2009 OH REGIONAL CHAMPIONSHIPS

Racquetball Tournament 4/24/2009 - 4/26/2009
2009 OH REGIONAL CHAMPIONSHIPS
Bally Total Fitness - BEACHWOOD, OH


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:ganim@earthlink.net.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

OH Racquetball Events

Ohio Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

B12

Boy's Singles

12 & Under

12

Single Elimination

Spencer Shoemaker

Kyle Ulliman

Nicholas Godwod

Justus Benson

Colin Roblin

Deryk Wray

Noah Smith

Zachary D'almeida

Boy's Singles

12 & Under Consolation

8

Single Elimination

Deryk Wray

Nathaniel Lapp

Jacob Bryan

Zach Force

BYE

Alex Klein

BYE

BYE

J18

Boy's Singles

Boy's 18/16/14 & Under

4

Round Robin

Mark Brower

Matt Barbuscak

Eric Lotts

Matthew Wray

J10

Boy's Singles

Juniors 10 & Under

6

Round Robin

Justus Benson

Braeden D'almeida

Christian Ulliman

Christina Lavely

Sarah Brumagin

Andrew Swift

J8M

Juniors

Juniors 8 & Under Multi

3

Double Round Robin

Sarah Brumagin

Andrew Swift

Rachael Brumagin

Men's Age Singles

24- Open/Elite

3

Round Robin

Andrew Price

Larry Geracitano

Brad Schopieray

Men's Age Singles

45+

5

Round Robin

Jeff Riehl

Michael Mayer

Joe Garbarino

Andrew Kulback

Jeff Pursell

Men's Age Singles

45+ B

6

Single Elimination

Dan Daddario

Michael D'almeida

Keith Bryan

Michael Blumenfeld

Chris Roblin

Tim Cosby

Men's Age Singles

45+ B Consolation

4

Single Elimination

Chris Roblin

Keith Bryan

Tim Cosby

BYE

Men's Age Singles

50+

4

Round Robin

Vinnie Shoemaker

Mike Murphy

Watmora Casey

Reinhart Zimmermann

Men's Age Singles

55+

4

Round Robin

Joseph Krall

Bill Hagedorn

Reinhart Zimmermann

Larry Miller

Men's Age Singles

55+ A

3

Round Robin

Tony Palazzo

Jim Wray

John Butler

Men's Age Singles

55+ B

6

Single Elimination

Bill Hodges Jr.

Pete Harvey

Steve Houston

Bill Kilduff

Keith Eller

Ed Weaver

Men's Age Singles

55+ B Consolation

4

Single Elimination

Ed Weaver

Keith Eller

Steve Houston

Men's Age Singles

55+ C

4

Round Robin

Michael Stephens

Ed Weaver

Alan Coe

Tommie Smith

Men's Age Singles

60+

6

Single Elimination

John Butler

Bill Hagedorn

Steve Houston

Pete Harvey

Keith Eller

Rodney Reiter

Men's Age Singles

60+ Consolation

4

Single Elimination

Pete Harvey

Rodney Reiter

Steve Houston

Keith Eller

Men's Age Singles

65+

3

Round Robin

Charles Kaiser

Rodney Reiter

Alan Coe

Men's Age Singles

Men's 24-/35+ B

4

Round Robin

James Evans

Patrick Delong

Mike Lessick, Jr

Rafael Torres

Men's Age Singles

Men's 35/40+

4

Round Robin

Matthew Fontana

Jeff Riehl

Peter Ulliman

Ben Garrett

35A

Men's Age Singles

Men's 35/45+ A

9

Single Elimination

Michael Chambon

Ron Meyer

Mark Candy

Scott Sellers

Steven Duffy

William Turk

Gregory Lotts

Fred Bucci

Men's Age Singles

Men's 35/45+ A Consolation

5

Single Elimination

Harry Glover

Gregory Lotts

William Turk

Fred Bucci

Steven Duffy

35C

Men's Age Singles

Men's 35/45+ C

9

Single Elimination

Garrett Spring

David Peterson

Matthew Barbuscak

Timothy O'donnell

Michael Force

Al Martin

Dan Ledenican

Tommie Smith

Men's Age Singles

Men's 35/45+ C Consolation

5

Single Elimination

Al Martin

Tommie Smith

Dan Ledenican

John Corrigan

Men's Age Singles

Men's 70/75+

5

Round Robin

Dave Lund

Donald Alt

Charles Kaiser

Simon Mack

Garrett Foy

MAD

Men's Doubles

A

22

Single Elimination

Michael Chambon / Scott Sellers

Andy Mcguffey / Brad Schopieray

Bill Hodges Jr. / Jim Wray

Gregory Lotts / Harry Glover

Chad Dale / Michael Swift

Wade Markham / William Turk

Dan Daddario / NEEDS

Tom Raglow / Terry Johnson

Men's Doubles

A Consolation

7

Single Elimination

Chad Dale / Michael Swift

Kyle Ulliman / Spencer Shoemaker

Fred Bucci / Jerry Lopez

Eli Miller / Charles Ruiz

Wade Markham / William Turk

BYE

BYE

MBD

Men's Doubles

B

8

Round Robin

Ben Garrett / Ed Weaver

Spencer Galloway / Tom Stoughton

Patrick Delong / Simon Mack

Eli Miller / Charles Ruiz

MOD

Men's Doubles

Open

8

Round Robin

Brandon Shoemaker / Peter Ulliman

Chad Mcguffey / Danny Lavely

Doug Ganim / Vinnie Shoemaker

Blake Davis / Vicente Uriostegui Jr

MA

Men's Singles

A

15

Single Elimination

Larry Geracitano

Blake Davis

Ron Meyer

Scott Sellers

Vicente Uriostegui Jr

Oscar Renfroe

Brian Myers

Gregory Lotts

cMA

Men's Singles

A Consolation

8

Single Elimination

Michael Chambon

Terry Moore

James Evans

Spencer Shoemaker

Phil Woodland

Michael Swift

Matt Barbuscak

BYE

MB

Men's Singles

B

22

Single Elimination

Brian Myers

Kyle Ulliman

Mark Candy

Matt Barbuscak

Terry Moore

Phil Woodland

Keith Bryan

Mark Brower

cMB

Men's Singles

B Consolation

14

Single Elimination

Rod Smith

Patrick Delong

Chris Roblin

Andy Mcguffey

Tom Raglow

Steven Duffy

Spencer Galloway

Rafael Torres

MC

Men's Singles

C

12

Single Elimination

Timothy O'donnell

Matthew Barbuscak

David Peterson

Dan Ledenican

Michael Force

Tom Stoughton

Abbey Lavely

Mike Lessick, Jr

cMC

Men's Singles

C Consolation

8

Single Elimination

Bill Kilduff

Justus Benson

Tom Stoughton

Ben Garrett

BYE

BYE

John Corrigan

BYE

MD

Men's Singles

D

6

Single Elimination

Garrett Spring

Ashish Mehta

Nathaniel Lapp

Deryk Wray

Nicholas Godwod

Eric Lotts

cMD

Men's Singles

D Consolation

4

Single Elimination



Nicholas Godwod

MN

Men's Singles

Novice

5

Round Robin

Ashish Mehta

Colin Roblin

Christian Ulliman

Zach Force

Alex Klein

MO

Men's Singles

Open

13

Single Elimination

Doug Ganim

Danny Lavely

Andrew Price

Matthew Fontana

Len Spacek Jr.

Brandon Shoemaker

Brad Schopieray

Chad Mcguffey

cMO

Men's Singles

Open Consolation

6

Single Elimination

Michael Mayer

Larry Geracitano

Brandon Shoemaker

Vinnie Shoemaker

Gene Rodgers

BYE

Ron Woolard

XAB

Mixed Doubles

A / B

11

Single Elimination

Deborah Ulliman / Harry Glover

Alice Moeckel / Chris Roblin

Terry Johnson / Deborah Noble

Debbie Bedford / NEEDS

Nancy Hodges / Keith Bryan

Sharon Brumagin / Keith Eller

Mixed Doubles

A / B Consolation

4

Single Elimination

Nancy Hodges / Keith Bryan

Sharon Brumagin / Keith Eller

Mixed Doubles

Open

6

Round Robin

Alice Moeckel / Andrew Kulback

Cheryl Miosi / Jeff Pursell

Doug Ganim / Deborah Ulliman

Women's Age Singles

Women's 25+ B/C

3

Round Robin

Deanna Rice

Tracy Schaefer

Judy Davidson

Women's Age Singles

Women's 35 / 55

5

Round Robin

Cheryl Miosi

Deborah Noble

Debbie Bedford

Nancy Hodges

Jolanta Godwod

Women's Singles

Women's B/C

3

Round Robin

Deanna Rice

Tracy Schaefer

Judy Davidson

Women's Singles

Women's Open/A

4

Round Robin

Cheryl Miosi

Debbie Bedford

Sharon Brumagin

Abbey Lavely

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions