2017 Florida State Doubles

Racquetball Tournament 8/25/2017 - 8/27/2017
2017 Florida State Doubles
David Posnack Jewish Community Center - Davie, FL USA


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:jburns@gmail.com.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

FL Racquetball Events

Florida Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

MOD

Men's Doubles

Open

15

Single Elimination

Charles Pratt / Kevin Vazquez

Alejandro Herrera / Tim Hansen

Jonathan Burns / Ross Greenberg

Alain Yahia / Rafael Fuentes

Andres Ramirez / Scott Graves

Felipe Camacho / Corey Brysman

Joe Young / Timmy Hansen

Wesley Miller / Robert Kopfle

MED

Men's Doubles

Elite

9

Single Elimination

Timmy Hansen / Todd Friderich

Greg Diaz / Angel Valdes

Marc Burns / Robert Mendez

Robert Kopfle / John Johnston

Danny Suid / Randy Shearer

Gonzalo Espinoza / John Welsh

Edward Suarez / Ernesto Diaz

Giovanni Lima / Richard Unzueta

MAD

Men's Doubles

A

21

Single Elimination

Peter Morales / Craig Danvers

Anibal MacIas / Anthony Rodriguez

Leonardo Retamar / Alejandro Barcelo

Carlos Martin / James Faris

Michael Medina / Seran Ramkissoon

Ralph Rodriguez / Warren Einiger

Cristhian Rigu / Ronen Tish

Robert Romano Jr. / Charles Gloster

MBD

Men's Doubles

B

4

Round Robin

Garett Berman / Tobias Kaye

John Jimenez / Kevin Sonsky

David Ackerfeld / Scott Gill

George Burney / Kris Tylinski

Men's Doubles

30/35+

8

Single Elimination

Carlos Bravo / Joe Young

Robert Kopfle / Charles Pratt

Alejandro Herrera / Jorge Nassar

Andres Ramirez / Scott Graves

Alain Yahia / Rafael Fuentes

Clay Burris / Toby St. Pierre

Jesus Lara / Richard Unzueta

Brian Brown / Charles Cole

Men's Doubles

40+

5

Single Elimination

Ross Greenberg / Wesley Miller

Claude Hagopian / Orlando Rosario

Edward Suarez / Ernesto Diaz

Larry Moraitis / Maximo Pompignoli

James Wells / Rob Mijares

Men's Doubles

45+

6

Single Elimination

Armando Alonso / Bryan Rucks

Jim Fanning / Kevin Jumper

Roderick Van Dyke / Steve Johnson

Marc Burns / Robert Mendez

Gonzalo Espinoza / Ronen Tish

Blaine Mitchell / Cedric Bell

Men's Doubles

50+

5

Single Elimination

Tim Hansen / Julio Junki

Blaine Mitchell / Cedric Bell

Ralph Rodriguez / Warren Einiger

Armando Alonso / Bryan Rucks

Mark Antonio Barrett / Silvio Diaz

Men's Doubles

65/70+

4

Round Robin

David Goldstein / Richard Thompson

Manny Nurin / Roy Gelber

Randy Templin / Bruce Hollander

Moshe Mann / Tobias Kaye

Men's Doubles

Age A

9

Single Elimination

Frankie Porcaro / Timmy Hansen

Henry Molina / Heriberto Cruz-Anaya

Alejandro Vazquez / Peter Morales

Steve Disalvo / Hale Sakoff

Chris Steinheiser / Mauricio Muriel

Kevin Scroggins / Robert Smith

Michael Medina / Seran Ramkissoon

Alejandro Barcelo / Roy Hernandez

Men's Doubles

Age B

3

Round Robin

John Jimenez / Kevin Sonsky

Carlos Marmolejo / Juan Perez

Kevin Scroggins / Rick Whittemore

Men's Doubles

Centurion+ Open

3

Round Robin

Frankie Porcaro / Tim Hansen

Angel Valdes / Greg Diaz

Mark Antonio Barrett / Silvio Diaz

Men's Doubles

Centurion+ A

10

Single Elimination

Dan Dobrinich / Lee Egan

Felix Hernandez / Randy Shearer

Bruce Hollander / Craig Danvers

Gene Fry / Steve Disalvo

John Gutierrez / Robert Romano Jr.

Larry Aft / Mario Byrne

Ken Brown / Larry Ardito

George Burney / Kris Tylinski

Men's Doubles

Centurion+ B

4

Round Robin

David Ackerfeld / Scott Gill

David Goldstein / Richard Thompson

Bill Richards / Rick Whittemore

Robert Smith / Steve Wagmeister

WOD

Women's Doubles

Open

4

Round Robin

Cecilia Pratt / Melissa Harmon

Jordan Cooperrider / Sara Noyes

Michele Scott / Michelle Harrigan

Claudia Andrade / Luanne Bryant

WED

Women's Doubles

Elite

3

Round Robin

Maddie Melendez / Susan Woodard

Robin Smith / Graciana Wargo

Lilly MacIntyre / Lucy Ramsay

Women's Doubles

A/B

4

Round Robin

Susan Suid / Valeria Clemmensen

Carrie Allen / Arlynn Abramson

Wanda Voorhees / Laurie Welsh

Mary Viso / Sharon Farrar

Women's Doubles

50/55/60+

3

Round Robin

Claudia Andrade / Cari Kresa

Michele Scott / Susan Suid

Jean Trimble / Renee Fish

Mixed Doubles

Open

5

Single Elimination

Jordan Cooperrider / Kevin Vazquez

Alejandro Herrera / Claudia Andrade

Sara Noyes / Wesley Miller

Melissa Harmon / Toby St. Pierre

Andres Ramirez / Diana Angulo

Mixed Doubles

Elite

8

Single Elimination

Luanne Bryant / Marcos Gravier

Roy Hernandez / Valeria Clemmensen

Michele Scott / Steve Sabac

John Johnston / Maddie Melendez

John Welsh / Laurie Welsh

Graciana Wargo / Zac Di Donato

Justin Cooklin / Susan Woodard

Larry Ardito / Lucy Ramsay

Mixed Doubles

A

7

Single Elimination

Brian McEnnis / Robin Smith

Ken Drew / Renee Fish

Rick Bernstein / Lilly MacIntyre

Gene Fry / Wanda Voorhees

Bruce Hollander / Carrie Allen

Seran Ramkissoon / Anel Molina

Anthony Vespoli / Arlynn Abramson

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Racquetball Tournament
Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions