2009 NMRA INTERNATIONAL CHAMPIONSHIPS

Racquetball Tournament 7/15/2009 - 7/18/2009
2009 NMRA INTERNATIONAL CHAMPIONSHIPS
University Of Illinois at Urbana - CHAMPAIGN, IL


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:nmra_treasurer@yahoo.com.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

IL Racquetball Events

Illinois State Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

M75PO

M75PO

3

Single Elimination

John O'donnell Jr.

Cy Dietrich

Donald Alt

Men's Age Singles

45+

10

Round Robin

Daniel Pischke

Scott Kraemer

Thomas Cain

Salvador Acosta

Michael Chambon

Tom Neal

Joe Dorner

John Richier

Men's Age Singles

50+

11

Round Robin

Patrick Gibson

Rex Ledbetter

Chuck Snyders

Ben Roy

Watmora Casey

David Noyes

Bill Bouie

Stephen Butler

Men's Age Singles

55+

13

Round Robin

Jim Luzar

Howard Walker

Rick Betts

Darryl Warren

Bruce Nelson

George Brewer

Gregg Mandell

E. Dan Hirleman

Men's Age Singles

60+

21

Pool Play

Don Checots

Dennis Healy

Dave Briski

Gregory Hasty

Dave Warner

Frank Taddonio

Men's Age Singles

65+

5

Double Round Robin

Dan Jones

Robert Erxleben

Donald Sperber

Thomas Sharum

David Rogers

Men's Age Singles

70+

12

Pool Play

David Zabinski

Leon Stanley

Jon Singer

James Weeks

Samuel Johnson

Gene Berner

Men's Age Singles

75+

3

Pool Play

John O'donnell Jr.

Cy Dietrich

Donald Alt

Men's Age Singles

80+

4

Double Round Robin

Victor Sacco

Philip Dziuk

Garrett Foy

Men's Age Singles

90+

1

Double Round Robin

Ben Marshall


Men's Age Singles

M7075+

15

Pool Play

David Zabinski

Leon Stanley

Jon Singer

James Weeks

Samuel Johnson

Gene Berner

Men's Age Singles

M8090+

5

Double Round Robin

Victor Sacco

Philip Dziuk

Garrett Foy

Ben Marshall

Men's Doubles

45+

16

Round Robin

George Brewer / Daniel Pischke

Steve Horve / Barry Elliot

Scott Kraemer / Paul Rokke

R. Curtis Perry / Michael Chambon

Steve Gulick / Tom Neal

Jaime Lugo / Bill Bouie

Shawn Warner / Michael Melber

Bruce Adams / Lynn Stephens

Men's Doubles

50+

22

Round Robin

Howard Walker / Patrick Gibson

Ben Roy / Dave Warner

Thomas Travers / Alex Puchall

Stephen Butler / Michael Burns

Rex Ledbetter / Craig Weaver

Michael Hiles / Jerry Manor

Frank Stevens / Douglas Blackmer

Bruce Adams / Lynn Stephens

Men's Doubles

55+

12

Double Round Robin

Leonard Marsocci / Steve Meltsner

E. Dan Hirleman / Lee Simoneaux

Ron Marr / Tom Hills

Tj Ferro / Jim Elliott

Gary Mammele / Randal Ashton

Jim Curran / Frank Stevens

Men's Doubles

60+

14

Round Robin

Steve Meltsner / Leonard Marsocci

Dave Briski / Kelly Painter

David Dosch / James Weathers

Mike Pawka / Ralph Worthington

Kevin Dorr / Dan Jones

Robert Born / Don Checots

Robert Ferrara / Greg Podolsky

Men's Doubles

65+

10

Double Round Robin

Peter Pustorino / David Zabinski

Charles Douglass / Carmen Felicetti

Steven Lavorgna / Donald Sperber

Thomas Sharum / Robert Erxleben

John Eliot / Samuel Johnson

Men's Doubles

70+

14

Round Robin

Otis Chapman / Francis Florey

James Weeks / Rex Lawler

Robert Hall / Jim Harper

William Baker / Leon Stanley

Bill Lash / Don Dennis

Denis Delaney / William Babcock

Men's Doubles

75+

4

Double Round Robin

Otis Chapman / Donald Alt

Michael Henchy / Paul Banales

Cy Dietrich / Glenn Pirrong

John O'donnell Jr. / Ronald Mc Elwee

Men's Doubles

80+

1

Double Round Robin

Victor Sacco / Philip Dziuk


Men's Doubles

M7580D

5

Double Round Robin

Otis Chapman / Donald Alt

Michael Henchy / Paul Banales

Cy Dietrich / Glenn Pirrong

John O'donnell Jr. / Ronald Mc Elwee

Mixed Doubles

45+

14

Round Robin

Gladys Leonard / Jaime Lugo

Philippe Jean Baptiste / Judith Flis

Steve Horve / Melanie Newsome

Alice Douglass- Mc Clure / Charles Douglass

David Nelson / Susan Schatz

Jim Zimmerer / Burtle Zimmerer

Geoffrey Peters / Cheryl Kirk

Mixed Doubles

50+

18

Round Robin

Mike Pawka / Leslie Pawka

Rick Betts / Cindy Tilbury

Penny Urman / Jerry Manor

Chuck Snyders / Cheryl Kirk

Judith Flis / Michael Hiles

David Dosch / Beverly Supanick

David Nelson / Susan Schatz

Grace Jaworsky / Alex Puchall

Mixed Doubles

55+

9

Double Round Robin

Steve Cohen / Nancy Kronenfeld

Carmen Alatorre-martin / Frank Taddonio

Jim Elliott / Renee Fish

Linda Covault / Jim Curran

Mixed Doubles

60+

7

Round Robin

Kelly Painter / Margaret Hoff

Kevin Dorr / Carolyn Foster

Cece Palaski / Terry Albright

Judy Buckeye / James Weathers

John Eliot / Vickey Utter

David Olson / Sharon Huczek

Mixed Doubles

65+

2

Round Robin

Rex Lawler / Marquita Molina

Donna Backus / Steven Lavorgna

Mixed Doubles

70+

1

Round Robin

Lee Graff / Lola Markus


Mixed Doubles

X6070

10

Round Robin

Kelly Painter / Margaret Hoff

Kevin Dorr / Carolyn Foster

Cece Palaski / Terry Albright

Judy Buckeye / James Weathers

John Eliot / Vickey Utter

Rex Lawler / Marquita Molina

Donna Backus / Steven Lavorgna

David Olson / Sharon Huczek

Women's Age Singles

45+

4

Double Round Robin

Georgia Russell

Sharon Hunter

Becky Gerig

Melanie Newsome

Women's Age Singles

50+

1

Double Round Robin

Cindy Tilbury


Women's Age Singles

60+

3

Round Robin

Merijean Kelley

Sharon Huczek

Cece Palaski

Women's Age Singles

65+

2

Round Robin

Judy Buckeye

Marquita Molina

Women's Age Singles

70+

1

Round Robin

Lyndon Clemens


Women's Age Singles

80+

1

Round Robin

Reta Harring


Women's Age Singles

W4550+

5

Double Round Robin

Cindy Tilbury

Georgia Russell

Sharon Hunter

Becky Gerig

Melanie Newsome

Women's Age Singles

W6080

7

Round Robin

Merijean Kelley

Sharon Huczek

Judy Buckeye

Lyndon Clemens

Cece Palaski

Marquita Molina

Reta Harring

Women's Doubles

45+

3

Double Round Robin

Gladys Leonard / Beverly Supanick

Georgia Russell / Becky Gerig

Alice Douglass- Mc Clure / Burtle Zimmerer

Women's Doubles

50+

2

Double Round Robin

Carmen Alatorre-martin / Leslie Pawka

Grace Jaworsky / Carolyn Foster

Women's Doubles

55+

2

Double Round Robin

Linda Covault / Renee Fish

Margaret Hoff / Nancy Kronenfeld

Women's Doubles

60+

2

Double Round Robin

Donna Backus / Vickey Utter

Shirley Crouse / Elizabeth Anderson

Women's Doubles

70+

1

Double Round Robin

Carol Taylor / Lyndon Clemens


Women's Doubles

W4550D

5

Double Round Robin

Carmen Alatorre-martin / Leslie Pawka

Gladys Leonard / Beverly Supanick

Georgia Russell / Becky Gerig

Grace Jaworsky / Carolyn Foster

Alice Douglass- Mc Clure / Burtle Zimmerer

Women's Doubles

W5570D

5

Double Round Robin

Linda Covault / Renee Fish

Margaret Hoff / Nancy Kronenfeld

Donna Backus / Vickey Utter

Carol Taylor / Lyndon Clemens

Shirley Crouse / Elizabeth Anderson

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Racquetball Tournament
Racquetball Tournament
Racquetball Tournament
Hawthorne Suites Hotel
Racquetball Tournament
Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions