2017 Austin City Handball Championships

Handball Tournament 9/22/2017 - 9/24/2017
2017 Austin City Handball Championships
University of Texas-Gregory Gym - Austin, TX USA


 
UT Handball Team

HANDBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:nathaniel.p.frank@gmail.com.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Handball event.

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third 3rd Tie / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

MO

Men's Singles Small Ball

Open

9

Single Elimination

Max Langmack

Adam Berliner

Ian Schlesinger

Alejandro Almada

Michael Morgan

Michael Cevallos

Garrett Bacon

Jeremy Aguilar

WO

Women's Singles Small Ball

Open

7

Single Elimination

Kristen Hughes

Christina Pecaut

Meghan Mudd

Taylor Rumping

Ashley Gilliam

Madeline Drake

Annie Wallace

Men's Singles Small Ball

A Playoff #1

2

Single Elimination

Ross Colyer

Jeremy Aguilar

MB

Men's Singles Small Ball

B

7

Single Elimination

Karl Solomon

Kieran Vanderslice

Jack Morris

Jake Atkins

Kristen Hughes

Ryan Gaynor

Brian Lisco

WB

Women's Singles Small Ball

B

10

Single Elimination

Annie Wallace

Rachel Deschner

Brooke Edwards

Hannah Lerner

Zoe Cook

Geena May

Ashley Gilliam

Brooke Gilliard

MC

Men's Singles Small Ball

C

8

Single Elimination

Ryan Gaynor

Jake Atkins

Calvin Liu

Walter Sagehorn

Enrique Arancibia

Patrick Welborn

Ben Sherrod

Wil Slater

Men's Singles Small Ball

Novice

10

Single Elimination

Gerald Jacobs

Jack Welch

Ben Sherrod

Patrick Welborn

Caleb Cardozo

Arjun Nagpal

William Castille

Vincent Metoyer

Women's Singles Small Ball

Novice

15

Olympic Format

Brooke Edwards

Joanna Boy

Emily Karnuth

Sammie Williams

Emily O'Toole

Aleka Neptune

Maria Moriarty

Berrill Behrens

M55

Men's Singles Small Ball

Veteran Golden (55+)

4

Round Robin

Alan Frank

Rafael Rios

Larry Lecompte

Brian Watson

Men's Singles Small Ball

Veteran Super Masters (65+)

3

Round Robin

Bob Ascott

Jack Browder

Douglas Randolph

Men's Doubles Small Ball

Open Playoff #1

2

Single Elimination

Alan Frank / Nate Frank

Garrett Bacon / Ross Colyer

Men's Doubles Small Ball

120+ Combined (min age 50)

4

Round Robin

Frank Swehosky / Charles Bokelman

Chuck Nowland / Rafael Rios

Steve Franke / Wayne Lee

Bob Ascott / Jack Browder

Mixed Doubles Small Ball

Open

11

Olympic Format

Sammie Williams / Mike Desgrottes

Brian Lisco / Zoe Cook

Meghan Mudd / Emily Karnuth

Christina Pecaut / Taylor Rumping

Berrill Behrens / Gerald Jacobs

Rachel Deschner / Walter Sagehorn

Geena May / Samraz Badruddin

William Castille / Joanna Boy

cMO

Men's Singles Small Ball

Open Consolation

4

Single Elimination

Michael Morgan

Jeremy Aguilar

Michael Cevallos

Garrett Bacon

cWO

Women's Singles Small Ball

Open Consolation

3

Round Robin

Loser 5

Loser 7

Loser 6

cMB

Men's Singles Small Ball

B Consolation

3

Single Elimination

Kristen Hughes

Ryan Gaynor

Brian Lisco

cWB

Women's Singles Small Ball

B Consolation

6

Single Elimination

Geena May

Ashley Gilliam

Zoe Cook

Brooke Gilliard

Bella Smith

Tatumn Gutierrez

cMC

Men's Singles Small Ball

C Consolation

4

Single Elimination

Enrique Arancibia

Patrick Welborn

Wil Slater

Ben Sherrod

Men's Singles Small Ball

Novice Consolation

6

Single Elimination

Arjun Nagpal

Caleb Cardozo

Vincent Metoyer

Samraz Badruddin

Waseem Mehany

William Castille

Women's Singles Small Ball

Novice Consolation

4

Olympic Format

Mikkie Chin

Jihyun Byun

Victoria Do

Women's Singles Small Ball

Novice Second Flight

4

Olympic Format

Maria Moriarty

Emily O'Toole

Aleka Neptune

Berrill Behrens

Mixed Doubles Small Ball

Consolation

3

Olympic Format

Joanie Kelso / Casey Flinn

Victoria Do / Arjun Nagpal

Maria Moriarty / Nikki Berardinucci

Mixed Doubles Small Ball

Second Flight

4

Olympic Format

Rachel Deschner / Walter Sagehorn

Berrill Behrens / Gerald Jacobs

Geena May / Samraz Badruddin

William Castille / Joanna Boy

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third 3rd Tie / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Handball Event Information | Handball Event Sponsors | Handball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 R2 Sports Virtual Tournament Bracket Pro All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions