Racquetball Tournament 8/1/2008 - 8/3/2008
2008 KY Capital City Classic
Exum Center Kentucky State University - Frankfort, KY


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:BTILLETT@FEWBP.COM.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

KY Racquetball Events

Kentucky Racquetball Association KY Racquetball Events

KSRA

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third 3rd Tie / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Men's Age Singles

Men's 30/40+

4

Round Robin

Linh Hansen

Donald Sebastian

Michael Johnson

Donnie Wood

Men's Age Singles

MEN'S50/55/60+

6

Pool Play

Steve Jensen

Ron Marr

MAD

Men's Doubles

A

18

Single Elimination

Kyle Smith / Steve Perkins

Brady Wood / Donnie Wood

David Sturm / Alice Moeckel

Denis Ponder / Gregg Kimmer

Larry Hicks / Phil Singer

Gene Skeeters / Keith Metzker

Bruce Hubrich / Chuck Evans

Bill Doll / Steve Campassi

MBD

Men's Doubles

B

22

Single Elimination

Phil Singer / Larry Hicks

Daniel Lawrence / Kris Robinson

Robert Tillett / Tom Hills

Gene Skeeters / Keith Metzker

Earl Heidtman / Mark Wilhoite

Debbie Bedford / Jim Green

Shonna Rice / Rita Stewart

Daniel Russell / Troy Hickman

MCD

Men's Doubles

C

6

Round Robin

Jim Bredar / Vaughn Wilson

Nat Weathers / Joseph Moore

Charles Parks / Christine Heeren

Men's Doubles

Open

12

Pool Play

Daniel Case / Alex Ackermann

Steve Haggbloom / Gared Edmunds

MA

Men's Singles

A

14

Single Elimination

Kyle Smith

James Zimmerer

Steve Haggbloom

Jeremy Meredith

Tate Mason

Gregg Kimmer

Steve Jensen

Ron Marr

MB

Men's Singles

B

12

Single Elimination

Keith Metzker

Kris Robinson

Gary Young

John Taylor

Michael Johnson

Brian Thompson

Tate Mason

Rich Barcellona

MC

Men's Singles

C

5

Single Elimination

Gary Young

Bill Kirksey

Bradley Gatewood

Joel Bales

Chip Searson

MD

Men's Singles

D

7

Single Elimination

Bradley Gatewood

Bill Kirksey

Melvin Nickelson

Chip Searson

Charles Parks

Joel Bales

Rob Richardson

MN

Men's Singles

Novice

2

Single Elimination

Melvin Nickelson

Rob Richardson

MOP

Men's Singles

Open

6

Pool Play

Gared Edmunds

Daniel Case

Mixed Doubles

MIXED DOUBLESA/B

5

Single Elimination

Billy Sewell / Valerie Sewell

Debbie Bedford / Jim Green

Burtle Zimmerer / James Zimmerer

Shonna Rice / Daniel Russell

Christine Heeren / Tom Hills

Mixed Doubles

Open

8

Round Robin

Andrew Kulback / Alice Moeckel

Robyn Cole / Daniel Case

Rita Stewart / David Sturm

Beth Wolf / Ron Marr

WOD

Women's Doubles

Open

6

Round Robin

Alice Moeckel / Beth Wolf

Christine Heeren / Robyn Cole

Shonna Rice / Rita Stewart

WO

Women's Singles

Open

2

Single Elimination

Robyn Cole

Rita Stewart

Women's Singles

women's A/B singles

4

Round Robin

Christine Heeren

Debbie Bedford

Valerie Sewell

Unknown

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third 3rd Tie / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions