Racquetball Tournament 4/7/2017 - 4/9/2017
2017 Colorado State Singles
Apex Racquetball and Fitness Center - Arvada, CO USA


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:rballjoe@gmail.com.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

CO Racquetball Events

Colorado Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third 3rd Tie / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

MOG

Men's Singles

Open Gold

14

Olympic Format

Nick Blanchard

Matt Melster

C J Sanders

Brent Anderson

Lee Beckwith

Ray Cordero

Jacob Kingsford

Brian Hunter

MOB

Men's Singles

Open Blue

4

Olympic Format

Ray Cordero

Lee Beckwith

Brian Hunter

Jacob Kingsford

MOR

Men's Singles

Open Red

6

Olympic Format

Craig Clayton

David Guentert

Keith Sapp

Jacob Eggemeyer

Luis Martinez

Andre Brown

ME

Men's Singles

Elite

8

Single Elimination

Bruce Evans

Matthew Dockter

Jorge Cuellar

Nathan Jacob

Francisco Sandoval

Bruce Penman

Peter Perez

Anthony Roberts

Men's Singles

Elite B

4

Single Elimination

Bruce Penman

Anthony Roberts

Peter Perez

Francisco Sandoval

MAG

Men's Singles

A Gold

16

Olympic Format

Mark Sandoval

Luis Torres

P.j. Williams

Salvador Jimenez

Mark Maldonado

Tim Hall

Emmanuel Escobar

John Anicito

MAB

Men's Singles

A Blue

4

Olympic Format

Tim Hall

Mark Maldonado

John Anicito

Emmanuel Escobar

MAR

Men's Singles

A Red

8

Olympic Format

Ray Cornell

Edgar Loya

Sherwyn Phillip

James Hoffman

Greggory Washam

Tony Castro

Scott Walker

Andrew Kastner

MAW

Men's Singles

A White

4

Olympic Format



Scott Walker

Greggory Washam

MBG

Men's Singles

B Gold

23

Olympic Format

Abraham Diaz

Luis Bustos

Hrishikesh Sane

Michael Harter

Kerry Rohweder

Vikram Pathrojuthri

Charlie Paraiso

Rick Busekrus

MBB

Men's Singles

B Blue

8

Olympic Format

Miguel Carbajal

Dylan Inskeep

Jawara Riley

Seshu Velpuri

Jorge Valencia

Richard Speck

Wil Swindler

Mike Lynch

MBR

Men's Singles

B Red

7

Olympic Format

Matthew Miller

Kareem Braithwaite

Douglas Harrison

Michael Murphy

Keenan Jarnagin

Andrew Rodriguez

Richard Hansen

MBW

Men's Singles

B White

3

Olympic Format

Andrew Rodriguez

Keenan Jarnagin

Richard Hansen

Men's Singles

CD's

15

Single Elimination

Larry Prince Jr.

Jon Merrill

Eric Olsen-Dufour

Jeremy Dean

Bob Bruce

Michael Sainz

Jesse Beck

Martin Jacob

Men's Singles

D's

8

Single Elimination

Martin Jacob

Phillip Aronoff

Seth Replogle

Mark Boxer

Casey Zahorik

Daniel Busekrus

Ethan Veselka

Scott Watson

Women's Singles

O,E,A,B Gold

12

Olympic Format

Chantel Anderson

Marcia Richards

Ginette Chapman

Michiele Stapleton

Whitney Wantuck

Alyssa Street

Mary Jane Boese

Taryn Boomgaard

Women's Singles

O,E,A,B Blue

4

Olympic Format

Taryn Boomgaard

Mary Jane Boese

Alyssa Street

Whitney Wantuck

Women's Singles

O,E,A,B Red

4

Olympic Format

Sara Sikorski

Jennifer Murphy

Lily Caldwell

Makayala Burke

Women's Singles

CD's

8

Single Elimination

Mikayla Postma

Christie Schafer

Traci Nelson

April Johannesen

Mariley Burke

Khyathi Velpuri

Aleana Benavides

Gloria Ferrigno

Women's Singles

D's

4

Single Elimination

Gloria Ferrigno

Khyathi Velpuri

Aleana Benavides

Mariley Burke

Men's Age Singles

24 and up

8

Single Elimination

Nick Blanchard

Matthew Dockter

David Guentert

Jacob Eggemeyer

Dylan Inskeep

Jorge Cuellar

Greggory Washam

Andre Brown

Men's Age Singles

24 Elites

4

Single Elimination

Jorge Cuellar

Andre Brown

Dylan Inskeep

Greggory Washam

Men's Age Singles

35 plus Gold

32

Olympic Format

Dave Hellmer

Keith Sapp

Lee Beckwith

Ray Cordero

Brian Hunter

Tim Hall

Sam Loggins

Luis Martinez

Men's Age Singles

35 plus Blue

8

Olympic Format

Nathan Jacob

Luis Torres

Brian Bollig

Salvador Jimenez

Mark Maldonado

Scott Nelson

Francisco Sandoval

Edgar Loya

Men's Age Singles

35 plus Red

16

Olympic Format

Steve Strahler

Jawara Riley

Kareem Braithwaite

Andrew Kastner

John Anicito

Larry Prince Jr.

Anthony Roberts

Michael Harter

Men's Age Singles

35 plus White

6

Olympic Format

Tevita Taufa

Michael Sainz

Seshu Velpuri

Michael Murphy

Phillip Aronoff

Miguel Carbajal

Men's Age Singles

55+ Gold

15

Olympic Format

Richard Romero

Bruce Penman

P.j. Williams

Bruce Evans

Luis Bustos

Peter Perez

Richard Speck

Kerry Rohweder

Men's Age Singles

55+ Blue

4

Olympic Format

Peter Perez

Kerry Rohweder

Luis Bustos

Richard Speck

Men's Age Singles

55+ Red

8

Olympic Format

Ray Cornell

Douglas Harrison

Keenan Jarnagin

James Hoffman

Rick Busekrus

Mark Boxer

Martin Jacob

Men's Age Singles

55+ White

4

Olympic Format

Rick Busekrus

Mark Boxer

Martin Jacob

Men's Age Singles

65+

8

Single Elimination

Jurgen Denk

Gordon Levy

Dan Davis

Bob Fox

Philip Gaerlan

John Conn

Charlie George

Richard Hansen

Men's Age Singles

65 A's

4

Single Elimination

Charlie George

Philip Gaerlan

Richard Hansen

John Conn

Women's Age Singles

25 and up

4

Round Robin

Michiele Stapleton

Mary Jane Boese

Sara Sikorski

Gloria Ferrigno

Mixed Doubles

Open

3

Round Robin

Michiele Stapleton / Steve Strahler

Chantel Anderson / Jacob Kingsford

Marcia Richards / Luis Martinez

Mixed Doubles

A

4

Round Robin

Jennifer Murphy / Tevita Taufa

Sara Sikorski / Philip Gaerlan

Lori Inskeep / Dylan Inskeep

Mary Jane Boese / Sherwyn Phillip

Mixed Doubles

BC's

8

Single Elimination

Alyssa Street / Hrishikesh Sane

Paula Postma / Vikram Pathrojuthri

Aleana Benavides / Kerry Rohweder

Whitney Wantuck / Scott Sounart

Taryn Boomgaard / Seshu Velpuri

April Johannesen / Wil Swindler

Ginny Rodriguez / Victor Garcia

Christie Schafer / Seth Replogle

Mixed Doubles

C's

4

Single Elimination

Taryn Boomgaard / Seshu Velpuri

Ginny Rodriguez / Victor Garcia

Christie Schafer / Seth Replogle

April Johannesen / Wil Swindler

P/C

Parent / Child Doubles

All Skills

4

Round Robin

Daniel Busekrus / Rick Busekrus

Makayala Burke / Joe Williams

Lily Caldwell / Andrew Rodriguez

Mikayla Postma / Paula Postma

B14

Boy's Singles

14 and Under

3

Round Robin

Austin Veselka

Daniel Busekrus

Aidan Veselka

B18

Boy's Singles

18 and Under

2

Single Elimination

Matthew Miller

Ethan Veselka

G14

Girl's Singles

14 and Under

3

Round Robin

Lily Caldwell

Makayala Burke

Mariley Burke

G18

Girl's Singles

18 and Under

2

Single Elimination

Mikayla Postma

Khyathi Velpuri

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third 3rd Tie / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions