2018 USA Racquetball Regional Championships

Racquetball Tournament 4/20/2018 - 4/22/2018
2018 USA Racquetball Regional Championships
Glass Court Swim And Fitness - Lombard, IL USA


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:petersgeoff@hotmail.com.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

IL Racquetball Events

Illinois State Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

MO

Men's Singles

Open

11

Single Elimination

Keith Minor

Eugene Coyle

Andrew Gleason

Clint Hickman

Michael Fornero

Alok Mehta

Alcides Gutierrez

Lucas Shoemaker

MAA

Men's Singles

AA

7

Single Elimination

Frank Wrobel


Alok Mehta

Matthew Nuttall

Men's Singles

Elite Playoff #1

2

Single Elimination

Alcides Gutierrez

Sara Jeys

MA

Men's Singles

A

8

Single Elimination

Jake Ryan

Ed Esparza

Gallagher Garcia

Nadeem Sharifuddin

Jairo Torres

Thomas Zielecki

Roberto Dunaway-Torres

Carlos Ibarra

cMA

Men's Singles

A Consolation

4

Single Elimination

Carlos Ibarra

Roberto Dunaway-Torres

Thomas Zielecki

Jairo Torres

MB

Men's Singles

B

8

Single Elimination

Misael Corral

Daniel Barrera

Robert Dreger

Eugen Gheorghiu

Jesus Lopez

Hector Herrera

Ernesto Reyes

Rick Svabek

cMB

Men's Singles

B Consolation

4

Single Elimination

Ernesto Reyes

Rick Svabek

Hector Herrera

Jesus Lopez

MC

Men's Singles

C

6

Single Elimination

Ernesto Reyes

Paul Nijensohn

Anurag Singh

Stephen Lindstrom

Rick Rueger

Frederick Conforti

cMC

Men's Singles

C Consolation

4

Single Elimination

Rick Rueger

Frederick Conforti

Men's Age Singles

50+

2

Single Elimination

Alok Mehta

Eugene Coyle

Men's Age Singles

25 A/45 A Playoff #1

2

Single Elimination

Anand Agarwal

Matt Reeser

Men's Age Singles

50+ A

4

Round Robin

Carlos Ibarra

Juan Martinez

Rick Svabek

Thomas Zielecki

Men's Age Singles

60+ A

4

Round Robin

Drake Deavours

Platt Hill

Michael Olmsted

Geoffrey Peters

Men's Age Singles

40+ C

1

Round Robin

John Esposito


Men's Age Singles

45+ B

1

Round Robin

Paul Nijensohn


Men's Age Singles

50+ C

1

Round Robin

Frederick Conforti


Men's Age Singles

55+ B

1

Round Robin

Rick Rueger


Men's Age Singles

B/C

4

Round Robin

Paul Nijensohn

Rick Rueger

Frederick Conforti

John Esposito

Men's Doubles

A / B

7

Single Elimination

David Singer / Jake Ryan

Juan Martinez / James Zidek

Daniel Jaskier / Frank Wrobel

Jairo Torres / Jerry Kee

Chris Choi / Richard Seaberg

Carlos Canessa / Daniel Barrera

Jesus Lopez / Misael Corral

Men's Doubles

A / B Consolation

4

Single Elimination

Chris Choi / Richard Seaberg

Carlos Canessa / Daniel Barrera

Jesus Lopez / Misael Corral

Men's Doubles

40+

2

Single Elimination

Andy Pitock / Eric Jensen

James Zidek / David Singer

Women's Doubles

40+

2

Round Robin

Carolyn Watkins-Vazquez / Vickie Onesti

Barbara Vagedes / Cheryl Kirk

Women's Doubles

Open / A

1

Round Robin

Dolores Lamberson / Susan Mueller


Women's Doubles

Open/40+

3

Round Robin

Dolores Lamberson / Susan Mueller

Carolyn Watkins-Vazquez / Vickie Onesti

Barbara Vagedes / Cheryl Kirk

Mixed Doubles

50+

1

Round Robin

Andy Pitock / Cheryl Kirk


XOA

Mixed Doubles

Open / A

2

Round Robin

Matt Reeser / Susan Mueller

Vickie Onesti / Jairo Torres

Mixed Doubles

Open/A/50+

3

Round Robin

Andy Pitock / Cheryl Kirk

Matt Reeser / Susan Mueller

Vickie Onesti / Jairo Torres

B12

Boy's Singles

12 and Under

4

Round Robin

Axel Lopez

Jackson Jeys

Erick Gutierrez

B14

Boy's Singles

14 and Under

1

Round Robin

Santiago Sanchez


Boy's Singles

14-/12-

5

Round Robin

Santiago Sanchez

Axel Lopez

Jackson Jeys

Erick Gutierrez

Brandon Gollins

B10

Boy's Singles

10 and Under

1

Round Robin

Freddy Conforti


G10

Girl's Singles

10 and Under

3

Round Robin

Lucy Jeys

Montserrat Torres

Mackenzie Prendergast

G12

Girl's Singles

12 and Under

1

Round Robin

Sydney Prendergast


Junior

Intermediate

5

Round Robin

Lucy Jeys

Montserrat Torres

Sydney Prendergast

Freddy Conforti

Mackenzie Prendergast

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions