Racquetball Tournament 11/30/2007 - 12/1/2007
2007 MN STATE DOUBLES
Central Courts - Columbia Heights, MN


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:torneld@charter.net.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

MN Racquetball Events

Minnesota Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

Men's Doubles

30+ B

18

Single Elimination

Tom Schultz / Paul Talbot

Steve Cherne / Charles Eldridge

Tom Kieffer / Batur Tarhan

Mike Kaiser / A. Thomas Wold

Steve Kelley / Allen Klecker

Roger Douvier / Bill Halvorson

Jerry Kieser / Paul Ryan

John Aldritt / Michael Sickler

Men's Doubles

30+ B Consolation

5

Single Elimination

Jerry Kieser / Paul Ryan

John Aldritt / Michael Sickler

Roger Douvier / Bill Halvorson

Steve Kelley / Allen Klecker

Dan Kodet / Walter Rhodes Jr.

Men's Doubles

40+

18

Single Elimination

James Feeks / Craig Robb

Todd Stead / Hart Johnson

Daniel Ferris / Peter Mccarthy

Lawrence Eastman / Jerome Wilson

Tom Rykken / Rod Southwood

Steven Patrick Flaherty / Jeffrey Klawit

Keith Larson / Jeff Johnson

Jeff Gillquist / Gary Hoagland

Men's Doubles

40+ Consolation

5

Single Elimination

Keith Larson / Jeff Johnson

Steven Patrick Flaherty / Jeffrey Klawit

Tom Rykken / Rod Southwood

James Henning / Bob Rykken

Men's Doubles

45+

16

Single Elimination

James Feeks / Glen Withrow

Rick Schacht / George Selke

Lawrence Eastman / Jerome Wilson

Dan Keil / Randy Selleck

Mike Lalone / Marc Anderson

Tim Allen / William Bredenbeck

Michael Dittrich / Greg Hayenga

Robert Born / Morris Fraenkel

Men's Doubles

45+ Consolation

4

Single Elimination

Michael Dittrich / Greg Hayenga

Mike Lalone / Marc Anderson

Tim Allen / William Bredenbeck

Robert Born / Morris Fraenkel

Men's Doubles

50+

20

Single Elimination

Bruce Charno / Glen Withrow

Mike Carlson / Dave Thompson

Dan Keil / Larry Spiczka

Ben Roy / Dave Warner

Lester Dittrich / Gary Peterson

Jerry Manor / Michael Hiles

James Henning / Joseph Ryan

Dick Lowry / Brian Nett

Men's Doubles

50+ Consolation

6

Single Elimination

Jerry Manor / Michael Hiles

Lester Dittrich / Gary Peterson

Dick Lowry / Brian Nett

James Henning / Joseph Ryan

Andy Anderson / Prentiss Foster

Larry Smith / Jim Tierney

Men's Doubles

60+

6

Double Round Robin

Peter Pustorino / David Zabinski

Bob Flanders / Wally Ouse

Andy Anderson / Prentiss Foster

MAD

Men's Doubles

A

46

Single Elimination

Rod Southwood / Wayne Nesbit

Jason Krantz / Jon Hofer

Dave Warner / Jon Hagstrom

Andy Wiegand / Greg Cummings

Tom Rykken / Lamon Marchbanks

Dennis Gates / Jill Trachsel

Jacob Walker / Matt Figgins

Bill Stein / Lee Churchill

Men's Doubles

A Consolation

15

Single Elimination

Mark Cohen / David Rivera

Lee Meinerz / Joshua Korus

Dave Thompson / Mike Carlson

Tony Buckley / Micheal Figgins

Bruce Green / Ryan Flynn

Bob Rykken / Erik Voge

David Tornell / Mark Karels

Ita Effiom / Mick Bestland

MBD

Men's Doubles

B

28

Single Elimination

Jeff Leighton / Dave Trautman

Tom Schultz / Paul Talbot

Jake Larson / Keith Larson

John Aldritt / Michael Sickler

Ravikumar Nemalzkanti / Walter Rhodes Jr

Cris Scott / Gary Wilson

Bill Halvorson / Steven Koshiol

Dave Akin / Brady Akin

Men's Doubles

B Consolation

8

Single Elimination

Jerry Kieser / Paul Ryan

Bill Halvorson / Steven Koshiol

Dave Akin / Brady Akin

Jordan Barth / Sam Bredenbeck

Chris Beckman / Mike Beckman

Steve Kelley / Allen Klecker

Chad Johnson / Nick Johnson

Tim Olund / Tom Wagner

MCD

Men's Doubles

C

10

Round Robin

Kregg Hurlbert / Todd Kamis

Sandy Buckley / Barbara Higgins

Brian Nett / Chris Lowry

Kathleen Gorman / Dana Wallace

Cole Johnson / Jesse Johnson

MAA

Men's Doubles

Men's All Age

12

Single Elimination

Jake Bredenbeck / Tim Allen

Jason Krantz / Jon Hofer

Broque Brew / Jorge Suarez

Bruce Charno / Craig Robb

Andy Wiegand / Greg Cummings

Erik Voge / Wayne Nesbit

Brian Magruder / Jason Perkins

Greg Leibfried / Scott Suess

Men's Doubles

Men's All Age Consolation

8

Single Elimination

Greg Leibfried / Scott Suess

Jacob Walker / Matt Figgins

Andy Wiegand / Greg Cummings

Gene Eckstein / Jesse Zimmer

David Rivera / Mark Cohen

Erik Voge / Wayne Nesbit

Brian Magruder / Jason Perkins

Sam Bredenbeck / Shawn Merrill

MOD

Men's Doubles

Open

16

Single Elimination

Aaron Granberg / John Goth

Jason Jansen / Jim Frautschi

Brady Prince / Darrin Prince

Jake Bredenbeck / Shawn Merrill

Broque Brew / Jorge Suarez

Rick Schacht / Ryan Jacobs

Jeffrey Klawiter / Steven Patrick Flaher

Marc Anderson / Scott Suess

Men's Doubles

Open Consolation

4

Single Elimination

Broque Brew / Jorge Suarez

Jeffrey Klawiter / Steven Patrick Flaher

Rick Schacht / Ryan Jacobs

Marc Anderson / Scott Suess

Mixed Doubles

40+

20

Single Elimination

Page Kern / George Selke

Patti Decker / Greg Hayenga

Susan Kieffer / Gary Peterson

Jerry Manor / Penny Urman

Dick Lowry / Carol Marston

David Nelson / Susan Schatz

Marty Freeman / Michelle Shewchuk

Jeff Johnson / Jo Johnson

Mixed Doubles

40+ Consolation

6

Single Elimination

Dick Lowry / Carol Marston

Jeff Johnson / Jo Johnson

Bill Eiden / Kim Wapola

Marty Freeman / Michelle Shewchuk

David Nelson / Susan Schatz

Claudia Fercello / Larry Smith

Mixed Doubles

A

22

Single Elimination

Michael Hiles / Penny Urman

Jo Johnson / Jeff Leighton

Tony Buckley / Cheryl Jones

Marty Freeman / Michelle Shewchuk

David Nelson / Susan Schatz

Susan Wielinski / Daniel Ford

Mike Kaiser / Zadnik Therese

Lee Meinerz / Renee Wise

Mixed Doubles

A Consolation

7

Single Elimination

Lee Meinerz / Renee Wise

Susan Wielinski / Daniel Ford

David Nelson / Susan Schatz

Mike Kaiser / Zadnik Therese

John Turner / Dana Wallace

Bob Flanders / Jeanette Overkamp

Jenna Hansen / Nick Johnson

Mixed Doubles

B

12

Single Elimination

Wanda Rattunde / Cris Scott

Jordan Barth / Meadow Barth

Jim Buckley / Sandy Buckley

Terry Ann Sanders / Sergio Reynoso

Roger Douvier / Barbara Higgins

Kathleen Gorman / Micheal Figgins

Mixed Doubles

B Consolation

4

Single Elimination

Kathleen Gorman / Micheal Figgins

Terry Ann Sanders / Sergio Reynoso

Jim Buckley / Sandy Buckley

Roger Douvier / Barbara Higgins

Mixed Doubles

Open

10

Round Robin

Ryan Jacobs / Lori Southwick

Dennis Gates / Jill Trachsel

Mike Lalone / Kerry Stellmach

Michael Dittrich / Karen Bredenbeck

Greg Leibfried / Carol Marston

Women's Doubles

40+

8

Round Robin

Patti Decker / Susan Wielinski

Marlene Kiester / Kerry Stellmach

Susan Kieffer / Kim Wapola

Karen Bredenbeck / Michelle Perry

WOD

Women's Doubles

Open

6

Double Round Robin

Page Kern / Lori Southwick

Cheryl Jones / Renee Wise

Marlene Kiester / Zadnik Therese

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions