Racquetball Tournament 11/21/2008 - 11/23/2008
2008 MN Open - Doubles Championships
Central Courts - Columbia Heights, MN


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:torneld@charter.net.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

MN Racquetball Events

Minnesota Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

Men's Doubles

40+

30

Single Elimination

Lawrence Eastman / Jerome Wilson

James Feeks / Craig Robb

Daniel Ferris / Peter Mccarthy

Ben Roy / Dave Warner

Giovanni Luciano / David Rantala

George Selke / Rick Schacht

Bryan Turtle / Rod Southwood

Steven Patrick Flaherty / Jeffrey Klawit

Men's Doubles

40+ Consolation

8

Single Elimination

Greg Fox / Charles Gardner

Scott Stevens / Steve Foss

Steven Patrick Flaherty / Jeffrey Klawit

Bill Welch / Bryan Schirmacher

Steve Springer / William Dobransky

Jeff Johnson / Rich Johnson

Rob Balsimo / Victor Acosta

Greg Cummings / Brian Magruder

MAD

Men's Doubles

A

60

Single Elimination

Justin Smith / Lee Meinerz

Jason Krantz / Jon Hofer

David Tornell / Greg Cummings

Ted Rohlwing / Jonathan Rice

Dave Thompson / Mike Carlson

Bryan Turtle / Rod Southwood

Bill Welch / Bryan Schirmacher

Dennis Gates / Jill Trachsel

Men's Doubles

A Consolation

16

Single Elimination

Daniel Ford / Fernando Gaitan-gaitan

Irv Neumann / Natalie Mccann

Dave Trautman / Jeff Leighton

Gene Eckstein / Brian Kukowski

Victor Acosta / Rob Balsimo

Morris Fraenkel / Bruce Schnabel

Brian Magruder / Sam Bredenbeck

Chad Johnson / Elliot Snesrud

Men's Doubles

All Age

20

Single Elimination

Jake Bredenbeck / Shawn Merrill

Craig Robb / James Feeks

David Tornell / Wayne Nesbit

Lawrence Eastman / Jerome Wilson

Gregory Grausnick / Matthew Brenny

Broque Brew / Pete Farrell

Michael Locker / Mike Wiseman

Scott Stevens / Steve Foss

Men's Doubles

All Age B

7

Single Elimination

Gene Eckstein / Ron Tiernan

Paul Ryan / Guillermo Reyes

Stuart Sinykin / Mark Karels

Richard Markham / Jules Zimmer

Dave Trautman / Bob Flanders

John Aldritt / Patrick Grandahl

Tom Kieffer / Mike Jablonski

Men's Doubles

All Age B Consolation

4

Single Elimination

Dave Trautman / Bob Flanders

Richard Markham / Jules Zimmer

Tom Kieffer / Mike Jablonski

John Aldritt / Patrick Grandahl

Men's Doubles

All Age Consolation

6

Single Elimination

Broque Brew / Pete Farrell

Gregory Grausnick / Matthew Brenny

Scott Stevens / Steve Foss

Michael Locker / Mike Wiseman

David Flom / Richard Burr

Jake Larson / Keith Larson

MBD

Men's Doubles

B

26

Single Elimination

James Lindberg / Robert Dickhudt

Paul Ryan / Charles Eldridge

John Aldritt / Steve Thomas

Dave Akin / Brady Akin

Doug Florine / Mike Lovestrand

Sam Bredenbeck / Jordan Barth

Dennis Painter / Michael Schlenvogt

Stephen Hoffman / Matt Hoffman

Men's Doubles

B Consolation

8

Single Elimination

Sam Bredenbeck / Jordan Barth

Bill Halvorson / Prentiss Foster

Allen Klecker / David Olson

Dennis Painter / Michael Schlenvogt

Tom Kieffer / Mike Jablonski

Nick Johnson / Jesse Johnson

Stephen Hoffman / Matt Hoffman

Chad Johnson / Cole Johnson

Men's Doubles

Men's 50+

12

Single Elimination

Ben Roy / Dave Warner

Jeff Johnson / Rich Johnson

Michael Hiles / Jerry Manor

Dave Thompson / Mike Carlson

Gary Peterson / Lester Dittrich

David Zabinski / Peter Pustorino

Brian Nett / Dick Lowry

Stuart Sinykin / Craig Dickison

Men's Doubles

Men's 50+ Consolation

8

Single Elimination

Brian Nett / Dick Lowry

Gary Peterson / Lester Dittrich

Stuart Sinykin / Craig Dickison

David Zabinski / Peter Pustorino

Morris Fraenkel / Bruce Schnabel

James Lindberg / Robert Dickhudt

James Roby / Wally Ouse

Mark Cohen / Keith Melby

MOD

Men's Doubles

Open

24

Single Elimination

Aaron Granberg / Brett Beugen

Michael Locker / Jim Frautschi

Darrin Prince / Brady Prince

Jake Bredenbeck / Shawn Merrill

Steven Patrick Flaherty / Jeffrey Klawit

Justin Smith / Jorge Suarez

Gregory Grausnick / Matthew Brenny

Ted Rohlwing / Wayne Nesbit

Men's Doubles

Open Consolation

8

Single Elimination

Ted Rohlwing / Wayne Nesbit

Broque Brew / Pete Farrell

Steven Patrick Flaherty / Jeffrey Klawit

Justin Smith / Jorge Suarez

Giovanni Luciano / David Rantala

Greg Fox / William Bredenbeck

Jason Krantz / Jon Hofer

Gregory Grausnick / Matthew Brenny

Mixed Doubles

A

26

Single Elimination

Irv Neumann / Natalie Mccann

Daniel Ford / Susan Wielinski

Lee Meinerz / Renee Wise

Mike Borneke / Carol Marston

Mike Larson / Lisa Weinhold

Jim Henning / Dana Wallace

Craig Dickison / Kathy Klug

Jeff Leighton / Jo Johnson

Mixed Doubles

A Consolation

8

Single Elimination

Craig Dickison / Kathy Klug

Jeff Leighton / Jo Johnson

Jordan Barth / Meadow Barth

Jim Henning / Dana Wallace

Michael Hiles / Kathleen Gorman

Mike Kaiser / Therese Zadnik

Bob Flanders / Jeanette Overkamp

David Nelson / Susan Schatz

Mixed Doubles

B

8

Round Robin

Allen Klecker / Terry Sanders

David Olson / Mj Dunn

Jim Buckley / Sandy Buckley

Nick Johnson / Jenna Hansen

Mixed Doubles

Mixed All Age

7

Single Elimination

George Selke / Page Kern

Rick Schacht / Cheryl Jones

Dennis Gates / Jill Trachsel

Jerry Manor / Mary Bischoff

Mike Lalone / Kerry Stellmach

Dick Lowry / Carol Marston

Bill Eiden / Kim Wapola

Mixed Doubles

Mixed All Age Consolation

4

Single Elimination

Jerry Manor / Mary Bischoff

Mike Lalone / Kerry Stellmach

Bill Eiden / Kim Wapola

Dick Lowry / Carol Marston

Women's Doubles

All Women's

9

Single Elimination

Patti Decker / Susan Wielinski

Mary Bischoff / Kim Wapola

Cheryl Jones / Susan Schatz

Page Kern / Joleen Price

Jeanette Overkamp / Nancy Yee Litt

Therese Zadnik / Connie Faber

Jo Johnson / Sandy Buckley

Terry Sanders / Roxanne Goblish

Women's Doubles

All Women's Consolation

5

Single Elimination

Therese Zadnik / Connie Faber

Terry Sanders / Roxanne Goblish

Jeanette Overkamp / Nancy Yee Litt

Jo Johnson / Sandy Buckley

Dana Wallace / Kathleen Gorman

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions