Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third Fourth Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th
 

J10

Junior Singles

10 and Under

4

Round Robin

Ace Akins

Gael Trejo

Yazid Escobedo

Leah Trejo

 

Men's Age Singles

30+ Open/A

7

Single Elimination

Clay Bonilla

Lance Hale

Chad Twogood

Kevin Sendrey

Matthew Pierson

Luis Tijerina

Freddie Garcia

 

Men's Age Singles

30+ B/C

3

Round Robin

Jimmy Alfaro

Chris Tracy

Denis Borja

 

Men's Age Singles

40+ Open/A

22

Single Elimination

Eddie Pavloski

Michael Magana

Jack Long

Miguel Escobedo

Michael Guriel

J C Zamudio

Ryan Rodgers

Bruce Robles

 

Men's Age Singles

40+ B/C

8

Single Elimination

Gabriel Bayona

Chad Sandell

Javier Posadas

Parker Ewing

Raymond Avery

Thomas Zuniga

Miguel Angel Martinez

Allen Seh Ong

 

Men's Age Singles

50+ Open/A

20

Single Elimination

Jody Morris

Tyrone Gilmore

Salvador Acosta

Michael Magana

Glenn Martineau

Eduardo Munoz

Michael Guriel

Raymond Smith Ii

 

Men's Age Singles

50+ B/C

8

Single Elimination

Vidyanand Kalap

Paul Smith

Kevin Groff

John Lines

Jack Yang

David Kessler

Steve Standish

John Truitt

 

Men's Age Singles

60+ Open/A

9

Single Elimination

Stephen Wattz

Mike Grisz

Edward Fink

Frank Taddonio

Gus Sanchez

Joe Clinton

Billy Askins

Robert Power

 

Men's Age Singles

60+ B/C

9

Single Elimination

John Shurbet

Donnie Carpenter

Gary Speer

Dennis Wade

Jeffrey Edwards

Bob Fulton

Johnny Boyd

Greg Zivov

 

Men's Age Singles

70+

3

Round Robin

Kenneth Foster

Ken Newberry

Ed Mooney

 

Men's Singles

WRT

32

Single Elimination

Jake Bredenbeck

Rodrigo Montoya

Eduardo Garay

David Horn

Alejandro Cardona

Andree Parrilla

Javier Mar

Christian Longoria

 

MO

Men's Singles

Open

15

Single Elimination

Dylan Savage

Brent Walters

Logan Reese

Eddie Sada

Eddie Pavloski

Brennen Jennings

John Rhodes

Cayden Akins

 

ME

Men's Singles

Elite

43

Single Elimination

Wesley McSwane

Brandon Ervin

Micah Farmer

Alex Judt

Noel Chapa

Cayden Akins

Zachary Williams

Jose Puente

 

MA

Men's Singles

A

45

Single Elimination

Gregory Lyons

Mitchell McCoy

Diego Perez

Jared Contreras

Stanley Sisson

Matthew Barron

Bill Hall

Marvin Miller

 

MB

Men's Singles

B

23

Single Elimination

David Haines

Chad Sandell

Hugo Salinas

Mario Sanchez

Miguel Angel Martinez

Lucas Tettamente

Brandon McCullough

Tony Figueiredo

 

MC

Men's Singles

C

21

Single Elimination

Tom Bock

Herminio Nevarez

Scott Koonce

Thomas Pickett

Steve Farrell

Parker Ewing

Carlos Trevino

Chad Downey

 

MD

Men's Singles

D

13

Single Elimination

Justin Foster

Lynn Kromer

Noah Ruby

Robert Fusano

Cole Sendrey

Kendrick Mack-Simon

Julian Alcala

Ashton Akins

 

Men's Doubles

WRT

11

Single Elimination

Gerardo Franco / Alejandro Cardona

Fernando Kurzbard / Shai Manzuri

Sebastian Fernandez / Christian Longoria

Jaime Martell / Edson Martinez

Eduardo Garay / Javier Mar

Ernesto Ochoa / Patric Mascorro

Daniel Maldonado / Rogelio Castillo

Andree Parrilla / Rodrigo Montoya

 

MED

Men's Doubles

Elite

27

Single Elimination

Brent Poss / William Craig

Logan Reese / Jonathan Harpman

Alex Judt / Mike McCarty

Howard Walker / Stephen Wattz

Fernando Carpena / Jesus Quevedo

Bill Adams / David Nix

Craig Clement Jr. / Joey Limonciello

Larry Lopez / Michael Crowe

 

MAD

Men's Doubles

A

32

Single Elimination

Luis Villarreal / Gary Durbin

Darrin Moore / Yamil Morales

Alex Howard / Gregory Lyons

Jared Contreras / Hayden Farmer

Alex Wong / Larry Welch

Camilo Orellana / Mitchell McCoy

Mike McCarty / Tom Oaks

Babe Torres / Ed Contreras

 

MBD

Men's Doubles

B

20

Single Elimination

Clifton Ward / Terry Brown

Carlos Robles / Jim Kesterson

Babe Torres / Ed Contreras

Andrew Odins / Michael Dixon

Tony Figueiredo / Vidyanand Kalap

Satya Maruri / Jeffrey Thompson

Adolfo Lopez / Timothy Ruiz

Kimon Ousouljoglou / Darryl Beasley

 

MCD

Men's Doubles

C

9

Single Elimination

Hector Ramirez / Herminio Nevarez

Sergio Frias / Fidel Cavazos

Abel Perez / Jesse Moreno

Thomas Pickett / Donnie Carpenter

Julian Alcala / Noah Ruby

Kevin Groff / Mike Sorensen

Jack Yang / Steve Farrell

Jimmy Treybig / Satya Maruri

 

Men's Doubles

Combined 80+

13

Single Elimination

David Weiser / Patric Mascorro

Ross Smith Jr / George Bustos

Robert Cole / Dylan Savage

Ryan Rodgers / Bruce Robles

Andres Gutierrez / Miguel Escobedo

Scott Schafer / Rick Williams

James Aguirre / Jack Long

Mike Cantu / Jose Puente

 

Men's Doubles

Combined 100+

14

Single Elimination

Scott Schafer / Rick Williams

Jody Morris / Mark Malowitz

Tyrone Gilmore / Glenn Martineau

Robert Cole / Gonzalo Castillo

Doug Kite / Kevin Sendrey

Alex Ma / Richard Eisemann

Kipp Atwell / Mark Bianchi

Jack Ewing / Ron Corbett

 

WO

Women's Singles

Open

6

Single Elimination

Hollie Scott

Jennifer Fenton

Julienne Arnold

Laura Fenton Kovanda

Karina Quintanilla

Sarah Wells

 

WA

Women's Singles

A

10

Single Elimination

Shane Diaz

Laura Smith

Cheryl McFadden

Esmeralda Graham

Phyllis Clair

Debbie Roberson

Dragana Bulatovic

Laura Natividad

 

WB

Women's Singles

B

7

Single Elimination

Dolores Gola

Sofia Smith

Shane Diaz

Esmeralda Graham

Camilla Norder

Katherine Burson

Emma Jones

 

WC

Women's Singles

C

7

Single Elimination

Andrea Estrada

Kelly Adams

Laura Galindo

Jordan Murphey

Mariana Almada

Karla Zabilka

Gudrun Ahlskog

 

WD

Women's Singles

D

3

Round Robin

Mariana Almada

Karla Zabilka

Emily Howell

 

Women's Doubles

B / C

3

Round Robin

Dolores Gola / Laura Rosiles

Ann Draudt / Cheryl McFadden

Keren Jimenez / Laura Galindo

 

Mixed Doubles

Open

7

Single Elimination

Hollie Scott / Soly Kor

Richard Eisemann / Laura Fenton Kovanda

Mike Guidry / Jennifer Fenton

Brent Poss / Sandy Rios

Julienne Arnold / Jayson Jordan

Mike Nolen / Sarah Wells

Brad Giezentanner / Kelly Gremley

 

Mixed Doubles

A

9

Single Elimination

Guillermo Quintanilla / Karina Quintanilla

John Blackstone / Rosa Smith

Ann Draudt / Jerry Yang

Jo Anna Reyes / Hector Garcia

Ysa Garza / Olive Curtis

Anita Johnson-Pena / Ramon Florez

Betty Mota / Carter Jaynes

Howard Walker / Vicky Birkmann

 

Junior Singles

12 and Under Playoff #1

2

Single Elimination

Ashton Akins

Cole Sendrey

 

Women's Doubles

A Playoff #1

2

Single Elimination

Sandy Rios / Vicky Birkmann

Betty Mota / Jo Anna Reyes

 
Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third Fourth Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

R2sports.com
USAR / R2Sports Racquetball Software
USAracquetball.com