Racquetball Tournament 1/18/2008 - 1/20/2008
2008 MN HALL OF FAME TOURNAMENT
Central Courts - Columbia Heights, MN


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:torneld@charter.net.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

MN Racquetball Events

Minnesota Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

Junior Singles

Intermediate

4

Round Robin

Jordan Barth

Jessie Lavoi

Brady Lavoi

Justus Benson

Men's Age Singles

55+

7

Single Elimination

Tim Lavoi

David Voigt

Robert Born

Lee Rientz

Jack Hinz

Tim Valento

David Olson

Men's Age Singles

55+ Consolation

4

Single Elimination

Jack Hinz

Lee Rientz

David Olson

Tim Valento

Men's Age Singles

Men's 35/45

8

Single Elimination

Ben Roy

Matthew Brenny

Greg Cummings

Tom Wesely

Scott Stevens

Tim Allen

David Tornell

Jon Goetze

Men's Age Singles

Men's 35/45 Consolation

4

Single Elimination

Tim Allen

Scott Stevens

David Tornell

Jon Goetze

MAD

Men's Doubles

A

42

Single Elimination

Dan Barrett / Douglas Hebert

Jason Krantz / Matt Figgins

Bob Beeman / David Voigt

Greg Cummings / David Tornell

Joshua Korus / Lee Meinerz

Jerry Manor / Michael Hiles

Kyle Richter / Jade Hemiller

Richard Markham / Ron Tiernan

Men's Doubles

A Consolation

13

Single Elimination

Jesse Zimmer / Gene Eckstein

Micheal Figgins / Sam Bredenbeck

David Zabinski / Peter Pustorino

Craig Dickison / Brian Magruder

Stuart Sinykin / Mark Karels

Chuck Davis / Paul Talbot

Tony Buckley / Jim Buckley

A. Thomas Wold / Mike Kaiser

MBD

Men's Doubles

B

18

Single Elimination

Allen Klecker / John Leukam

Renee Wise / Therese Zadnik

Paul Miezrwa / Jules Zimmer

Gene Berner / Lloyd Meyer

Jeanette Overkamp / Nancy Yewlitt

Bill Halverson / Roger Douvier

Sam Bredenbeck / Jordan Barth

Mark Prince / Otis Woods

Men's Doubles

B Consolation

5

Single Elimination

Sam Bredenbeck / Jordan Barth

Bill Halverson / Roger Douvier

Mark Prince / Otis Woods

Jeanette Overkamp / Nancy Yewlitt

Sandy Buckley / Jim Buckley

MOD

Men's Doubles

Open

16

Single Elimination

Brady Prince / Darrin Prince

Bruce Erickson / Daniel Ferris

Shawn Merrill / Jake Bredenbeck

Matthew Brenny / Brian Moreland

Bill Bredenbeck / Tim Allen

Roy Christensen / Tim Lavoi

Scott Stevens / Robert Born

Dan Barrett / Douglas Hebert

Men's Doubles

Open Consolation

4

Single Elimination

Bill Bredenbeck / Tim Allen

Scott Stevens / Robert Born

Roy Christensen / Tim Lavoi

Dan Barrett / Douglas Hebert

MA

Men's Singles

A

22

Single Elimination

Jade Hemiller

Lee Meinerz

Jesse Zimmer

Matt Figgins

Brian Bush

Ron Tiernan

David Tornell

Joshua Korus

cMA

Men's Singles

A Consolation

14

Single Elimination

Brian Magruder

Mike Kaiser

Micheal Figgins

Jeff Benson

Todd Hanks

Stuart Sinykin

Ron Berquist

John Omorean

MB

Men's Singles

B

15

Single Elimination

Michael Gage

Gene Eckstein

Allen Klecker

Kyle Richter

Kristopher Anderson

Seth Richer

Adam Solko

Brady Lavoi

cMB

Men's Singles

B Consolation

8

Single Elimination

Adam Solko

Jules Zimmer

BYE or Seth Richer

Brady Lavoi

MC

Men's Singles

C

12

Single Elimination

David Olson

Therese Zadnik

Jessie Lavoi

Paul Rietman

Jordan Barth

Justus Benson

cMC

Men's Singles

C Consolation

4

Single Elimination

Jordan Barth

Justus Benson

Paul Rietman

Jessie Lavoi

MO

Men's Singles

Open

8

Single Elimination

Jake Bredenbeck

Shawn Merrill

Bruce Erickson

Darrin Prince

Jorge Suarez

James Jenders

Brady Prince

John Wilinski

cMO

Men's Singles

Open Consolation

4

Single Elimination

John Wilinski

James Jenders

Brady Prince

Jorge Suarez

Mixed Doubles

Open

18

Single Elimination

Vallana Perrault / Jorge Suarez

Michael Hiles / Cindy Tilbury

Jason Krantz / Meadow Barth

Mike Lalone / Keri Stellmach

Ken Grist / Teri Grist

Bob Beeman / Jeanette Overkamp

John Turner / Moreland Pam

Tony Buckley / Sandy Buckley

Mixed Doubles

Open Consolation

5

Single Elimination

Ken Grist / Teri Grist

John Turner / Moreland Pam

Tony Buckley / Sandy Buckley

Bob Beeman / Jeanette Overkamp

John Omorean / Renee Wise

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions