Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third Fourth
 

MOD

Men's Doubles

Open

8

Single Elimination

Trevor Webb / Mike Green

Tommy Murray / Nicolas Bousquet

Pedro Castro / Samuel Murray

Lee Connell / Nathaniel Husulak

 

Men's Doubles

Open Consolation

4

Single Elimination

James Landeryou / Tim Landeryou

Sean Sauve / Tanner Prentice

Francis Guillemette / Michael Leduc

Barret Husulak / Simon Comeau

 

Men's Doubles

Elite / A

10

Single Elimination

Alain Meilleur / Etienne Chayer

Daniel Turbide / Dylan Scattolon

Daniel Tremblay / Robert Melancon

Stephane Parent / Christian Boudreau

 

Men's Doubles

Elite / A Consolation

6

Single Elimination

Claude Paul / Sylvain Wilscam

Terry Nelson / Paul Bateman

Jason Dunham / Jeff Senior

Charles Rozansky / James Bileski

 

Men's Doubles

B-C Doubles

8

Single Elimination

Allan Meston / Scott Lacey

Bobby Lamontagne / Marc Rainville

Ron Zinn / Christian Berger

Jimmy Deschenes / Simon Seguin

 

Men's Doubles

B-C Doubles Consolation

4

Single Elimination

Christian Pocsai / Richard Jolin

Donald Dery / Pierre Gareau

Colin O'Shea / Postie Connolly

George Nyman / Laurent Bissonnette

 

Men's Doubles

35 doubles

4

Round Robin

Jean Nolet / Patrick Jauvin

Christian Boudreau / Francis Guillemette

Daniel Turbide / Richard Larivee

Dan Smith / Paul Bateman

 

Men's Doubles

55+

7

Single Elimination

Richard Larivee / Roland Richard

Daniel Tremblay / Robert Melancon

Charles Rozansky / Michel Boulay

Carl Lalande / Claude Paul

 

Men's Doubles

55+ Consolation

3

Single Elimination

Dan Smith / Reg Atkins

Darrell Davis / Len Gerelus

Barry Moore / Barry Warrack

 

Men's Doubles

65-75 Doubles

5

Round Robin

Donald Dery / Pierre Gareau

Colin O'Shea / Postie Connolly

Bill Anderson / David Bates

Cliff Hood / Jack McBride

 

WOD

Women's Doubles

Open

5

Round Robin

Christine Richardson / Michele Morissette

Danielle Drury / Jen Saunders

Alexis Iwaasa / Erin Geeraert

Cassie Prentice / Valerie Fallu

 

WBD

Women's Doubles

B

9

Single Elimination

Christine Brisson / Juliette Parent

Gwen Smoluk / Marie Solano

Isabelle Lapierre / Lynda Rochon

Cheryl McKeeman / Marion McBride

 

Women's Doubles

B Consolation

5

Single Elimination

Liz Klippenstein / Roberta MacK

Bettina Nyman / Kay McNeil

Lynda Howell / Sue MacLeod

Karla Drury / Eva Pocsai

 

Mixed Doubles

Open / Elite Playoff #1

2

Single Elimination

Cassie Prentice / Tanner Prentice

Catherine Foisy / Patrick Jauvin

 

Mixed Doubles

A

8

Single Elimination

Camila Wilscam / Sylvain Wilscam

Reg Atkins / Sue MacLeod

Isabelle Lapierre / Stephane Parent

John Halko / Karla Drury

 

Mixed Doubles

A Consolation

4

Single Elimination

Darrell Davis / Susan Dauk

Roberta MacK / Terry Nelson

Cheryl McKeeman / Jason Dunham

Maria Elena De Sanzo Wilscam / Roland Richard

 

Mixed Doubles

B

9

Single Elimination

Christine Brisson / Jimmy Deschenes

Scott Lacey / Lynda Howell

James Bileski / Kay McNeil

Christian Pocsai / Eva Pocsai

 

Mixed Doubles

B Consolation

5

Single Elimination

Laurent Bissonnette / Marie Solano

Jeff Senior / Liz Klippenstein

Allan Meston / Marion McBride

Barry Moore / Gwen Smoluk

 

MOG

Men's Singles

Open Gold

17

Olympic Format

Mike Green

Samuel Murray

Tim Landeryou

James Landeryou

 

MOB

Men's Singles

Open Blue 5-8

4

Olympic Format

Pedro Castro

Nathaniel Husulak

Nicolas Bousquet

Lee Connell

 

MOR

Men's Singles

Open Red 9-12

9

Olympic Format

Trevor Webb

Michael Leduc

Tanner Prentice

Jeremy Renaud

 

MOW

Men's Singles

Open White 13-16

5

Olympic Format

Dylan Scattolon

Etienne Chayer

Simon Comeau

Tommy Murray

 

Men's Singles

Elite Playoff #1

2

Single Elimination

Simon Comeau

Dylan Scattolon

 

MA

Men's Singles

A

11

Single Elimination

Daniel Tremblay

Alain Meilleur

Stephane Parent

Kirby Shwaykosky

 

CMA

Men's Singles

A Consolation

7

Single Elimination

Evan Pritchard

Robert Melancon

Brad Renaud

Terry Nelson

 

MB

Men's Singles

B

13

Single Elimination

Scott Lacey

Richard Jolin

Michel Boulay

Steven Leduc

 

CMB

Men's Singles

B Consolation

8

Single Elimination

Bobby Lamontagne

Patrick Trask

Darrell Davis

Dan Smith

 

MC

Men's Singles

C

10

Single Elimination

Marc Rainville

Christian Berger

Christian Pocsai

Ron Zinn

 

CMC

Men's Singles

C Consolation

6

Single Elimination

Barry Moore

Jean-Francois Chenier

Allan Meston

George Nyman

 

Men's Singles

D Playoff #1

2

Single Elimination

Christian Berger

Jean-Francois Chenier

 

Men's Age Singles

40+

7

Single Elimination

Patrick Jauvin

Christian Boudreau

Kirby Shwaykosky

Stephane Parent

 

Men's Age Singles

40+ Consolation

3

Single Elimination

Jason Dunham

Paul Bateman

Jeff Senior

 

Men's Age Singles

45+

4

Round Robin

Patrick Jauvin

Alain Meilleur

Jean Nolet

Daniel Turbide

 

Men's Age Singles

50+

9

Single Elimination

Charles Rozansky

John Halko

Sylvain Wilscam

Robert Melancon

 

Men's Age Singles

50+ Consolation

5

Single Elimination

Terry Nelson

Richard Jolin

Dan Smith

Todd Bright

 

Men's Age Singles

55+

3

Round Robin

Richard Larivee

Reg Atkins

Brad Renaud

 

Men's Age Singles

60+

8

Single Elimination

Richard Larivee

Carl Lalande

Roland Richard

Reg Atkins

 

Men's Age Singles

60+ Consolation

4

Single Elimination

Michel Boulay

Christian Pouliot

Bobby Lamontagne

Laurent Bissonnette

 

Men's Age Singles

65+ Playoff #1

2

Single Elimination

Patrick Trask

Pierre Gareau

 

Men's Age Singles

70+

4

Round Robin

Eric Easton

Postie Connolly

Greg Podolsky

Cliff Hood

 

Men's Age Singles

75+

3

Round Robin

David Bates

Cliff Hood

Jack McBride

 

WOG

Women's Singles

Open Gold

10

Olympic Format

Frederique Lambert

Jen Saunders

Christine Richardson

Michele Morissette

 

WOB

Women's Singles

Open Blue 5-8

4

Olympic Format

Valerie Fallu

Alexis Iwaasa

Danielle Drury

Erin Geeraert

 

WOR

Women's Singles

Open Red 9-10

2

Olympic Format

Cassie Prentice

Catherine Foisy

 

WB

Women's Singles

B

4

Round Robin

Sue MacLeod

Marie Solano

Roberta MacK

Gwen Smoluk

 

WC

Women's Singles

C

5

Round Robin

Christine Brisson

Eva Pocsai

Bettina Nyman

Liz Klippenstein

 

Women's Age Singles

45 and 65 Playoff #1

2

Single Elimination

Murielle Boivin

Catherine Foisy

 

Men's Age Singles

65+ Playoff #2

2

Single Elimination

Donald Dery

Claude Paul

 

Men's Singles

D Playoff #2

2

Single Elimination

Greg Podolsky

Asher Pocsai

 

Men's Singles

Elite Playoff #2

2

Single Elimination

Jean Nolet

Etienne Chayer

 

Mixed Doubles

Open / Elite Playoff #2

2

Single Elimination

Jean Nolet / Murielle Boivin

Dylan Scattolon / Julie Dechene

 

Women's Age Singles

45 and 65 Playoff #2

2

Single Elimination

Susan Dauk

Eva Pocsai

 
Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third Fourth

R2sports.com
Canada Racquetball / R2Sports Software
Racquetball.ca