17th Annual PLF Championships

Racquetball Tournament 11/17/2017 - 11/19/2017
17th Annual PLF Championships
Prairie Life Fitness - 132nd - Omaha, NE USA


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:creitmeier@prairielife.com.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

NE Racquetball Events

Nebraska State Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

G14

Girl's Singles

14 and Under

2

Round Robin



Men's Doubles

35+

6

Single Elimination

David Duscher / Leland Rupp

John Els / Ron Bacon

Brian Goracke / Greg Reitmeier

Dan Muths / Josh Paul

Greg Taylor / Tony Holechek

Jason Eisenman / Robert Shaw

Men's Doubles

35+ Consolation

4

Single Elimination

Jason Eisenman / Robert Shaw

Greg Taylor / Tony Holechek

MAD

Men's Doubles

A

8

Single Elimination

Leland Rupp / Brian Goracke

Dan Muths / Carlos Torres

Justin Alley / Seth Nickolaison

Brian Petranick / Drew Ferguson

Tony Holechek / Greg Taylor

Greg Reitmeier / Dave Anderson

Karim Khayati / Nick Poppen

Carlos Fernandez / Isaac Knutson

Men's Doubles

A Consolation

4

Single Elimination

Greg Reitmeier / Dave Anderson

Tony Holechek / Greg Taylor

Karim Khayati / Nick Poppen

Carlos Fernandez / Isaac Knutson

MBD

Men's Doubles

B

5

Single Elimination

Srini Kachala / Tyler Tietz

John Olson / Russell Buffum

Jay Durmaskin / Shane Sandhoefner

Benjamin Horner / Dan Horner

Colt Paulsen / Zach Ernst

Men's Doubles

B Consolation

3

Single Elimination

Benjamin Horner / Dan Horner

Jay Durmaskin / Shane Sandhoefner

Colt Paulsen / Zach Ernst

MOD

Men's Doubles

Open

4

Round Robin

Art Spelts / Daniel Pflaster

Mark Crowther / Troy Vanbemmelen

Blake Lewis / David Duscher

Charlie Pleskac / Scott Kittrell

MA

Men's Singles

A

13

Single Elimination

Drew Ferguson

Seth Nickolaison

Benjamin Horner

Karim Khayati

Nick Poppen

Tim Dall

Jesus Arango

Justin Alley

cMA

Men's Singles

A Consolation

8

Single Elimination

Jesus Arango

Brennan Neville

Brian Petranick

Nickolas Fox

Nicholas Miller

Tyler Mills

ME

Men's Singles

Elite

5

Single Elimination

Blake Lewis

Andrew Gleason

Robert Shaw

Jesus Arango

Charlie Pleskac

cME

Men's Singles

Elite Consolation

3

Single Elimination

Charlie Pleskac

Robert Shaw

MBC

Men's Singles

Men's B/C

14

Single Elimination

Carlos Fernandez

Srini Kachala

Brad Strand

Nickolas Fox

Tyler Mills

Isaac Knutson

Jim Johnson

Zach Ernst

Men's Singles

Men's B/C Consolation

8

Single Elimination

Tyler Tietz

Colt Paulsen

Russell Buffum

Braden Dall

John Olson

Mitchell Berry

Zach Ernst

MO

Men's Singles

Open

10

Single Elimination

Travis Mettenbrink

Troy Vanbemmelen

Art Spelts

Blake Lewis

Mark Crowther

Josh Paul

Andrew Gleason

Daniel Pflaster

cMO

Men's Singles

Open Consolation

6

Single Elimination

Mark Crowther

Josh Paul

Scott Kittrell

Charlie Pleskac

Mixed Doubles

B

6

Single Elimination

Seth Nickolaison / Toni Reitmeier

Jennifer Harms / Justin Alley

Isaac Knutson / Summar Morehead

Brad Strand / Valerie Robinson

Rebecca McConnell / Mitchell Berry

Holly Anderson / Jim Johnson

Mixed Doubles

B Consolation

4

Single Elimination

Holly Anderson / Jim Johnson

Rebecca McConnell / Mitchell Berry

Mixed Doubles

Open

4

Round Robin

Leland Rupp / Carrie Reitmeier

Linda Moore / Ron Bacon

Diana Matthews / John Els

Dave Anderson / Sarah Noles

WB

Women's Singles

B

6

Single Elimination

Kaitlin Quintana

Toni Reitmeier

Rebecca McConnell

Jennifer Harms

Summar Morehead

Holly Anderson

cWB

Women's Singles

B Consolation

4

Single Elimination

Jennifer Harms

Rebecca McConnell

Holly Anderson

Summar Morehead

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions