2008 Motorola IRT World Championship presented by Verizon Wireless

Racquetball Tournament 9/17/2008 - 9/21/2008
2008 Motorola IRT World Championship presented by Verizon Wireless
Denver Athletic Club - DENVER, CO


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:hfender@usra.org.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

CO Racquetball Events

Colorado Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third 3rd Tie / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Boy's Singles

B12/14

3

Round Robin

Matt Mcadam

Dylan Inskeep

Zach Smith

Men's Age Singles

45+

7

Single Elimination

Mike Lawrence

Chris Smith

John Mcmanamon

Zachary Jaramillo

Robert Sandstrom

Paul Jamieson

Ralph Graham

Men's Age Singles

50+

8

Single Elimination

Tom Weniger

Richard Romero

Ted Dutcher

John Mason

Michael Matheson

Jeffrey Cullars

Howard Garland

Randy Jones

Men's Age Singles

M35/40

10

Single Elimination

David Guentert

Eugene Coyle

Vince Striedieck

Mathew Christensen

Mark Townsend

Dennis Negrete

Todd Ormonde

A.j. Reyes

Men's Age Singles

M55/60

11

Single Elimination

Jim Hiser

Thomas Curran

Leo Klimaitis

Chuck Ramey

Miles Venzara

Ed Kidneigh

Gordon Levy

James Bixler

MAD

Men's Doubles

A

20

Single Elimination

Ron Jones / Ted Dutcher

Dennis Negrete / John Mason

Patrick Boyle / Richard Kosak

Joe Perrault / Victor Gomez

Francisco Sandoval / John Garcia

Adam Manilla / Victor Manilla

Howard Garland / Lewis Kirkegaard

Alan Roy / Paul Jamieson

MBD

Men's Doubles

B

12

Single Elimination

Parker S. Bremner / Marc Bessette

Paul Amdahl / Ray Cornell

Chuck Ramey / John Mcmanamon

Alan Gershanov / Kevin Mcalpin

Bill Strait / Todd Anderson

David Bogosian / Robert Spitswarnars

MOD

Men's Doubles

Open

12

Single Elimination

Jansen Allen / Tyler Otto

Marco Hildago / Luis Antrillon

Josh Keil / Lee Connell

Kris Odegard / Ryan Smith

Alejandro Landa / Felipe Camacho

Jordan Higgins / Tim Herman

MA

Men's Singles

A

24

Single Elimination

David Radke

Mark Townsend

Vince Striedieck

David Stone

Nicholas Riffel

Cesar Sanchez

Michael Smalley

A.j. Reyes

MB

Men's Singles

B

22

Single Elimination

Mike Mccrery

Jose A. Sigala

Jorge Sigala

Cesar Sanchez

Michael Matheson

Parker S. Bremner

Nicholas Riffel

Allen Smith

MC

Men's Singles

C

26

Single Elimination

Jorge Sigala

Robert Paradise

David Riffel

Ed Post

Robert Spitswarnars

David Beebe

Jason Hoff

Randy Jones

MD

Men's Singles

D

4

Round Robin

William Clark

Gary Becker

Robert Spitswarnars

Dylan Inskeep

ME

Men's Singles

Elite

7

Single Elimination

Angela Grisar

Jo Shattuck

David Horn

Mathew Christensen

Tony Jammal

Tim Herman

Jordan Higgins

MO

Men's Singles

Open

30

Single Elimination

Alejandro Landa

Anthony Herrera

Jose Rojas

Alejandro Herrera

Tyler Otto

Travis Woodbury

David Horn

Charles Pratt

Men's Singles

Pro

16

Single Elimination

Kane Waselenchuk

Rocky Carson Iii

Alvaro Beltran

Jason Mannino

Shane Vanderson

Mitch Williams

Jack Huczek

Jason Thoerner

MPQ

Men's Singles

Pro Qualifier

39

Single Elimination



XAB

Mixed Doubles

A / B

18

Single Elimination

Janelle Williams / Joe Perrault

Debbie Beldring / Victor Manilla

Emily Baghdady / Jordan Higgins

Kwi Spinks / Paul Amdahl

Christine Meyer / David Radke

Adam Katz / Michelle Sikorski

Cesar Sanchez / Deanne Erskine

Jill Federman / Darrin Mcnally

Women's Doubles

WO/A/BDBLS

4

Round Robin

Lori Inskeep / Marcia Richards

Jill Federman / Christie Riley

Cindy Tilbury / Debbie Beldring

Christine Meyer / Kwi Spinks

WA

Women's Singles

A

4

Round Robin

Michelle Sikorski

Christine Meyer

Shirley Parsons

Emily Baghdady

WB

Women's Singles

B

3

Round Robin

Emily Baghdady

Deanne Erskine

Erika Manilla

WE

Women's Singles

Elite

4

Round Robin

Lori Inskeep

Jill Federman

Shirley Parsons

Christie Riley

WO

Women's Singles

Open

6

Round Robin

Jo Shattuck

Debbie Beldring

Marcia Richards

Cindy Tilbury

Janelle Williams

Janice Vosika

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third 3rd Tie / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Racquetball Tournament
Racquetball Tournament
Pro Penn HD
Racquetball Tournament
Racquetball Tournament
Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions