Pennsylvania State Singles Championship

Racquetball Tournament 3/23/2018 - 3/25/2018
Pennsylvania State Singles Championship
Philadelphia Sports Club at Highpoint - Chalfont, PA USA


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:PAStateSingles@pa-racquetball.com.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

PA Racquetball Events

Pennsylvania Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

Junior Singles

Advanced

3

Round Robin

Julia Stein

Jacob Snellenburg

Tyler Aldinger

Men's Age Singles

34- Open/Elite

6

Single Elimination

Dylan Pruitt

Michael Hawrylak

Mike Spiro

David Lomas

Deepak Thadituri

Mark Ulbrecht

Men's Age Singles

35+ Open/Elite

10

Single Elimination

David Austin

Ken Mayo

Michael Schaal

Marty Hammond

Carl Diaz

Josh Reddinger

Rocco Forgione

Stacy Byrd

Men's Age Singles

35+A/B

3

Round Robin

Mark Paul

Joseph Veet

Brandon Fuhrman

Men's Age Singles

45+ A/B

15

Single Elimination

Tom Zentmeyer

Allen Berliner

Dominick Christiano

Dominick Coppola

Scott Myers

Jeff Broad

Erik Koonce

Steven Bottcher

Men's Age Singles

45+ Open/Elite

7

Single Elimination

Glenn Leib

Angelo Perilli

Doug Bernardini

Jeremy Ginsberg

Mitch Posner

Jon Flahart

Charles Curtis

Men's Age Singles

55+ A/B

6

Single Elimination

Allen Berliner

Steven Bottcher

Bryan Bartlett

Gary Smarsh

Dudley Hackett

Gary Childress

Men's Age Singles

65+ Open

5

Single Elimination

William Pavlick

John Kochan

James Kressly

Jeffrey Dobkin

Butch Lispi

M25

Men's Age Singles

M25

4

Single Elimination

Nick Becker

Cody Flosser

Anthony Saba

Glenn Sincovich

MAD

Men's Doubles

A

7

Single Elimination

Josh Reddinger / David Lomas

Paul Cressman / James Kressly

Erik Koonce / Omar Bolanos

Dominick Coppola / Paul Sucro

Daniel Torres / Derrick Young

Gary Smarsh / Norberto Garriga

Jason Reimer / Eric Smith

MBD

Men's Doubles

B

8

Single Elimination

Hope Cain / Chris Snyder

Mark Paul / Joe Christiano

Carolin Trott / Mark Jacobs

Steve Savitz / Chris Hunt

Butch Lispi / Brad Kurlancheek

Dan Spiro / Richard Halpin

Hal Spiro / Michael Young

Eric McClintic / Gary Childress

Men's Doubles

MO/E

4

Single Elimination

Mike Spiro / Dylan Pruitt

Raja Devara / Sathish Surabhi

Mark Ulbrecht / Marty Hammond

Jt Mylan / Benjamin Sylvester

Men's Heroes Singles (Public Service)

B

5

Single Elimination

Lionel Griffith

Daniel Torres

Richard Halpin

Dudley Hackett

Brad Kurlancheek

Men's Heroes Singles (Public Service)

Open / A

4

Single Elimination

Jon Flahart

Vinay Joshi

Simon Totive

Benjamin Sylvester

MA

Men's Singles

A

16

Single Elimination

Tom Zentmeyer

Dominick Coppola

Lionel Griffith

Sathish Surabhi

Scott Myers

Simon Totive

Tyler Aldinger

Nick Becker

MB

Men's Singles

B

16

Single Elimination

Tom Kosc

Brent Robinson

Tyler Aldinger

Dominick Christiano

Daniel Torres

Gary Childress

William Pavlick

Mark Jacobs

MC

Men's Singles

C

9

Single Elimination

Glenn Sincovich

Brad Kurlancheek

Richard Alfano

Anthony Saba

Jacob Snellenburg

Joe Christiano

David Snyder

Richard Halpin

MO

Men's Singles

Open

29

Single Elimination

Travis Aldinger

Geoff Heskett

David Austin

Dylan Pruitt

Brendan Barker

Josh Reddinger

Glenn Leib

John Dowell

cMO

Men's Singles

Open Consolation

13

Single Elimination

Jamie Ferrara

Stacy Byrd

Jeremy Ginsberg

Vinay Joshi

Matthew Schell

Benjamin Sylvester

Mitch Posner

Rocco Forgione

Mixed Doubles

Mixed Doubles A/B

4

Round Robin

Carolin Trott / Mark Jacobs

Deepak Thadituri / Gustina Davitt

Barbara Moyer / Reed Barnitz

Glenn Sincovich / Samantha Schlotterer

Mixed Doubles

Open

4

Single Elimination

Carol Gotthard / Jon Flahart

Jt Mylan / Judy Ostoich

Chris Snyder / Hope Cain

Julia Stein / Simon Totive

WS

Women's Singles

!

4

Round Robin

Judy Ostoich

Samantha Schlotterer

Kathleen Houghton

Deborah Dubbs

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Racquetball Tournament
Racquetball Tournament
Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions