Racquetball Tournament 1/27/2017 - 1/29/2017
N.Y. State Doubles Championships
Premier Athletic Club - Montrose, NY USA


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the tournament director if you see any errors:bkshea@optonline.net.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

NY Racquetball Events

New York Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third 3rd Tie / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

MAD

Men's Doubles

A

9

Single Elimination

Alan Ibarra / David Shea

Brady Kittredge / Tom Mack

Felix Maisonet / Kevin Harrington

John Izzo / Todd Franklin

Arvind Makhijani / Carlos Perez

Beth Shea / Jean Halahan

Alex Krmic / Mike Vitello

Balaji Murali / Robert Christenson

Men's Doubles

A / B

6

Single Elimination

Balaji Murali / Robert Christenson

Alex Krmic / Josh Shea

Greg Stephens / Scott Rogers

Alan Rosner / Mike Scala

Dileep Aruri / Rahul Edla

Kevin Stamey / Michael Giordano

MBD

Men's Doubles

B

8

Single Elimination

Dileep Aruri / Rahul Edla

Alan Rosner / Mike Scala

Roger Guccione / Vincent Capazzi

Laurie Lowe / Paul Giotopoulos

Charlotte Gordon / Mel Gordon

George Rugys / Michael Lynch

Josh Shea / Michael Perso

Aaron Dardani / Jean Cornet

MCD

Men's Doubles

C

3

Round Robin

Michael Lynch / Vincent Capazzi

Jean Cornet / Aaron Dardani

Nick Caraballo / Tina Marchie

Men's Doubles

Combined 80+

12

Single Elimination

Frankie Pavich-loiacono / Russ Bonanno

Mark Jacobs / Craig Rodrigues

Eric Voscopoulos / Robert Cerrito Jr

David Shea / Felix Maisonet

Dan Spector / Sam Tolisano

Walter Rodstrom / Rene Iglesias

Brady Kittredge / Tom Mack

John Izzo / Todd Franklin

MOD

Men's Doubles

Open

8

Single Elimination

Russ Bonanno / Frankie Pavich-loiacono

Eric Voscopoulos / Robert Cerrito Jr

Akul Ramayani / Anthony Defusto

Carlos Jose Galvez / Jean Halahan

Miguel Nunez / Veronica Nogales

Dan Spector / Rene Iglesias

Sam Tolisano / Walter Rodstrom

Louis Bates / Matt Waling

XBC

Mixed Doubles

B / C

3

Round Robin

Greg Stephens / Maria Nuyen

Karen Lett / Luis Rodriquez

Nick Caraballo / Tina Marchie

XOA

Mixed Doubles

Open / A

7

Single Elimination

Alan Ibarra / Andrea Ibarra

Carolin Trott / Mark Jacobs

J.j. Crosskey / Kevin Stamey

Allison Stewart/laws / Scott Rogers

Charlotte Gordon / Mel Gordon

Jessica Faust / Andrew Aronstein

Kitty Anderson Galvez / Michael Aguas

Women's Doubles

Women's A/B Doubles

4

Round Robin

Allison Stewart/laws / J.j. Crosskey

Kitty Anderson Galvez / Jasmine Suarez

Alanna Shea / Andrea Ibarra

Jessica Faust / Karen Lett

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third 3rd Tie / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions