2018 Canadian Handball Championship

Handball Tournament 5/17/2018 - 5/20/2018
2018 Canadian Handball Championship
Tennis 13 Fitness - Laval, QC CAN


 

HANDBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:bernardpelissier13@gmail.com.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Handball event.

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third 3rd Tie / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Boys Doubles

15 and Under

5

Round Robin

Austin Short / Nicholas Yetman

Lance Parsons / Rahul Asokan

Nicholas Job / Kalem McGrath

Issa Lymburner / Ethan Greeley

Connor Pearce / Marc Hogan-Chafe

Boy's Singles Big Ball

15 and Under

7

Single Elimination

Nicholas Yetman

Nicholas Job

Rahul Asokan

Kalem McGrath

Lance Parsons

Ethan Greeley

Marc Hogan-Chafe

B13

Boy's Singles Small Ball

13 and Under

4

Round Robin

Austin Short

Connor Pearce

Issa Lymburner

Zack Salmon

B15

Boy's Singles Small Ball

15 and Under

7

Single Elimination

Nicholas Yetman

Rahul Asokan

Nicholas Job

Lance Parsons

Kalem McGrath

Ethan Greeley

Marc Hogan-Chafe

Male Doubles One-Wall (Big Ball)

Open / A

4

Round Robin

John Audet / Kevin Kopchuk

Tyler Hamel / Grant Jennings

Etienne Pelissier / Maxime Pelissier

Bernard Pelissier / Ghislain Pélissier

Men's Doubles Small Ball

40+

3

Round Robin

Tyler Hamel / Grant Jennings

Denis Gingras / Joe Berthiaume

Wally Oprzedek / Nathan Body

Men's Doubles Small Ball

50+

3

Round Robin

Steve (jughead) Brown / Monte Snow

Dan Marcil / R Lafran

Conor Mc Donnell / Louis Boivin

Men's Doubles Small Ball

60+

3

Round Robin

Jay Spooner / Rick Jackiw

Laurent Couture / Pierre Morin

Brian Marcil / Bernard Pelissier

Men's Doubles Small Ball

65+

4

Round Robin

Merv Deckert / Boyd Yesler

George DeGonzague / Ivan Elliott

Ed Dugas / Ron Jackson

Robert Meyer / Bernard Pelissier

MBD

Men's Doubles Small Ball

B

5

Single Elimination

Benat Urrutia / Maxime Pelissier

Sean McGrath / Rob Rakochey

Rory Rakochey / Rahul Nair

Thayer Kopchuk / John Friesen

Andrew Short / Ian Pumphrey

MCD

Men's Doubles Small Ball

C

5

Single Elimination

John Bossung Jr /

François-mathieu Pélissier / Ghislain Pélissier

Asokan Variyath / Nassim Missaghian

Stephen Spellman / Ron Jackson

Ed Kohut / Raymond Alexander Drobko

Men's Doubles Small Ball

Open / A

7

Single Elimination

David Munson / Stephen Cooney

Ivan Burgos / John Audet

Kevin Kopchuk / Ryan Bowler

Danny Bell / Denis Gingras

Chris Simmons / Larry Salmon

Raphael Santerre / Jerome Santerre

Etienne Pelissier / Mathieu Pelletier

Men's Singles One Wall (Big Ball)

40+

5

Single Elimination

Joe Berthiaume

Grant Jennings

Etienne Pelissier

François-mathieu Pélissier

Rob Rakochey

Men's Singles One Wall (Big Ball)

Open

12

Single Elimination

Ryan Bowler

Benat Urrutia

Jerome Santerre

Romain Froget

Andrew Short

Rory Rakochey

Ivan Burgos

Thayer Kopchuk

MB

Men's Singles Small Ball

B

11

Single Elimination

Benat Urrutia

Stephane Melanson

Thayer Kopchuk

Maxime Pelissier

Rory Rakochey

François-mathieu Pélissier

Andrew Short

Pierre Patenaude

MC

Men's Singles Small Ball

C

4

Round Robin

Stephen Spellman

Nassim Missaghian

Asokan Variyath

Anthony Lipatnikov

M70

Men's Singles Small Ball

Diamond Master (70+)

4

Round Robin

Pierre Morin

David Wells

John Friesen

Ed Kohut

M50

Men's Singles Small Ball

Golden Master (50+)

4

Round Robin

Louis Boivin

Conor Mc Donnell

Rob Rakochey

Ghislain Pélissier

M40

Men's Singles Small Ball

Master (40+)

3

Round Robin

Larry Salmon

Joe Berthiaume

Joffre Godin

MOA

Men's Singles Small Ball

Open / A

13

Single Elimination

Diarmaid Nash

David Munson

Stephen Cooney

Ryan Bowler

Tyler Hamel

Jerome Santerre

Danny Bell

John Audet

M60

Men's Singles Small Ball

Super Master (60+)

7

Single Elimination

Jay Spooner

Steve (jughead) Brown

Laurent Couture

John Bossung Jr

Mike Griffin

Pierre Patenaude

Aaron Skolnik

M65

Men's Singles Small Ball

Veteran Super (65+)

7

Single Elimination

Merv Deckert

George DeGonzague

Rick Jackiw

Boyd Yesler

Ivan Elliott

Brian Marcil

Robert Meyer

Women's Doubles Small Ball

Open Dropdown to B

3

Round Robin

Maria Dugas / Leslie Amminson

Carly Munson / Jenine Wilson

Carole Gates / Jennifer Short

WC

Women's Singles Small Ball

C

3

Round Robin

Amanda Blanchard

Jennifer Short

Carole Gates

WOB

Women's Singles Small Ball

Open Dropdown to B

4

Round Robin

Maria Dugas

Carly Munson

Leslie Amminson

Jenine Wilson

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third 3rd Tie / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Handball Event Information | Handball Event Sponsors | Handball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 R2 Sports Virtual Tournament Bracket Pro All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions