2018 - 13th Annual Winter Classic Racquetball Tournament

Racquetball Tournament 2/16/2018 - 2/18/2018
2018 - 13th Annual Winter Classic Racquetball Tournament
The Athletic Club At Overland Park - OVERLAND PARK, KS USA


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:mwedel@mokancomm.net.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

KS Racquetball Events

Kansas Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third 3rd Tie / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

MO

Men's Singles

Open

14

Single Elimination

Bradly Rogers

Travis Mettenbrink

Troy Vanbemmelen

Drew Barnabei

Art Spelts

Derek Izzi

John Hudson

Blake Lewis

cMO

Men's Singles

Open Consolation

8

Single Elimination

Grant Barker

Andrew Gleason

Dan Witt

Scott Wolford

Brad Halverson

Scott St. Peter

ME

Men's Singles

Elite

16

Single Elimination

Andrew Gleason

Rosco Halsey

Craig Vanderbeek

Kenneth Cook

Terry Burn

Scott St. Peter

Matthew Kindschi

Brad Halverson

cME

Men's Singles

Elite Consolation

8

Single Elimination

Trevor Casey

John Prochnow

Jesus Arango

Calvin Williamson

Cory Caviar

Mauricio Anaya

Prathamesh Verlekar

Carson Marshall

MA

Men's Singles

A

16

Single Elimination

Bradley Tessler

Ron Sweeney

Calvin Williamson

Prathamesh Verlekar

Darryl Bell

Jesus Arango

Bob Salem Jr.

Ernie Valdez

cMA

Men's Singles

A Consolation

8

Single Elimination

Carson Marshall

Mike Cadden

Carter Harbeck

Benjamin Horner

Brian Goyda

Tony Punzo

Clarence Haney

Jacob Workman

MB

Men's Singles

B

11

Single Elimination

Jacob Workman

Chris Smith

Brian Goyda

Joseph Marshall

Dana Andrews

David Gream

Megan Conrad

Evan Woolf

cMB

Men's Singles

B Consolation

7

Single Elimination

Evan Woolf

Brian Yeo

Bobby Ceresia

Dana Andrews

David Barnard

SC

Singles C Division

Singles C

9

Single Elimination

Megan Conrad

Bobby Ceresia

Emily Harrod

Andrea Walters

Anton Cook

Rebecca McConnell

Ken Tripkos

Alec Stutson

cSC

Singles C Division

Singles C Consolation

5

Single Elimination

Ken Tripkos

Anton Cook

Rebecca McConnell

Melisa Haslett

Singles D/Novice

Singles D/Novice Playoff #1

4

Single Elimination

Colleen Clancy

Alec Stutson

Kennan Brown

Caleb Marshall

Singles

Jr Singles 13 Under

5

Round Robin

Anton Walters

Caleb Marshall

Joshua Eddy

Katarina Barnard

Ava Barnard

MOD

Men's Doubles

Open

5

Single Elimination

Travis Mettenbrink / Troy Vanbemmelen

Cody Hudson / John Hudson

Bradly Rogers / Grant Barker

Dave Stein / Art Spelts

Drew Barnabei / Greg Overacker

Men's Doubles

Open Consolation

3

Single Elimination

Bradly Rogers / Grant Barker

Drew Barnabei / Greg Overacker

Men's Doubles

Classic Racquet

5

Single Elimination

Benjamin Horner / Dan Horner

Gina Danner / Mitzi Smith

Becca Reyelts / Theresa McCoy

Grace Jaworsky / Lucy Delsarto

Hardy Marshall / Joseph Marshall

Men's Doubles

Classic Racquet Consolation

3

Single Elimination

Grace Jaworsky / Lucy Delsarto

Becca Reyelts / Theresa McCoy

Hardy Marshall / Joseph Marshall

Men's Doubles

35+

7

Single Elimination

Jacob Chambers / Lucy Delsarto

Kenneth Cook / Rosco Halsey

Ron Sweeney / Dave Harbeck

Kraig Gresham / Mark Gutzmer

Chad Bixler / Gaurav Singh

Darryl Bell / Leroy Grubbs

Teresa Clement / Gary Parker

Men's Doubles

35+ Consolation

4

Single Elimination

Darryl Bell / Leroy Grubbs

Chad Bixler / Gaurav Singh

Teresa Clement / Gary Parker

MAD

Men's Doubles

A

11

Single Elimination

John Prochnow / Leroy Grubbs

Scott St. Peter / Shon Gipe

Ernie Valdez / Jay Harms

Dan Witt / Trevor Casey

Mark Gutzmer / Kraig Gresham

Chad Bixler / Gaurav Singh

Dana Andrews / Mike Cadden

Tony Punzo / Clarence Haney

Men's Doubles

A Consolation

4

Single Elimination

Chad Bixler / Gaurav Singh

Mark Gutzmer / Kraig Gresham

Teresa Clement / Gary Parker

Lacy Kindschi / Matthew Kindschi

Men's Doubles

Men's B/C Doubles

7

Single Elimination

Prathamesh Verlekar / Mitzi Smith

Brian Goyda / Jacob Workman

Dave Harbeck / Carter Harbeck

Hardy Marshall / Joseph Marshall

Bobby Ceresia / Chris Smith

Anton Cook / Kenneth Cook

Evan Woolf / Andrea Walters

Men's Doubles

Men's B/C Doubles Consolation

4

Single Elimination

Evan Woolf / Andrea Walters

Bobby Ceresia / Chris Smith

Anton Cook / Kenneth Cook

Women's Doubles

Women's A/B Doubles Playoff #1

4

Single Elimination

Teresa Clement / Lacy Kindschi

Theresa McCoy / Becca Reyelts

Candice McField / Rebecca McConnell

Gina Danner / Grace Jaworsky

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third 3rd Tie / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Racquetball Tournament
Racquetball Tournament
Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions