2008 MN STATE SINGLES

Racquetball Tournament 4/4/2008 - 4/6/2008
2008 MN STATE SINGLES
Central Courts - Columbia Heights, MN


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:torneld@charter.net.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

MN Racquetball Events

Minnesota Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

J10

Junior Singles

10 and Under

3

Double Round Robin

Jordan Barth

Michael Talbot

Cole Johnson

J12

Junior Singles

12 and Under

5

Round Robin

Sam Bredenbeck

Jesse Johnson (nf)

Molly Manning

Keaton Lausch

Cora Schumacher

J14

Junior Singles

14 and Under

5

Round Robin

Tanner Gross

Matthew Dickhudt

Nate Manning

Jessie Lavoi

Jesse Johnson

J16

Junior Singles

16 and Under

6

Single Elimination

Jake Bredenbeck

Connor Lausch

Brady Akin

Mitch Thorsen

Chris Beckman

Brady Lavoi

Junior Singles

16 and Under Consolation

4

Single Elimination

Mitch Thorsen

Brady Akin

Brady Lavoi

Chris Beckman

J18

Junior Singles

18 and Under

2

Single Elimination

Shawn Merrill

Jake Larson

Men's Age Singles

25-30 BC

7

Single Elimination

Jake Larson

Bill Halvorson

Rob Balsimo

Andrew Manning

Koby Myer

Bou Gazley

Mike Kaiser

Men's Age Singles

25-30 BC Consolation

4

Single Elimination

Andrew Manning

Bou Gazley

Mike Kaiser

Koby Myer

Men's Age Singles

34 & Under

12

Single Elimination

Broque Brew

Shawn Merrill

Andy Wiegand

Jorge Suarez

Ronald Schotik

Timothy Justin

Jason Perkins

Mike Edwards

Men's Age Singles

34 & Under Consolation

7

Single Elimination

Ronald Schotik

Erik Voge

Jason Perkins

Steven Koshiol

Matt Hoffman

Timothy Justin

Mike Edwards

Matt Figgins

Men's Age Singles

35-40+

13

Single Elimination

Hart Johnson

Gregory Grausnick

Ted Rohlwing

Rick Johnson

Dean Thorsen

Pete Farrell

Steve Foss

Chad Johnson

Men's Age Singles

35-40+ Consolation

9

Single Elimination

Terry Kisling

Steve Foss

Chad Johnson

Matthew Brenny

Brian Magruder

Pete Farrell

Dean Thorsen

Scott Stevens

Men's Age Singles

40+ B/C

10

Single Elimination

Paul Talbot

Joe Zoborowski

Allen Klecker

Michael Sickler

Mike Kaiser

J. Hancuch

John Aldritt

Mike Beckman

Men's Age Singles

40+ B/C Consolation

6

Single Elimination

J. Hancuch

Kevin Gross

Mike Beckman

John Aldritt

Patrick Grandahl

Mike Kaiser

Men's Age Singles

45+

8

Single Elimination

Lawrence Eastman

George Selke

Greg Hayenga

Rick Schacht

Steven Patrick Flaherty

Steven Lausch

Scott Stevens

Jeffrey Klawiter

Men's Age Singles

45+ Consolation

4

Single Elimination

Scott Stevens

Jeffrey Klawiter

Steven Lausch

Steven Patrick Flaherty

Men's Age Singles

50+

12

Single Elimination

Ben Roy

Gary Peterson

George Selke

Tim Lavoi

Robert Born

David Nelson

Greg Cummings

Keir Townsend

Men's Age Singles

50+ B/C

10

Single Elimination

Paul Ryan

Kevin Dahlberg

James Henning

Greg Demaray

Dave Akin

J. Hancuch

John Aldritt

Kristopher Anderson

Men's Age Singles

50+ B/C Consolation

6

Single Elimination

J. Hancuch

Allen Hunter

Kristopher Anderson

John Aldritt

Jim Anderson

Dave Akin

Men's Age Singles

50+ Consolation

8

Single Elimination

Robert Born

Greg Cummings

Brian Nett

Richard Markham

Fernando Gaitan-gaitan

David Nelson

Keir Townsend

Bill Stein

Men's Age Singles

55+

5

Round Robin

Robert Born

Tim Lavoi

Robert Dickhudt

Greg Demaray

Steve Bohnenblust

M60

Men's Age Singles

60+

3

Double Round Robin

Wally Ouse

Jim Anderson

Donald Grewing

MA

Men's Singles

A

32

Single Elimination

Justin Smith

Wayne Nesbit

Andy Wiegand

Jason Krantz

Jacob Walker

Lee Meinerz

Jade Hemiller

Tony Anderson

cMA

Men's Singles

A Consolation

16

Single Elimination

Steve Carroll

Erik Voge

Jeffrey Klawiter

David Nelson

Brian Magruder

Steven Koshiol

Peter Lindberg

Michael Justin

MB

Men's Singles

B

24

Single Elimination

Gary Wilson

Michael Gage

Ita Effiom

Paul Talbot

Joe Zoborowski

Paul Ryan

Rob Balsimo

Jake Larson

cMB

Men's Singles

B Consolation

15

Single Elimination

Nicholas Karls

Sam Bredenbeck

Michael Sickler

Mitch Thorsen

Connor Lausch

Bill Halvorson

Mike Beckman

Jordan Barth

MC

Men's Singles

C

10

Single Elimination

Tanner Gross

Brady Akin

Chris Beckman

Michael Petersen

Jesse Johnson

Nate Manning

Bou Gazley

Tim Flor

cMC

Men's Singles

C Consolation

6

Single Elimination

Bou Gazley

Tim Flor

Nate Manning

Jesse Johnson

Jesse Johnson (nf)

Koby Myer

MOW

Men's Singles

Elite Consolation

6

Olympic Format

Matthew Brenny

Ronald Schotik

Cam Grundman

Ben Ryder

Rick Johnson

Terry Kisling

MOR

Men's Singles

Elite Division

10

Olympic Format

Ted Rohlwing

Jorge Suarez

Steven Patrick Flaherty

Steve Foss

Terry Kisling

Matthew Brenny

Ben Ryder

Cam Grundman

MOB

Men's Singles

Open Consolation

4

Olympic Format

Gregory Grausnick

Shawn Merrill

Broque Brew

Rick Schacht

MOG

Men's Singles

Open Division

18

Olympic Format

Aaron Granberg

Jake Bredenbeck

Hart Johnson

Darrin Prince

Shawn Merrill

Gregory Grausnick

Broque Brew

Rick Schacht

Women's Age Singles

All Age BC

5

Round Robin

Christy Gallo

Barbara Higgins

Raelene Ostberg

Becca Brinkman

Dana Wallace

Women's Age Singles

All Age Open

10

Single Elimination

Carol Marston

Vallana Perrault

Lori Southwick

Page Kern

Patti Decker

Michelle Shewchuk

Connie Faber

Natalie Mccann

Women's Age Singles

All Age Open Consolation

6

Single Elimination

Natalie Mccann

Cheryl Jones

Michelle Shewchuk

Connie Faber

Susan Schatz

Patti Decker

WA

Women's Singles

A

6

Single Elimination

Connie Faber

Natalie Mccann

Susan Schatz

Cheryl Jones

Barbara Higgins

Zadnik Therese

cWA

Women's Singles

A Consolation

4

Single Elimination

Cheryl Jones

Susan Schatz

Zadnik Therese

Barbara Higgins

WB

Women's Singles

B

4

Round Robin

Raelene Ostberg

Christy Gallo

Becca Brinkman

Dana Wallace

WO

Women's Singles

Open

6

Single Elimination

Vallana Perrault

Page Kern

Carol Marston

Lori Southwick

Michelle Shewchuk

Patti Decker

cWO

Women's Singles

Open Consolation

4

Single Elimination

Lori Southwick

Michelle Shewchuk

Patti Decker

Carol Marston

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions