2017 MN State Singles Championships & WRT Midwest Championships

Racquetball Tournament 3/10/2017 - 3/12/2017
2017 MN State Singles Championships & WRT Midwest Championships
Life Time Fitness Moore Lake - Fridley, MN USA


 
World Racquetball Tour

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:torneld@charter.net.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

MN Racquetball Events

Minnesota Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third 3rd Tie / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Men's Singles

WRT

21

Single Elimination

David Horn

Mario Mercado

Jaime Martell

Alejandro Cardona

John Goth

Mauricio Zelada

Jake Bredenbeck

Mauro Rojas

Men's Singles

WRT Consolation

14

Single Elimination

Gerardo Franco

Jordan Barth

Francisco Troncoso

Felipe Camacho

Christian Longoria

Joel Cassens

Alexi David Cocco Hayes

Lee Meinerz

Men's Doubles

WRT

7

Single Elimination

Alejandro Cardona / Gerardo Franco

David Horn / Jake Bredenbeck

Christian Longoria / Felipe Camacho

Jaime Martell / Mario Mercado

Fernando Kurzbard / Shai Manzuri

Jordan Barth / Justus Benson

Victor Acosta / Mark Pelletier

Men's Singles

Open Singles

21

Olympic Format

Jordan Barth

Shawn Merrill

Joel Cassens

Justus Benson

Darrin Prince

Lee Meinerz

Mitch Kost

Jeff Jackson

Men's Singles

Open Consolation

4

Olympic Format

Lee Meinerz

Jeff Jackson

Mitch Kost

Darrin Prince

Men's Singles

Elite Singles

13

Olympic Format

Steven Foss

Broque Brew

Ellis Syke

Terry Kisling

Alcides Gutierrez

Ronald Schotik

Victor Acosta

Kyle Christianson

Men's Singles

Elite Consolation

7

Olympic Format

Tony Aulwes

Rick Stammer

Alcides Gutierrez

Andy Wiegand

Victor Acosta

Vignesh Thiyagarajan

Ronald Schotik

MA

Men's Singles

A

37

Single Elimination

Matt Mahowald

Ryan Politz

Micheal Figgins

Jay Loftsgaarden

Adam Paulson

Christopher Hasenberg

Steve Springer

David Burns

cMA

Men's Singles

A Consolation

21

Single Elimination

Logan Strand

Bhanuchander Poreddy

Vignesh Thiyagarajan

Robert Grogan

Bradly Gulbranson

Nathan Soltis

Mark Pelletier

John Schuhmacher

MB

Men's Singles

B

39

Single Elimination

Jay Kleffman

Allen Klecker

Josh Forsythe

Ron Willett

Paul Schuhmacher

Michael Schoo

Brandon James

Grant Taylor

cMB

Men's Singles

B Consolation

23

Single Elimination

Kris Wiege

Scott Storrick

Matthew Stellpflug

Jeff Anderson

Bud Hornaday

Ryan Buhl

David Olson

John Lom

MC

Men's Singles

C

4

Round Robin

Dustin James

Benjamin Frontanilla

Douglas Dzurik

Shawn Colbert

MD

Men's Singles

D

10

Single Elimination

Joey Rohlwing

Dan Horner

Owen Forsythe

Jackson O'Brien

Taya Upkes

Marina Yurik

Randy Pfeffer

Jayesh Pulakuniyil

cMD

Men's Singles

D Consolation

6

Single Elimination

Jayesh Pulakuniyil

Marina Yurik

Taya Upkes

Randy Pfeffer

Owen Miller

Jayden Kuhns

Men's Age Singles

24 - / 25+ Open

7

Single Elimination

Kyle Christianson

Micheal Figgins

Bradly Gulbranson

Jeff Jackson

Srikara Peelukhana

Danny Ortega

Ellis Syke

Men's Age Singles

24 - / 25+ Open Consolation

4

Single Elimination

Srikara Peelukhana

Ellis Syke

Jeff Jackson

Danny Ortega

Men's Age Singles

24- / 25+ B

4

Round Robin

Pete Farrell

Tyler Patterson

Benjamin Horner

Andrew Greseth

Men's Age Singles

25+ A

7

Single Elimination

Srikara Peelukhana

Matt Mahowald

Andrew Gleason

Cole Hartman

Bradly Gulbranson

Bud Hornaday

Bhanuchander Poreddy

Men's Age Singles

25+ A Consolation

4

Single Elimination

Bhanuchander Poreddy

Bradly Gulbranson

Cole Hartman

Bud Hornaday

Men's Age Singles

35+

8

Single Elimination

Lee Meinerz

Mitch Kost

Andy Wiegand

Broque Brew

Alcides Gutierrez

Tony Aulwes

Adam Paulson

Robert Grogan

Men's Age Singles

35+ Consolation

4

Single Elimination

Tony Aulwes

Robert Grogan

Adam Paulson

Alcides Gutierrez

Men's Age Singles

35+ A

6

Single Elimination

Ryan Politz

Michael Carr

Seth Richter

Josh Forsythe

Shabeer Ahmed

Brandon James

Men's Age Singles

35+ A Consolation

4

Single Elimination

Shabeer Ahmed

Brandon James

Josh Forsythe

Seth Richter

Men's Age Singles

35+ B

9

Single Elimination

Mark Anderson

Patrick Miller

Kris Wiege

Michael Schoo

Shabeer Ahmed

Ryan Buhl

Kevin Kuhns

Brad Powell

Men's Age Singles

35+ B Consolation

5

Single Elimination

Brad Powell

Kevin Kuhns

Shabeer Ahmed

Jayesh Pulakuniyil

Ryan Buhl

Men's Age Singles

45+

15

Single Elimination

Giovanni Luciano

Ted Rohlwing

Terry Kisling

Matthew Brenny

Bob Adam

Brent Holst

Greg Leibfried

Tony Aulwes

Men's Age Singles

45+ Consolation

8

Single Elimination

Dan Nygaard

Bryon Sharp

Christopher Hasenberg

David Burns

Dave Graddy

Dave MacKay

Tony Aulwes

Jonn Olson

Men's Age Singles

45+ / 55+ A

21

Single Elimination

Jon Salitros

Scott Storrick

Dan Metcalfe

Paul Schuhmacher

Jay Kleffman

Bryon Sharp

Ron Willett

Brian Magruder

Men's Age Singles

45+ / 55+ A Consolation

13

Single Elimination

Tj Beagan

Allen Klecker

Ron Tiernan

Bryan Schirmacher

Mike Lovestrand

Grant Taylor

Tom Goblish

Scott Regenscheid

Men's Age Singles

45+ B

12

Single Elimination

Ron Denler

John Lom

Shabeer Ahmed

Tom Goblish

Skip Lecy

Alan Schiebe

Scott Brierley

Michael Brytowski

Men's Age Singles

45+ B Consolation

8

Single Elimination

Michael Brytowski

Mark Oldenkamp

Chuck Lozano

Alan Schiebe

Scott Brierley

Andrew Manning

Skip Lecy

Jack Benson

Men's Age Singles

55+

10

Single Elimination

Dale Quam

Mark McCoy

David Voigt

John Schuhmacher

Jay Loftsgaarden

Steve Knowles

David Pennington

Fernando Gaitan-Gaitan

Men's Age Singles

55+ Consolation

6

Single Elimination

Tim Mattfeldt

David Pennington

Fernando Gaitan-Gaitan

Scott Regenscheid

Jay Loftsgaarden

Steve Knowles

Men's Age Singles

55+ B

4

Round Robin

Barb Hoffner

Jeff Diiro

Jim Calvin

Dave Akin

Men's Age Singles

60+ A

12

Single Elimination

Tim Lavoi

John Aldritt

Max Tite

Richard Markham

Tom Dow

Lamon Marchbanks

David Olson

George Rose

Men's Age Singles

60+ A Consolation

7

Single Elimination

Matthew Bersagel

Bruce Green

Tom Dow

Gerald Stigall

David Olson

George Rose

Lamon Marchbanks

AAC

Men's Age Singles

All Age C

6

Single Elimination

Douglas Dzurik

Dustin James

Dan Horner

Alan Schiebe

Owen Forsythe

Benjamin Frontanilla

Men's Age Singles

All Age C Consolation

4

Single Elimination

Benjamin Frontanilla

Dan Horner

Alan Schiebe

Owen Forsythe

WO

Women's Singles

Open

12

Single Elimination

Masiel Rivera

Barb Hoffner

Rebecca Bowman

Vallana Perrault

Page Kern

Wendy Miller

Andrea Hartman

Therese Zadnik Klecker

cWO

Women's Singles

Open Consolation

8

Single Elimination

Andrea Hartman

Kelly Johnson

Therese Zadnik Klecker

Wendy Miller

Molly Manning

Fariba Roughead

Page Kern

Cheryl Jones

WA

Women's Singles

A

7

Single Elimination

Therese Zadnik Klecker

Fariba Roughead

Olivia Graham

Molly Manning

Tara Lavoi Lynch

Julie Dillon

Kelly Johnson

cWA

Women's Singles

A Consolation

4

Single Elimination

Kelly Johnson

Julie Dillon

Molly Manning

Tara Lavoi Lynch

WBC

Women's Singles

Women's B / C

7

Single Elimination

Marina Yurik

Ava Kaiser

Cindy Hoops

Taya Upkes

Camila Gadotti

Reka Leopold

Diorelle Graham

Women's Singles

Women's B / C Consolation

4

Single Elimination

Taya Upkes

Camila Gadotti

Diorelle Graham

Reka Leopold

JA

Junior Singles

A

6

Single Elimination

Aditya Pulakuniyil

Raina Hartman

Nathan Granberg

Henry Sharp

Sage Hartman

Oliver Sharp

cJA

Junior Singles

A Consolation

4

Single Elimination

Henry Sharp

Nathan Granberg

Oliver Sharp

Sage Hartman

Junior Singles

Junior 10 / 12

9

Single Elimination

Henry Sharp

Aditya Pulakuniyil

Elizabeth Denler

Nathan Granberg

Sage Hartman

Oliver Sharp

Raina Hartman

Thea Mattfeldt

Junior Singles

Junior 10 / 12 Consolation

5

Single Elimination

Raina Hartman

Sage Hartman

Thea Mattfeldt

Oliver Sharp

Hannah Gleason

J14

Junior Singles

14 and Under

5

Round Robin

Owen Forsythe

Joey Rohlwing

Jackson O'Brien

Owen Miller

Jayden Kuhns

G10

Girl's Singles

10 and Under

3

Round Robin

Elizabeth Denler

Sage Hartman

Thea Mattfeldt

JDB

Junior Singles

Double Bounce

3

Round Robin

Owen Pelletier

Broox Brew

Briley Brew

Junior Singles

Multibounce

5

Round Robin

Owen Pelletier

Casandra Manning

Broox Brew

Briley Brew

Elizabeth Haske

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third 3rd Tie / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Racquetball Tournament
Racquetball Tournament
Racquetball Tournament
Racquetball Tournament
Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions