Racquetball Tournament 10/4/2008 - 10/4/2008
2008 MN Pete Peterson Classic
Central Courts - Columbia Heights, MN


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:torneld@charter.net.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

MN Racquetball Events

Minnesota Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

Men's Age Singles

35+

8

Single Elimination

Ben Roy

Steven Patrick Flaherty

Matthew Brenny

Robert Born

Scott Stevens

Greg Cummings

Morris Fraenkel

Scott Devillers

Men's Age Singles

35+ Consolation

4

Single Elimination

Greg Cummings

Scott Devillers

Morris Fraenkel

Scott Stevens

Men's Age Singles

50+

7

Single Elimination

Ben Roy

Bruce Green

Robert Born

Richard Markham

Kevin Dahlberg

Tom Sweeney

John Bachus

Men's Age Singles

50+ Consolation

4

Single Elimination

Richard Markham

Kevin Dahlberg

John Bachus

Tom Sweeney

MAD

Men's Doubles

A

12

Single Elimination

Greg Cummings / Scott Devillers

Bruce Green / Scott Stevens

Brian Magruder / Craig Dickison

Richard Markham / Ron Tiernan

John Aldritt / Michael Sickler

Kevin Dahlberg / Alan Hunter

Men's Doubles

A Consolation

4

Single Elimination

Brian Magruder / Craig Dickison

John Aldritt / Michael Sickler

Richard Markham / Ron Tiernan

Kevin Dahlberg / Alan Hunter

MBD

Men's Doubles

B

10

Single Elimination

Zadnik Therese / Connie Faber

Matt Hoffman / Stephen Hoffman

Morris Fraenkel / Natalie Mccann

Bill Eiden / Kim Wapola

Team Deleted

Allen Klecker / John Leukam

Men's Doubles

B Consolation

4

Single Elimination

Allen Klecker / John Leukam

Bill Eiden / Kim Wapola

Morris Fraenkel / Natalie Mccann

MOD

Men's Doubles

Open

12

Single Elimination

Jake Bredenbeck / Shawn Merrill

Darrin Prince / Broque Brew

Andy Wiegand / David Tornell

Steven Patrick Flaherty / Jeff Gillquist

John Zuehlke / Terrence Wright

William Bredenbeck / Sam Bredenbeck

Men's Doubles

Open Consolation

4

Single Elimination

Andy Wiegand / David Tornell

John Zuehlke / Terrence Wright

Steven Patrick Flaherty / Jeff Gillquist

William Bredenbeck / Sam Bredenbeck

MA

Men's Singles

A

15

Single Elimination

Jeff Gillquist

Timothy Justin

Michael Gage

Mike Larson

Mark Karels

Chad Levis

Brian Magruder

Craig Dickison

cMA

Men's Singles

A Consolation

8

Single Elimination

Alan Stokes

Craig Dickison

Michael Sickler

Ron Tiernan

Sam Bredenbeck

Dean Cacciapalle

Paul Gurule

Michael Justin

MB

Men's Singles

B

9

Single Elimination

Allen Klecker

Stephen Hoffman

Natalie Mccann

Alan Childs

Zadnik Therese

Dean Cacciapalle

Matt Hoffman

Tom Sweeney

cMB

Men's Singles

B Consolation

5

Single Elimination

Zadnik Therese

Matt Hoffman

Dean Cacciapalle

Tom Sweeney

John Bachus

MO

Men's Singles

Open

7

Single Elimination

Darrin Prince

Jake Bredenbeck

Shawn Merrill

Broque Brew

Andy Wiegand

David Tornell

Timothy Justin

cMO

Men's Singles

Open Consolation

4

Single Elimination

Broque Brew

Andy Wiegand

David Tornell

Timothy Justin

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions