Alberta Open Pickleball Championships 2017

Pickleball Tournament 6/23/2017 - 6/25/2017
Alberta Open Pickleball Championships 2017
Oakridge Community Association - Calgary, AB CAN


 

PICKLEBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the tournament director if you see any errors:kevindoucet@yahoo.com.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Pickleball event.

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third 3rd Tie / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Mixed Doubles

3.5 Playoff #1

11

Single Elimination

Sheila Crouch / Roger Tynes

Carol Hoi / Lorne Enright

Louise Campbell / Chris Wharton

Ed Dick / Nancy Dick

Joan Hotchkiss / Barry Hoffman

Al Tole / Elaine Foulon

Turid Nelson / Robert Fehr

Elaine Szabo / John James

Mixed Doubles

Mixed 2.5/3 Playoff #1

11

Single Elimination

Gary Ferguson / Deborah Ferguson

Dennis Bowness / Linda Lee

Tagyn Carsolio / Richard Sherback

Corina Oelschig / Marcel Latouche

Gar Chase / Cindy Fraser

Gerri Tullikopf / David Henderson

Stefan Hans / Kate Granson

Wendy Motiuk / Ken Motiuk

Women's Doubles

Women's 2.5/3.0 Playoff #1

5

Single Elimination

Claudia Obando / Judy Rogers

Raffelina Sagriff / Linda Lee

Kate Granson / Gerri Tullikopf

Nola Johnson / Sherrill Ferrill

Kaye James / Cindy Fraser

Men's Doubles

Men's 4/4.5 Playoff #1

5

Single Elimination

Chris Wharton / Peter Thornton

Brian Hamilton / Kerry Hawthorne

Russell Ward / George Frohlich

Kerry Armstrong / Rob White

Barry Hoffman / Jeffrey Whipple

Men's Doubles

3.5 Playoff #1

9

Single Elimination

Naveed Butt / Pavel Savin

Jonathan Wharton / Al Tole

Rande Mergerenn / Robert Fehr

Dave Christopoulos / Gordon McLure

Gerry Collard / John James

Ed Dick / Lorne Enright

Rodney Todd / Patrick Galesloot

Gar Chase / Andrew Ewan

Men's Doubles

Men's 2.5/3 Playoff #1

7

Single Elimination

Dennis Bowness / David Henderson

Joey Mitchell / Victor Michalchuk

Garry Bleier / Stefan Hans

Rick McWilliam / Gary Ferguson

Jay Kennedy / Laimonas Sileris

Gary De Leeuw / Richard Sherback

Faizal Kassam / Bruce Gibson

Mixed Doubles

Mixed 4.0 Plus Playoff #1

5

Single Elimination

Kerry Hawthorne / Lucy Coffey

Leo Charney / Debra Nielsen

Pen Robinson / George Frohlich

Valerie Calon / Rande Mergerenn

Frieda Vanherck / Jeffrey Whipple

Women's Doubles

Women's 3.5/4 Playoff #1

6

Single Elimination

Pen Robinson / Carol Hoi

Louise Campbell / Nancy Dick

Debra Nielsen / Elaine Foulon

Valerie Calon / Frieda Vanherck

Beverley Walker / Patti MacPhee

Joan Hotchkiss / Turid Nelson

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third 3rd Tie / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Pickleball Event Information | Pickleball Event Sponsors | Pickleball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 R2 Sports Virtual Tournament Bracket Pro All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions