Peter Trafford

Men's Singles

Division 3 Consolation

4

Single Elimination

Geoff Murray

Fergal Kelly

Men's Singles

Division 4 Gold

15

Olympic Format

Carlos Vidal Wu

Ryan Boorsma

Men's Singles

Division 4 Blue

4

Olympic Format

Andrew Loden

Paul Guevara

Men's Singles

Division 4 Red

8

Olympic Format

Leslie Lam

Justin Fuller

Men's Singles

Division 4 White

4

Olympic Format

Stephen Atkins

Safwan Rafique

Men's Singles

Division 5 Gold

16

Olympic Format

Abdalla Abouzeid

Ben Boulanger

Men's Singles

Division 5 Blue

4

Olympic Format

Bradley Salter

Keith Wellon

Men's Singles

Division 5 Red

8

Olympic Format

Ryan Giese

Kaiser Leung

Men's Singles

Division 5 White

4

Olympic Format

Christopher Doyle

Bruce Lofting

Men's Singles

Division 6 Gold

16

Olympic Format

Roozbeh Amirian

Aleem Kara

Men's Singles

Division 6 Blue

4

Olympic Format

Todd Berling

Dave Cumming

Men's Singles

Division 6 Red

8

Olympic Format

Brennen Jaques

Kelvin Liang

Men's Singles

Division 6 White

4

Olympic Format

Ali Arshad

Nick Bojda

M7L

Men's Singles

Division 7

8

Single Elimination

Ethan Sutherland

Ian Armitage

Men's Singles

Division 7 Consolation

4

Single Elimination

Brian Milloy

Artour Khouzine

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up

Squash Tournament
Squash Tournament
Squash Tournament
Squash Tournament
Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Squash Event Information | Squash Event Sponsors | Squash Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 Squash Alberta / R2Sports Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions